12. İstanbul Japon Filmleri Festivali başladı

Ödüllü Japon filmleri, sinemaseverlerle buluşacak.


Japonya'nın İstanbul Başkonsolosluğu Kültür ve Enformasyon bölümünün düzenlediği 12. İstanbul Japon Filmleri Festivali'nde ödüllü Japon filmleri, sinemaseverlerle buluşacak.

Akbank'ın ev sahipliğinde Akbank Sanat'ta gerçekleşen festival açılışında AA muhabirine açıklamada bulunan Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, festivalde altı filmin gösterileceğini belirterek, 'Festivalde modern, günümüz Japonyası'nı anlatan ve aynı zamanda tarihi filmleri İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacağız' dedi.

Ehara, tarihi çok eski olan Türk, Japon dostluğunun bu yıl 'Ertuğrul 1890' filmi ile gündeme geldiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

'Ertuğrul kazası çok vahim bir olay ama bu filmle Türk ve Japon dostluğu yeniden ortaya çıkarıldı. İki ülkenin hükümetlerinin desteği ile bu hüzünlü hikayenin güzel bir filme dönüştürülmesinden büyük bir mutluluk duydum. Önümüzdeki yıllarda festivalde 'Ertuğrul 1890' filmini de göstermeyi düşünüyoruz.'

Japon kültürü ve tarihini sinema yolu ile Türk insanına aktarmak ve kendilerini daha iyi anlatmak istediklerini dile getiren Ehara, festivale destek veren Akbank'a festivale sağladıkları katkıdan dolayı gönülden teşekkür ettiğini söyledi.

Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı ise 12 yıldır devam eden festivale, son üç yıldır ev sahipliği yaptıklarını anımsatarak, 'Filmlerini kendileri seçiyorlar. Biz de mekanımızı kendilerine tahsis ediyoruz' dedi.

Türkiye'de Uzakdoğu kültürüne ilgi duyulduğunu aktaran Bigalı, Türkiyeli sinema izleyicisinin Japon filmlerine büyük ilgi gösterdiğini ifade etti.

Bigalı, dünya sinemasına özellikle yer verdiklerini vurgulayarak, çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

'Meksika, İspanyol sinemasının örneklerini gösteriyoruz. Bu yaz da İskandinav sinemasından filmler göstereceğiz. Mart ayında da Akbank Kısa Film Festivali'ni düzenleyeceğiz. O da uluslarası festival, 11 gün devam edecek ve festivalde gösterilecek filmler daha sonra bütün üniversitelere gidecek.'

Sinema gösterimlerinin yanı sıra, sinema çözümlemeleri de yaptıklarını vurgulayan Bigalı, gençleri teşvik amacı ile sinema ile ilgili çalışmalara devam edeceklerini sözlerine ekledi.

12. İstanbul Japon Filmleri Festivali

Festivalde, yönetmen Naomi Kawase'nin 68. Cannes Film Festivali'nde 'Belirli Bir Bakış' dalı açılış filmi olarak gösterilen 'An', yönetmen Hayao Miyazai'nin animasyon filmi 'Rüzgar Yükseliyor', yönetmen Hiromasa Yonebayashi 'nin 38. Japonya Akademi Ödülleri'nde animasyon mansiyon ödülü ve 32. Chicago Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali'nde çocuk jürisi ödülünü alan 'Marnie Oradayken', yönetmen Kenji Nakanıshı'nin 'Çiçeklerin Ardından', yönetmen Keisuke Yoshida'nın 'Benim Küçük Çiçeğim', yönetmen Kenji Uchida'nın 'Hayatın Anahtarı' filmleri gösterilecek.

Festival, 13 Şubat'ta sona erecek.