3. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali başlıyor

Festival 20 Kasım’dan itibaren bir haftalık sinema şöleni sunuyor.Dünyanın en prestijli kısa film ödüllerinin verildiği platform olma hedefini sürdüren III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, 20 Kasım 2015 Cuma günü başlıyor.

20-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde gerçekleştirilecek film gösterimleri bu yıl da İstanbul’un her iki yakasını bir araya getiriyor. Avrupa yakasında Beyoğlu Atlas, Majestik, Tarık Zafer Tunaya sinema salonlarında;Anadolu yakasında ise Tepe Nautilus Cinemaximum sinema salonunda sinemaseverlerle buluşacak.
Hollywood’un oyuncu koçu Susan Batson’la workshop…

Üçüncü yılında ilk kez uluslararası uzun metraj film ödülü dalında da yarışma açan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, usta sinemacıların katılacağı paneller, forumlar, atölye çalışmaları ile bu sene sinemaseverler ile buluşacak. Ayrıca Jennifer Connelly , Tom Cruise , Nicole Kidman , Liv Tyler gibi ünlü Hollywood oyuncularının koçluğunu yapan Susan Batson, masterclass dersleriyle ünlü Türk oyuncularıyla ilk kez bir araya gelecek. 

Uzun metrajda da iddialı

Türkiye’de ve dünyada etik, estetik ve teknik bütünlüğe sahip sinema filmlerinin gelişmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Filmler kategorisi de yarışacak. Festival, kısa filmlerde olan iddiasını uluslararası uzun metraj filmler kategorisinde 50.000 Dolarlık ödül ile pekiştiriyor.
Türk ve dünya sinemasının seçkin örneklerinin yer alacağı festivalde verilecek ödüller, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. 
 
Ahmet Uluçay Büyük Ödülü” 27 Kasım’da…

Sektörün önemli isimlerinden oluşan Büyük Jüri tarafından seçilecek bir film, 50.000TL’lik “Ahmet Uluçay Büyük Ödülü”nü kazanacak. Ödül kazanan film 27 Kasım 2015 Cuma günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak Ödül Töreni’nde açıklanacak.

Ödül Töreni’nde ayrıca, En İyi Uluslararası Uzun Metraj, En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Ulusal Kısa Film, En İyi Ulusal Kısa Belgesel, En İyi Uluslararası Kısa Film, En İyi Uluslararası Kısa Belgesel ve İzleyici Ödülü sahiplerini bulacak.

Festival programına www.bogazicifilmfestivali.com adresinden ulaşılabiliyor.