90'lara ait en iyi 10 animasyon filmi!

IMDB puanına göre 90'lı yıllara ait en iyi 10 animasyon filmi...


Büyük küçük ayırt etmeksizin herkesi ekran başına kilitleyen filmler hangileridir diye sorulsa ne cevap verirdiniz? Tabii ki de animasyon filmler dediğinizi duyar gibiyiz.

Bir Türk izleyicisi olarak çocuklarımızın üzerinde kötü etki bırakmasından endişe duyduğumuz yapımlar yerine animasyon filmlerini hem de birlikte izlemeyenlerimiz neredeyse yok gibidir. Hadi gelin hem sizi geçmişe götürelim hem de tüm ailenizle birlikte severek izleyebileceğiniz 90'lı yıllara ait 8 ve üzeri IMDB puanına sahip en iyi 10 animasyon filmine kısa bir göz atalım.

Çerezler de hazırsa o zaman iyi seyirler...

1- Aslan Kral (1994) 8,5

Aslan Kral'da, vahşi Afrika’da henüz yeni doğan bir aslan doğaya egemen düzenin kökünden sarsılacağı bir döneme tanıklık etmek üzeredir. Doğanın kralı olan babasının tacının veliahtı olan Simba, kötülüklerle ve kötü hayvanlarla dolu ormanlarda günden güne daha fazla öğrenecek ve daha fazla büyüyecektir. Simba’nın sorumluluklarını üstlenme ve sorunları çözme becerisi, ormanın yeni kurallarını belirleyecektir. 

Birbirinden renkli karakterleriyle ve gittikçe daha dokunaklı bir hal alan öyküsüyle yakın dönem animasyon klasiklerinden biri olan Aslan Kral, müziklerini yapan Hans Zimmer’a da bir Oscar kazandırmıştı.


2- Prenses Mononoke (1997) 8,4

Prenses Mononoke, Ashitaka'nın maceralarını anlatıyor. Huzurlu bir şekilde yaşamını devam ettiren Ashitaka, bir gün ormandan gelen bir kötülüğün farkına varır. Orman Tanrısı, tüm tavizsizliğiyle ve sınırsız gücüyle, temas ettiği her varlığı yıkarak yoluna devam etmektedir. Küçük bir kızı kurtarmak için Orman Tanrı’sına karşı koymaya çabalayan Ashitaka lanetlenir. Bu lanetten kurtulabilmesi için ona yardım edebilecek tek varlık olan ‘Ormanın Ruhu’nu bulması gerekmektedir. Ancak bu arayış için çıkacağı yolculuk, pek de tekin ya da tehlikesiz değildir. Ashitaka kendi korkularıyla yüzleşirken adına savaş denilen bu mücadelede herkesin zarar gördüğünü gözlemleyecektir.


3- Oyuncak Hikayesi 1 (1995) 8,3

Oyuncak Hikayesi'nde Andy oyuncak koleksiyonu yapmayı çok seven ve oyuncaklarına değer veren küçük bir çocuktur. Ancak Andy’nin oyuncakları hakkında bilmediği bir şey vardır. Bu da Andy’nin yokluğunda, oyuncaklarının kovboy Woody’nin önderliğinde hayata geldiğidir. Bir gün Andy güzel bir hediye alır. Bu hediye de son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’dır. Andy’nin aldığı bu hediye oyuncaklar arasındaki ego tartışmalarını da beraberinde getirecektir.


4- Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (1997) 8,3

Orijinal anime serisi Neon Genesis Evangelion'a dayanan Rebuild of Evangelion dörtlü serisinin ilk filmidir. Bu epik uzaylı istilası hikayesinde, dünyanın Angels adlı, insan ırkını yok etmek isteyen dev yaratıklar tarafından istila edilmesi anlatılıyor.


5- Güzel ve Çirkin (1991) 8,0

Güzel ve Çirkin, çirkin bir yaratığa dönen bir prens ve onun tarafından alıkonulan genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Yaşlı bir dilenci genç bir prense bir gül verir ve karşılığında bir gecelik konaklayacak yer ister. Fakat prens dilenciyi reddeder. Dilenci bunun karşılığında prensi lanetler ve onu çirkin bir yaratık olan Beast'e, hizmetçilerini ise mobilyaya çevirir. Yaşlı dilenci prense sihirli bir ayna ve bir adet gül bırakarak 25 yaşına kadar gerçekten sevmeyi ve sevilmeyi öğrenirse bu lanetin ortadan kalkacağını söyler. Yıllar sonra Belle isimli güzeller güzeli bir genç kız ve babası Maurice çıktıkları bir yolculuk esnasında ormanda yollarını kaybederler ve kendilerini lanetli bir şatonun önünde bulurlar. Bu şato Beast'e aittir ve bu çirkin yaratık Belle'i alıkoyar. Belle bu lanetli yerden kurtulmak için mücadele ederken yıllardır süren büyük sırları öğrenecektir.


6- Aladdin (1992) 8,0

Kötü kalpli büyücü vezir Cafer ve onun sinir bozucu papağanı İago, esrarengiz Mucizeler Mağarası'na girebilme ve oradaki sihirli lambayı almaya layık olan tek kişinin Agrabah sokaklarında yaşayan, herkesin 'sokak faresi' diye alay ettiği, iyi yürekli, hırsız, sokak çocuğu Alaadin olduğunu öğrenir. Alaaddin, pazarda kılık değiştirerek gezen prenses Yasemin'le tanışır ve ona aşık olur. Yasalar gereği sadece bir prensle evlenebilecek olan prensesi kazanmak için Cafer ile Mucizeler Mağarası'na gelmeyi kabul eder. Yaramaz maymunu Abu'yla birlikte girdiği mağarada Alaaddin önce uçan bir halı bulur sonra da sihirli lambanın gücünü keşfeder. Lambayı ovması ile hayatı değişen Alaaddin'in şimdi çılgın ve şekilden şekle giren bir cini vardır. Cin ona üç dilek hakkı verir, ama kendisi de on bin yıldır esir olduğu lambadan özgür kalmak istemektedir. Cin ile bir anlaşma yapan Alaaddin, ilk iki dileğinden sonra son dileğini onu serbest bırakmak için kullanmayı kabul eder ve ilk dileğini bir prens olmak için kullanır.


7- Noel Kabusu (1993) 8,0

Filmde, Balkabağı Kral Jack Skellington'un hanedanlığı, Halloweentown'da geçen olaylar işlenmektedir. Kabuslardan fırlamış bir kasabayı andıran Halloweentown, cinler, ecinniler, periler, ruhlar, gulyabaniler ve yarasalardan oluşan 'dinamik' bir nüfusa sahiptir. Jack'in yolu, bir gün Christmastown’a düşer. Bu tuhaf memlekete yaptığı bu ziyaret sonucu, bu tuhaf yerden çok etkilenir. Christmastown'da gördüklerine özenerek kendi şehrini de oraya benzetmek için Santa Claus’u kaçırır. Santa’nın yerine geçen Jack, çocuklara kendince alternatif hediyeler dağıtmaya başlar.


8- Kôkaku Kidôtai (1995) 8,0

Günümüzden uzak bir gelecekte, Japonya'da geçen hikaye The Puppet Master isimli bir siber ajanın hikayesine odaklanır. Dünya 2030'lu yıllara gelmiştir ve teknolojik olarak günümüz halinden millerce yıl ötededir. İnsanlar artık sanal bir gerçeklikte yaşamakta ve düzen de yine sanal yollardan sağlanmaktadır. Bakanlık tarafından yaratılan Puppet Master, bu ortamın yarattığı en yetenekli ajanlardan biridir. Süper ajan, yeterli bilgiye ulaştığında kendisi için bir beden aramaya başlar. Ancak peşine düşen ajanlardan habersizdir.


9- Demir Dev (1999) 8,0

1958 yılında dev bir robot, Amerika’nın Maine eyaletinin küçük bir kasabasına düşer ve çevre halkını dehşete düşürür. Bir gün Hogarth adında 9 yaşında bir çocukla arkadaş olur ve bu arkadaşlık ona insaniyet ve cömertlik kavramlarını kazandırır.


10- Mimi wo sumaseba (1995) 8,0

14 yaşındaki Shizuku Tsukishima orta okulu bitirmek üzere olan bir genç kızdır. Kitap okumayı çok seven Shizuku, kütüphaneden aldığı kitapların içinde kart bulur. Kartlarda Seiji Amasawa yazmaktadır. Bu kişinin kim olduğunu merak eden ve araştırmaya başlayan Shiuzku, kendi hayatıyla ilgili de önemli şeyler keşfedeceği bir yolculuğa çıkar.