Altın Portakal'ın jürisi açıklandı!

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin jürisi belli oldu.


Bu yıl 56.sı gerçekleşecek ve Ulusal yarışmayı yeniden halkla buluşturacak olan Ahmet Boyacıoğlu direktörlüğündeki Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ulusal jüri üyeleri belli oldu.

Bu yıl Ulusal Uzun Film Yarışması’nın jüri başkanlığını; 1993’te çektiği C Blok ile başladığı sinemaya her biri birbirinden değerli Masumiyet, Üçüncü Sayfa, Yazgı ve Bekleme Odası filmlerini kazandırmış, Kader filmiyle En İyi Film dalında Altın Portakal aldığı kazanan Türkiye sinemasının en temel taşlarından biri olan Zeki Demirkubuz yapacak.

Zeki Demirkubuz'un başkanlığını yaptığı Ulusal Uzun Film Yarışması’nın diğer jüri üyeleri ise; Berci Kristin Çöp Masalları, Sevgili Arsız Ölüm ve Gece Dersleri romanlarıyla Türkiye edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Latife Tekin ; Soğuk, Albüm, Yok Artık, Türk İşi Dondurma filmleri ve Canım Ailem, Galip Derviş, Şahsiyet gibi beğenilen televizyon dizilerinin oyuncusu Şebnem Bozoklu ; Başka Dilde Aşk, Atlıkarınca, Erkek Tarafı: Testosteron, Bir Varmış Bir Yokmuş filmlerinin oyuncusu ve senaristi Mert Fırat ve 2 Genç Kız, Kıskanmak, Hayat Boyu ve Kız Kardeşler filmlerinin ödüllü görüntü yönetmeni Emre Erkmen ’den oluşuyor.

En iyi filme 250 Bin TL

Ulusal Uzun Film Yarışması Jürisi, 250 bin TL tutarındaki En İyi Film Ödülü’nün yanı sıra her biri 100.000 TL değerindeki Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü ve Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü de dahil olmak üzere 15 dalda toplam 810 bin TL tutarında ödüllerin sahiplerini belirleyecek. Jüri bu yıl ayrıca, yarışmadaki filmlerden birinde kamera arkası ya da önü fark etmeksizin çalışmış, emeğinin yanı sıra bakışını da filmin ayrılmaz bir parçası kılabilmiş kadın sinemacılardan birine 50 bin TL para destekli Cahide Sonku Ödülü’nü de verecek. Yarışma seçkisinde ayrıca Antalyalıların oylarıyla seçilecek bir filme de İzleyici Ödülü sunulacak.

Yılın önemli belgesellerini bir araya getirecek olan ve sinema yazarı ve Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı Melis Behlil, belgesel film yönetmeni ve yapımcısı Nurdan Arca ve dünyanın en önemli belgesel ve kısa film festivallerinden DokuFest’in sanat yönetmeni Veton Nurkollari’den oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın jürisi 10 filmi değerlendirecek ve iki filme toplamda 60 bin TL para ödülü sunacak.

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nın jüri üyeliğini ise, en son Kelebekler'de izlediğimiz Afife Jale ödüllü oyuncu Tuğçe Altuğ , Berlinale'nin koordinatörü Wilhelm Faber, Cannes ve Altın Portakal’da ödül kazanan kısa filmi Sessiz (Bé Deng) ile büyük başarı yakalamış yönetmen Rezan Yeşilbaş yapacak. Jüri En İyi Film ve Jüri Özel Ödülü kategorilerinde toplam 30 bin TL değerinde ödül verecek.

Yeşilçam'ın usta sanatçıları Ahmet Mekin ve Selma Güneri 'ye Onur Ödülleri'nin verileceği 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali 26 Ekim - 1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.