Antalya'da görkemli start!

55. Uluslararası Antalya Film Festivali muhteşem bir törenle başladı.


Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 55. kez düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali, kırmızı halı ve açılış galasıyla başladı. Cam Piramit’te düzenlenen açılış gecesine, festivalin resmi seçkisinde yer alan filmlerin dünyaca ünlü yönetmenleri, oyuncuları, Türk sinema ve televizyon dünyasının birbirinden ünlü yıldızları ile Antalyalı sinemaseverler katıldı.

Festivalin Sanat Direktörü Mike Downey ve Antalya Film Forum Direktörü Zeynep Atakan’ın konuşmalarıyla başlayan açılışta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, sinema sektörüne bir de müjde verdi. Ersoy, Türkiye’yi film çekim merkezi haline getirecek ve film turizmini geliştirecek yeni sinema kanununu en geç bir ay içerisinde Meclis'e sunmak için gerekli hazırlıkları yaptıklarını açıkladı. Film üretiminde ve sayılarında ciddi artış yaşandığına dikkat çeken Bakan Ersoy '2002’de dokuz olan yerli film sayısı geçtiğimiz sene 148’e ulaştı. 2 milyon olan yerli seyirci sayısı ise 2017’de 40 milyonu aşmıştır.' diye konuştu.

'İnsanlık tarihine borcumuz var'

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, hedeflerinin Antalya’yı sinema endüstrisi merkezi yapmak olduğunu belirtti. Türel 'Sanatta yerellik ve evrensel olma tartışması çok uzun seneler önce yapılmıştır. Günümüzde evrensel olmayan sanat olamaz, Antalya gibi bir dünya şehrinin festivali de tabii ki, evrensel boyutta olacaktır. Türkiye’nin halen dünyaya sinemayla anlatması gereken büyük hikayeleri vardır. Biz binlerce yıllık tarihimizin büyük hikayelerinin filmlerini henüz yapmadık. Dünya, halen Fatih Sultan Mehmet Han'ı, Mevlana’yı, Atatürk’ü büyük filmlerle tanıyamadı. Antalya’nın binlerce yıllık hikayelerinin, Termessos’un, Perge’nin, Selçukluların filmleri henüz yapılmadı. Oysa bu filmleri yapmak bizim insanlık tarihine karşı borcumuzdur. İşte bunun için önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye Sinema Endüstrisi Ödülleri ile festivalimizi bu yönde güçlendirmeye karar verdik.' diye konuştu.

Onur Ödülleri sahiplerine ulaştı

İki Oscarlı İranlı yönetmen Asghar Farhadi , Fransız aktör Vincent Cassel , Macar yönetmen Bela Tarr, Polonyalı usta yönetmen Pawel Pawlikowski gibi önemli isimlerin katıldığı açılış ‘bu yıl kaybettiklerimiz anısına’ gösterilen filmle devam etti. Açılış gecesinde dünyanın kalbindeki yönetmen Ferzan Özpetek’e ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ verildi. 21 yıl önce ‘Hamam’ filmiyle ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Yönetmen’ dalında Altın Portakal aldığını söyleyen Özpetek bu ödülün kendisi için çok anlamlı olduğunu belirtti. Gecede Fransız aktör Vincent Cassel, Macar yönetmen Bela Tarr ile yönetmen ve yapımcı Ömer Vargı’ya da ‘Onur Ödülü’ takdim edildi. Törenin ardından konuklar AKM’ye geçerek Oscarlı yönetmen Asghar Farhadi’nin 'Herkes Biliyor' filmini izledi.

Festivalde yarışacak filmler

Bir Aile İşi / Shoplifters - (Yön: Hirokazu Koreeda )
12 Yıllık Gece / A Twelve Years Night - (Yön: Alvaro Brechner)
Soğuk Savaş / Cold War - (Yön: Pawel Pawlikowski)
Capernaum - (Yön: Nadine Labaki )
Ayka - (Yön: Sergey Dvortsevoy)
Kailash - (Yön: Derek Doneen)
Göç Mevsimi / Birds of Passage - (Yön: Cristine Gallego, Ciro Guerra )
Üç Yüz / Three Faces - (Yön: Jafar Panahi )
Çınar / Planetree - (Yön: Mustafa Karadeniz )
Güven / Trust - (Yön: Sefa Öztürk Çolak )

Oscar'lı yönetmen Asghar Farhadi’nin 'Herkes Biliyor' filmiyle açılan festivalin kapanış filmi ise Terry Gilliam’ın Cannes’da dünya prömiyerini yapan filmi “Don Kişot’u Öldüren Adam” olacak.