5. Nar Film Festivali, mültecilere ithaf edilecek

5. Nar Film Festivali başlıyor.


Gaziantep’te faaliyet gösteren Nar Bilim, Kültür ve Sanat Derneği 5. Nar Film Festivali’ne hazırlanıyor. 7-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirecek festival bu yıl ülkemizde yaşayan Suriyeliler olmak üzere dünyanın yurtsuz ve sürgün halklarına;mültecilere ithaf edilecek. 

M1, Nakıp Ali Sineması’nda gerçekleştirecek 5. Nar Film Festivali, Suriyeli ve Gaziantepli müzisyenlerin bir araya gelerek oluşturdukları Hayal Band grubunun vereceği konser ile 7 Mayıs’ta start verecek. Programda yılın en çok beğenilen;Dardenne kardeşlerin İki Gün Bir Gece, Ken Loach ’un Özgürlük Dansı, Tony Gatlif ’in Geronimo filmlerinin yanı sıra Whiplash, Leviathan, Timbuktu, Şeker Portakalı, Sivas, Gece, Annemin Şarkısı, Navê te çi ye? gibi pek çok yerli ve yabancı yapım filmler Gaziantep’te izleyici ile buluşacak. 

Yine geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da pek çok sinemacı, gösterimden sonra izleyicilerle söyleşiler gerçekleştirecek. Festival kapsamında yönetmen Cem Başeskioğlu tarafından Film Okuma Atölyesi, yönetmen Suat Eroğlu tarafından da Kısa Film Atölyesi verilecek.

5. Nar Film Festivali öncesi basın toplantısı yapan dernek yöneticileri ve festival koordinatörleri, festivaller hazırlıkları hakkında bilgi verdi. 5. Nar Film Festivali Koordinatörü Dilan Avcı, 5 yıldır Gaziantep’te özgür düşünce ve toplum bilinciyle sanat yaptıkları söyledi. Amaçlarının sanat seviciliği değil;barışın, adaletin, insanca bir yaşamın var olabilmesi için üretilen bağımsız sanat eserlerini kent insanı ulaştırmak ve yeni birimler yaratmak olduğunu belirten Avcı, “Bunu gerçekleştirirken, elbetteki Türkiye’de sanata ve kültüre yönelik izlenen politikaları ve uygulamaları takip etmeyi ve bunlara yönelik bir tavır geliştirmeyi de görev kabul etmekteyiz” dedi.