5. Malatya Uluslararası Film Festivali Başladı

Açılışta İzzet Günay'a Onur Ödülü verildi.


Bu yıl 5’incisi düzenlenen  Malatya  Uluslararası Film Festivali, açılış töreniyle başladı. Törende Türk sineması oyuncuları  Selda AlkorÜnal Küpeli  ve  İzzet Günay  ileTürkmenistan  halk sanatçısı Hocakulu Narlıyev’e  Onur Ödülü  verildi.

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda,  Malatya  Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda,  Malatya  Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından,Kültür Ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile düzenlenen 5.  Malatya  Uluslararası Film Festivali’nde heyecan başladı.  Malatya  Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine;   Malatya  Valisi ve Festival Onursal Başkanı  Süleyman Kamçı, Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı  Enver ArslanAKP  Malatya  Milletvekili  Öznur ÇalıkCHPGenel Başkan Yardımcısı  Veli AğbabaMalatya  Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın yanı sıra pek çok sinemaseverle jüri üyeleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan  Malatya  Valisi  Süleyman Kamçı, sinemanın birleştirici gücüne vurgu yaptı. Sinemanın insanlık için ortak bir dil olduğunu belirten Kamçı, 'Sinema, insana insanca yaşama bilinci kazandırır. Farklı milletler arasında kurduğu köprü ile barışı sağlar. Ulu önder Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözü bize ışık tutacaktır. Bu vesile ile biz de dileriz ki  MalatyaUluslararası Film Festivali umutlarımıza ışık katar.' şeklinde konuştu. 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı  Ahmet Çakır  da, yerel yönetimler olarak kültür şehri oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Bugüne kadar düzenlenen 4 festivale de belediye olarak katkı verdiklerini dile getiren Çakır, bundan sonra da katkılarının devam edeceğini vurguladı. 

Açılış konuşmalarının ardından Onur ve Emek Ödülleri Töreni ile gece devam etti.

Malatya Uluslararası Film Festivali sadece beyazperde önünde olanları değil, sinemaya emek verenleri de onurlandırarak emeğe sahip çıktı ve bu yıl ilk defa Emek Ödülleri verildi. Emek Ödülü'ne değer görülen Sadi Çilingir, Atatürk’ün sinemaya layık olduğu ehemmiyetin verilmesi gerektiği sözünü hatırlattı. Kendisinin de sinemaya layık olmak için çalıştığını ifade eden Çilingir, tüm destekleri için eşi ve oğluna teşekkür etti. Emek Ödülü'ne layık görülen yapımcı Necip Sarıcı da, festivalin tüm coşkusuyla devam etmesi temennisinde bulundu. Sağlık sorunları nedeniyle törene katılamayan Prof. Dr. Sami Şekeroğlu adına ise ödülü,  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi  Prof. Dr. Sami Şekeroğlu Sinema TV Merkezi Müdürü Prof. Dr. Asiye Korkmaz’a takdim edildi.

Festivalde Türkmen yönetmen Hocakulu Narlıyev'e de  Onur Ödülü  verildi. 

Festivalde  Onur Ödülü'ne değer görülen Malatyalı yönetmen  Ünal Küpeli  ise duygularını şöyle dile getirdi: “Sinemanın yüzüncü yılında kendi yetiştiğim şehirden böyle bir ödül aldım, teşekkür ederim” 

Sinemanın unutulmaz jönü  İzzet Günay  da ödülünü alırken “Sinemanın büyüsü ile bir araya geldik, bu güzel günü organize eden ekibi ve Malatya’yı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye sinemasının ‘çiçekçi kızı’ olarak tanınan  Selda Alkor  ise onur ödüllerinin sanatçılar için ayrı bir önem taşıdığını vurguladı. 

Sunuculuğunu Serhat Mustafa Kılıç ve Ayşe Tolga’nın yaptığı törende Ahmet Giray Yılmaz’ın, Türk filmlerinden esinlenerek hazırladığı sinema kostüm defilesi renkli görüntüler oluşturdu. Tören, Serkan Çağrı’nın klarnet performansının ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.