2. Paris’te Türk Sinemasıyla Randevu

Randevu'nun bu yıl ki 'Onur Konuğu' Türk sinemasının Sultan'ı Türkan Şoray.SRP İstanbul'un, T.C. Paris Büyükelçisi Sayın Hakkı Akil’in ev sahipliğinde, T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğini alarak gerçekleştireceği “Paris’te Türk Sinemasıyla Randevu”nun ikincisi 26-29 Kasım 2015 tarihlerinde Paris'te yapılacak. 

Küresel başarı grafiğini, üretkenliği, özgünlüğü ve dünya festivallerinden ödüllerle dönen filmleriyle sürekli yükselten sinemamızın en kapsamlı ve en renkli Paris çıkartması olan etkinlik, Türkiye’nin öykülerinin çeşitliliğini ve her iki toplumun paylaştığı ortak duyguların derinliğini sergilemek için hayata geçirilen, sadece sinemanın büyüsünün değil, kültürel inceliklerin ve yaşam zevkinin de paylaşıldığı bir köprü kuruyor. Farklı içerikler ve yeniliklerle bu yıl ikinci kez Fransız seyircisiyle buluşacak etkinlik, şehrin kalbinin attığı Champs Elysées Gaumont Marignan sinemasında yapılacak gala gecesiyle start alacak.

TÜRK SİNEMASININ 'SULTAN'I Türkan Şoray PARİS’TE FRANSIZ SİNEMASEVERLERİ SELAMLAYACAK

Köyde Bir Kız Sevdim filmi ile sinemaya adım adan, Türk sinemasının Sultan'ı Türkan Şoray, Randevu’nun 'Onur Konuğu' olarak Fransız sinemaseverleri selamlayacak. 26 Kasım akşamı Champs Elysées Gaumont Marignan sinemasında gerçekleştirilecek gala gecesinde sanatçıya Yaşam Boyu Onur Ödülü takdim edilecek.

50 yıllık sinema kariyerinde toplam 222 filmde rol alan Türkan Şoray aynı zamanda bu sayıyla dünyanın ‘’En çok film çeviren başrol kadın oyuncusu’’ olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. 100 yıllık Türk sinemasının 50 yılına damgasını vuran en önemli oyuncularından biri olan Türkan Şoray, 'Vesikalı Yarim' ve Türk sinemasının baş yapıtlarından biri sayılan 'Selvi Boylum Al Yazmalım' filmi ile Fransız sinema seyircisiyle buluşacak.