15 Temmuz destanı beyaz perdede!

15/07 Şafak Vakti filmi 15 Temmuz'da vizyona girecek.


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca desteklenen, 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı direnen vatandaşların gerçek hikayelerinden esinlenilen ve Çengelköy'de pastane işleten Cevdet ve çocuklarının öyküsünü merkeze alan 15/07 Şafak Vakti filmi 15 Temmuz'da vizyona giriyor.

Yönetmenliğini Volkan Kocatürk 'ün üstlendiği filmin başrollerini Erkan Petekkaya , Baran Bölükbaşı , Tugay Mercan , Serkan Ercan ve Nazan Diper üstlenirken, oyuncular arasında Aslıhan Karalar , Doğa Özüm, Ferhat Yılmaz , Deniz Bolışık ve Hatice Sibel Aytan yer alıyor.

15 Temmuz gecesi darbecilere karşı direnen vatandaşların gerçek hikayelerinden esinlenilen film, Çengelköy'de pastane işleten Cevdet ve çocuklarının öyküsünü merkeze alıyor.

Siparişleri yetiştirmeye çalışırken köprüde bir anda darbeci askerlerle karşı karşıya gelen Cevdet'in yolu, işine geç kalan güvenlik görevlisi Güray ve küçük kızıyla birlikte köprüde sıkışıp kalan Mustafa ve diğer vatandaşlarla kesişir.

Aynı anda Cevdet'in oğlu Yusuf da Çengelköy'de mahalledekiler ve güvenlik güçleriyle birlikte darbecilere karşı mücadeleyi sürdürmektedir. O sırada hastanede ise doktor Aysel, sabaha kadar darbeciler tarafından vurulan vatandaşları kurtarmak için çaba göstermektedir.

Hazırlıkları Kasım 2020'de başlayan film için Türkiye'nin en büyük kapalı dekoru inşa edildi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Çengelköy 12'şer bin metrekarelik kapalı alana inşa edildi. Film için toplam 24 bin metrekare kapalı alan dekor hazırlandı.

3 Şubat 2021'de başlayan dekor inşa çalışması 40 günde tamamlandı ve 15 Mart'ta filmin çekimlerine geçildi. 8 hafta süren çekimler boyunca, 150 kişilik ekip ve 7 bin 500 yardımcı oyuncu görev alırken, 1250 aksesuar araç, tank ve askeri kamyon kullanıldı.

Filmin yapımcılığını Rafadan Hayat Film, ortak yapımcılığını ise TRT üstlendi. Koza Altın, İstikbal, Halkbank ve Ziraat Bankasının sponsor olduğu film 15 Temmuz'da vizyona girecek.