Akademi çabuk çark etti!

'En İyi Popüler Film' kategorisinin askıya alındığını açıklandı.


Oscar'ın yeni kategorisi 'En İyi Popüler Film' tepkilere yenik düştü. Sinema Sanatları ve Bilim Akademisi ya da kısa adıyla Akademi, kısa süre önce önümüzdeki yılın Oscar Ödülleri'nde En Popüler Film kategorisinin yer alacağını duyurduğundan beri bazı kesimler şiddetle karşı çıkarken, bazı kesimler ise yeni kategorinin törene renk katacağını ve farklılık yaratacağını savundu. Ancak Akademi gelen tepkilerden çekinmiş olacak ki, kategoriyi şimdilik askıya aldıklarını açıkladı. Kategori, daha önce açıklandığı üzere önümüzdeki yıl gerçekleşecek 91. Oscar Ödülleri'nde yer alacaktı, ancak ertelendi.

Akademi, dokuz ay içindeki bu yeni ödül uygulamasının, daha önce piyasaya sürülen filmler için zorluklar yarattığının farkında olduğunu ve Yönetim Kurulu'nun kendi aralarında tartışmalarının sürdüğünü belirterek, bu kategori ile ilgili ek girdileri inceleyeceklerini duyurdu.

Akademi CEO'su Dawn Hudson, 'Yeni bir ödülün verilmesine çok çeşitli tepkiler var ve üyelerimizle bu konu üzerinde daha fazla tartışmamız gerektiğini fark ettik. Bu yıl da dahil olmak üzere yıllar boyunca Oscar töreni üzerinde değişiklikler yaptık. Son 90 yılın inanılmaz mirasına saygı göstererek gelişmeye devam edeceğiz.' dedi. Önümüzdeki yılın töreni hakkında verilen; normalde 4 saate yakın süren Oscar törenini 3 saate indirme ve saatini erkene çekme kararları geçerliliğini koruyor.

Oscar töreninin izlenme oranı seneden seneye düşerken, bu yıl en kötü izlenme oranlarının elde edildiği senelerden biri olmuştu. Hatta 2018'in töreni, en düşük izlenme oranı alan Akademi Ödülleri rekoru olarak kaydedildi. Pek çok kişi, 'En İyi Popüler Film' kategorisinin tanıtılmasının sebebinin, Akademi'nin genel kitledeki film izleyicilerinin ilgisini çekme çabası olduğunu düşünüyor. 

2020'den başlayarak, Bilim ve Teknik Ödülleri Haziran ayında verilecek. 91'inci Oscar töreni, 24 Şubat 2019 Pazar günü Hollywood'daki Hollywood & Highland Center'daki Dolby Theatre'da düzenlenecek ve ABC Television Network tarafından canlı olarak yayınlanacak. Yayın dünya çapında 225'den fazla ülkede ve bölgede yayınlanacak. (Kaynak: beyazperde.com)