2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Sona Erdi

Şanlıer, etkinliklerin çok iyi ve verimli geçtiğini söyledi.Uluslararası  Boğaziçi  Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Ogün Şanlıer, 'Bu dönemde gördüğüm filmlerden, geleceğe yönelik çok ümitliyim'dedi. 

İstanbul'da 14 Kasım'da başlayan, Anadolu  Ajansı'nın da global iletişim ortağı olduğu  Uluslararası  Boğaziçi  Sinema Derneği (UBSD) ile  İstanbul  Medya Akademisi tarafından düzenlenen festival, sona erdi. 

Festivali, AA muhabirine değerlendiren Şanlıer, etkinliklerin  çok iyi ve verimli geçtiğini söyledi. Şanlıer, festivalde  Türk sinemasının 100. yılının da iyi bir şekilde kutlandığını kaydetti.

Ogün  Şanlıer, festival kapsamında  Atlas ve  Majestik Sinemaları,  Tarık Zafer TunayaKültür Merkezi, Tophane-i Amire ve  Bağlarbaşı  Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen film gösterimleri, atölye çalışmaları ve panellere, ulusal ve uluslararası alanda  birçok önemli kişinin  katıldığını ifade etti.

Ulusal Kısa Film ve Uluslararası Kısa Film yarışmalarına, 102 ülkeden 3 bin  682 filmin başvurduğunu aktaran Şanlıer, '100 kısa filmciyi desteklemek adına UBSD Yapım Destek Fonu Yarışması açıldı. Bu yıl 20 proje, festivalde yarışmak üzere desteklenirken  önümüzdeki dönem,  gelecek seneye çekilmek üzere ise 80 proje desteklenecek' diye konuştu.

Uluslararası  Boğaziçi  Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Şanlıer, festivale  Amerika,AvrupaAsyaAfrika  ve Ortadoğu'dan birçok kişinin katıldığını kaydederek şunları söyledi:

'Henüz ikincisi  olmasına rağmen bu kadar ilgi görmesi, sanıyorum  İstanbul'un cazibesinden kaynaklanıyor.  İstanbul  dünyanın en önemli şehirlerinden biri. Turistik ve  tarihi anlamda, dünya turizmi adına ilk sıralarda yer alıyor. Bunun da etkisiyle  festival beklentimizin de üzerinde  bir rağbet gördü. Bunu da festivalimiz için avantaja çevireceğiz. Bu cazibeyi sinema ile birleştirerek, sinema üzerinden, önemli bir turizm etkinliği haline getireceğiz.' 

Gelecek yıl uzun metrajlı filmlere de festivalde yer verileceğini aktaran Şanlıer, kısa filmlere verdikleri desteğe ilişkin;   'Kısa filmi AR-GE  çalışması olarak düşünebiliriz. Sinema yapmak isteyen gençlerin bu işe atıldıkları ilk başlangıç noktası,  kısa film. Eğer bu desteklenirse  buradan çıkacak sinemacılar, sinema adına ses getirecek işler üretebilir. Biz akademimizde de buna önem veriyoruz. Sinema eğitimleri verirken  sinemaya ilgisi olanlara destek  vermek ve  daha geniş bir kitleye ulaşmayı amaçlıyoruz' ifadelerini  kullandı.

Ogün Şanlıer,  çok yetenekli gençlerin olduğunu ve bundan mutluluk duyduğunu belirterek şöyle konuştu:

'Onları görünce, festival ve akademi işlerine verdiğimiz önemin ne kadar doğru olduğunu görüyorum. Bir cevherimiz var ama bu cevheri doğru bir şekilde ortaya çıkarmak önemli. Bu dönemde gördüğüm filmlerden, geleceğe yönelik ümitliyim. Sinemamız,  Türkiye'nin dünyada ekonomik ve siyasi açıdan bulunduğu noktada değil henüz.  Bunu itiraf etmek zorundayız.  Konsantrasyon ve ciddi çalışmak gerekiyor. Sinemanın desteklenmesi anlamında kültür politikaları ve  ekonomik refah da önemli tabii.'

2. Uluslararası  Boğaziçi  Film Festivali

Festivalde,  Ahmet Uluçay  Büyük Ödülü'nün yanısıra,  En İyi Ulusal Kısa Film,  En İyi Ulusal Belgesel Film,  En İyi UBSD Destekli Film,  En İyi Uluslararası Kısa Film,  En İyi Uluslararası Belgesel Film,  En İyi Senaryo,  En İyi Göru¨ntu¨ Yönetmeni,  En İyi Kurgu Yönetmeni,  En İyi Erkek Oyuncu,  En İyi Kadın Oyuncu,  En İyi Çocuk Oyuncu,  Ju¨ri Özel,  İzleyici Ödülü ve  İBB Özel Ödülü olmak üzere 15 ödül verildi.

Altın Küre Başkan Yardımcısı Lorenzo Soria'nın juri  başkanı olduğu festivalde, Ivana Chubbuck,  Sam French, Yasmine Golchan,  Semir Aslanyürek , Amy  Fox, Carol L. Dysinger, Bora GökşingölCihan Aktaş, Coşkun Çokyiğit , Hamid Aydın,  İlksen BaşarırOmar Metwally , Kristina Krepela , Mick Casale , Prakas Sharma,  Tarık Tufan, Abdurrahman ÖnerFerhat Aslan  jüri üyesi olarak yer aldı.