72. Cannes Film Festivali açılışını yaptı

Sinema dünyasının merakla beklediği 72. Cannes Film Festivali başladı


Dünyanın en prestijli film ödüllerinden Cannes Film Festivali açılışını Jim Jarmusch’un yönetmenliğini yaptığı bir zombi filmi olan The Dead Don’t Die’ın gösterimi ile yaptı. Dünya prömiyerini 72. Cannes Film Festivali’nde yapan filmin yıldızlar Adam Driver , Chloe Sevigny, Tilda Swinton , Bill Murray ve Selena Gomez kırmızı halıda kendilerini gösterdiler. Festivalin jüri üyeleri de erken saatlerde kırmızı halıda yürüdüler.

 

Netflix’e laf çarptı

 

Dört Oscar Ödülü sahibi Meksikalı yönetmen Alejandro G. Inarritu’nun başkanı olduğu jüri koltuğunda Enki Bilal , Robin Campillo , Miamouna N’Diaye, Elle Fannig, Yorgos Lanthimos , Pawel Pawlikowski , Kelly Reivhardt ve Alice Rohrwacher oturuyor. Açılış gecesinin sunuculuğunu yapan Edouard Baer , festivalin ana yarışmasından red alan Netflix’i de andı. Sinemanın salonlar için olduğunu söyleyen Baer’e jüri başkanı Inarritu da destek çıktı. Sinemanın öneminden bahsettiği konuşmasında özgürleştiren sinemadan, fikirleri değiştirme ve hayatları değiştirme gücünden bahsetti.

 

A. Varda yazılı boş koltuk gözlerden kaçmadı

 

Palais içindeki festival sahnesinde geçtiğimiz mart ayında hayata gözlerini yuman usta yönetmek Agnes Varda’ya ithafen boş olan ve üstünde A. Varda yazan bir koltuk vardı. 25 Mayısa kadar sürecek olan film festivalinde Pedro Almodovar’ın Pain and Glory, Dardenne Kardeşlerin The Young Ahmed, Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio’nun başrollerde oynadığı Once Upon a Time in Hollywood ve Arnaud Desplechin’in Oh Mercy filmleri gösterilecek.