'13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri' Festivali Başlıyor

Festival bu yıl 6 şehirde gerçekleştirilecek.'13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali' 13 Mart - 27 Nisan 2015 tarihlerinde 6 şehirde yapılacak. Nevşehir, Muğla, Diyarbakır, Adana ve İzmir'de düzenlenecek festivalin bu yıl ki sloganı 'Kadınların Sineması, Kadınların Direnişi, Direnişin Sineması' olacak. Ayrıca atölye, forum ve yönetmenlerin katılacağı özel söyleşilerin de olacağı festival kapsamında, 25 ülkeden 60'ın üzerinde film gösterilecek.

Festival 6 Şehirde Yapılacak

Festival, 13-22 Mart'ta İstanbul'da, 28-29 Mart'ta Nevşehir-Kapadokya'da, 4-5 Nisan'da Muğla-Bodrum'da, 11-12 Nisan'da Diyarbakır'da, 18-19 Nisan'da Adana'da, 25-26 Nisan'da İzmir'de gerçekleştirilecek. 

Festivalin bu yılki sloganı 'Kadınların Sineması, Kadınların Direnişi, Direnişin Sineması' olarak belirlendi. 

'Kadınların Sineması', 'Kendine Ait Bir Cüzdan', 'Cins-iyet-ler' ve 'Bedenimiz Bizimdir' başlıklı bölümlerden oluşacak festivalde, yönetmenler Margarethe von Trotta ve Nahid Persson Sarvestani'nin filmlerinin toplu gösterimleri de yer alacak.

60'ın Üzerinde Film Gösterilecek

Atölye, forum ve yönetmenlerin katılacağı özel söyleşilerin de olacağı festival kapsamında, 25 ülkeden 60'ın üzerinde film gösterilecek.

Yürüyüşüyle başlayacak festivalin açılışında 'Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü' sahibini bulacak. Ödül, kadının 'öznelik, öznellik, direnç, eylem ve düşlerine alan açmak ve dayanışmak' amacıyla veriliyor. Festivalin kapanışında da 'Altın Bamya Ödülleri' dağıtılacak.