545 yıllık sır aydınlanıyor!

İstanbul'un fethiyle Türklerin eline geçen haritanın sırrı beyaz perdede...


İstanbul'un fethiyle birlikte yarısı soylu Julius Ailesi'nde, yarısı ise gizemli 'Adanmış'larda kalan efsanevi haritanın etrafında şekillenen 500 yıllık bir mücadelenin hikayesi 'Adanış: Kutsal Kavga' ismiyle beyaz perdeye taşınıyor.

 

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinin ardından Türklerin eline geçen kadim bir sırrı korumak üzere teşkilatlanmış ‘Adanmış’larla bu sırrı tekrar ele geçirmek isteyen karanlık güçlerin mücadelesini konu alan filmin başrollerini İsmail Filiz , Esra Bilgiç , Serdar Deniz ve Baki İlhan üstleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda Can Nergis , Dilek Serbest , Aslıhan Karalar , Cenk Kangöz ve Turgay Tanülkü gibi oyuncular yer alırken, dövüş sahnelerinin arkasında aksiyon yönetmeni İlker Can Karagülle ve Kuzgun Akademi ekibi yer alıyor.

Filmin yönetmenliğini ‘Two Fingers Honey’ ile Arnavutluk sinema tarihinin en çok izlenen filmine imza atmış yönetmen Emir Khalilzadeh üstlenirken, senaryosu Baki İlhan’ın imzasını taşıyor.

Geçmişe dair bilinmesi gerekenler...

Fatih Sultan Mehmed Han, İstanbul’un fethi sırasında Tabut-u Sekine’nin yerini gösteren çok önemli ve gizli bir haritanın yarısını ele geçirir. Sultan Mehmet Han, ordusunun cengâver komutanlarından Seyyid Davud Paşa’ya bir ferman yazıp koruması ve saklaması için haritayı ona emanet eder. Seyyid Davut Paşa ve kendinden sonra haritayı koruyup saklama görevini devralan kişiye 'Adanmış' denir. Adanmışlar, ilmi ve manevi eğitimleri önemseyen ve buna göre yetiştirilen kimselerden seçilir. Her Adanmış, hem iyi bir kul, hem de muhteşem bir savaşçı olmak üzere yetiştirilir. Bu görev aileden her kime verilirse, o kişi bütün hayatını bu göreve adar; yalnız ve münzevi bir yaşam sürer. Deneyimlerle öğrenilmiştir ki, adanmışların evlenmesi ya da toplum içerisinde sıradan bir yaşam sürmeleri hem haritanın hem de çevrelerindeki insanların güvenliği açısından çok büyük riskler içerir. Ancak aldıkları tüm tedbirlere rağmen her adanmış, hayatında en az bir defa Julius Ailesi ile çarpışmak zorunda kalmıştır. Haritanın diğer yarısına sahip olan ve Tabut-u Sekine’yi aramaktan asla vazgeçmeyen Julius ailesi de orantısız bir güce sahiptir. Asırlardır bu uğurda her türlü zulmü kendilerine hak görmüşlerdir. Haritayı ele geçirmek için tüm bağlantılarını ve güçlerini kullanarak, Adanmış’ı aramaktadırlar. Asırlarca bir tarafta soylu Julius Ailesi, diğer tarafta peygamber soyundan gelen Adanmış Seyyidler…

Günümüzde ortaya çıkacaklar...

Yıl 2005, Harita “Seyyid”lere emanet edileli 545 yıl olmuş ve Julius ailesi amacına bir türlü ulaşamamıştır. Günümüzde ise aynı mücadele İlhan ve abisi 'Gölgesiz' tarafından yürütülecektir. İlhan, bir dönemin istihbaratçısı olarak bir sebeple hapse düşer ve çıkar ve ailesinden miras kalan savaş sanatı 'Hankando'yu açtığı bir dövüş salonunda öğreterek hayatına devam etmektedir. Uzun süredir kayıp bilinen ağabeyi bir otel baskınının ardından ağır yaralı olarak İlhan'a ulaşır ve son anda Fatih’ten kalan emaneti İlhan’a verir. Artık İlhan Adanmıştır... Gölgesiz’i kurtarmak uğruna kendini bir çatışmanın ortasında bulan İlhan, haritayı alıp oradan uzaklaşırken yaralılardan biri İlhan’ı görür. İlhan oradan ayrıldıktan sonra büyük bir patlama olur ve Gölgesiz patlamanın ortasında kalır... Artık yeni hedef İlhan’dır... Julius ailesi, İlhan’ın tüm sevdiklerini yok ederek haritayı ele geçirme planını başlatırlar. İlhan’ın pek fazla seçeneği yoktur. Ya haritayı alıp gidecek ve saklanacak; ya da bekleyip gelenlerle savaşacaktır. İlhan bunları kendine reva görmez ve tarihte hiçbir Adanmışın yapmadığı bir seçim yapar: Saldırır...

Adanış: Kutsal Kavga meraklılarıyla 27 Mart 2020'de buluşacak.