Altın Koza'da en iyiler belli oldu!

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu.


Bu yıl 28. kez kapılarını açan Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın başkanlığında 28’incisi düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde 'En İyi Film Ödülü’nü Ahmet Necdet Çupur ’un  yönettiği Yaramaz Çocuklar filmi aldı.

'En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü Koridor filmindeki performanslarıyla Emel Göksu ve Ayşe Demirel paylaşırken, 'En İyi Erkek Oyuncu' Ödülü’nü Cemil Şov filmindeki performansıyla Ozan Çelik aldı.

Tören geleneksel kırmızı halı geçidiyle başladı

Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen, sunuculuğunu Şebnem Özinal ve Volkan Severcan 'ın yaptığı Büyük Ödül Töreni, ünlü sanatçıların kırmızı halıdan geçip alana gelmesiyle başladı.

Törende, hayatını kaybeden sanatçılar, Feridun Düzağaç 'ın seslendirdiği 'Unutama Beni' şarkısı eşliğinde anıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, törende yaptığı konuşmada, festivali bu yıl 'doğa' temasıyla düzenlediklerini söyledi.

En İyi Film Ödülü’nü Yaramaz Çocuklar filmi ekibine; jüri üyeleri Tilbe Saran , Güven Kıraç , Feridun Düzağaç, Kıvanç Sezer , Seray Şahiner , Meryem Yavuz ve Adana Valisi Süleyman Elban birlikte verdi. 

En İyi Yönetmen Ödülü’nü Bir Nefes Daha’nın yönetmeni Nisan Dağ ’a jüri üyesi Kıvanç Sezer, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Cemil Şov’daki performansıyla Ozan Çelik’e Festival Yürütme Kurulu Başkanı Menderes Samancılar , En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü Koridor filmindeki performanslarıyla Emel Göksu ve Ayşe Demirel’e Güven Kıraç takdim etti.

İşte tüm kazananlar

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film: Yaramaz Çocuklar / Ahmet Necdet Çupur 
En İyi Yönetmen: Bir Nefes Daha / Nisan Dağ 
Yılmaz Güney : Zin ve Ali’nin Hikayesi / Mehmet Ali Konar  
En İyi Kadın Oyuncu: Emel Göksu & Ayşe Demirel / Koridor 
En İyi Erkek Oyuncu: Ozan Çelik / Cemil Şov
Adana İzleyici Ödülü: Sen Ben Lenin / Tufan Taştan  

Kadir Beycioğlu Jüri Özel Ödülü: Dermansız / Hakkı Kurtuluş & Melik Saraçoğlu  
En İyi Senaryo: Bir Nefes Daha / Nisan Dağ 
En İyi Müzik: Taner Yücel / Cemil Şov
En İyi Görüntü Yönetmeni: İlker Berke / Koridor
En İyi Sanat Yönetmeni: Ö. Devrim Ünal / Koridor

Ayhan Ergürsel En İyi Kurgu Ödülü: Mathilde Van De Moortel & Elif Uluengin & Nicolas Suburlatı / Yaramaz Çocuklar
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Aslı Bankoğlu / Lacivert Gece
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Eren Çiğdem / Bir Nefes Daha
Özel Mansiyon Ödülü: Yaramaz Çocuklar / Zeynep Çupur  
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Oktay Çubuk / Bir Nefes Daha
Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Hayal Köseoğlu / Bir Nefes Daha
SİYAD 'Cüneyt Cebenoyan' En İyi Film: Zin ve Ali’nin Hikayesi / Mehmet Ali Konar 
Film-Yön En İyi Yönetmen: Nisan Dağ / Bir Nefes Daha

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması 

En İyi Belgesel: Kış / Berrin Öz 
En İyi Canlandırma Film: Sudan Çıkmış Balık  / Nur Özkaya 
En İyi Deneysel Film: Sürgünde Bir Yıl / Malaz Usta 
En İyi Kurmaca Film: Mesafeler  / Efe Subaşı 
Jüri Özel Ödülü: Yoksul Adamlar Nasıl Ölür? / Serkan Kaçmaz 
En İyi Film: Arasta / Hüseyin Baltacı & Mutlu Kahya 

Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması

En İyi Film: Tapınak / Murat Uğurlu  
Jüri Özel Ödülü: Amayi / Subarna Das