Arap Sinemasının Divası Hayatını Kaybetti

Mısırlı oyuncu Faten Hamame, yaşamını yitirdi.Arap sinemasının en büyük isimlerinden Faten Hamame, Mısır'ın başkenti Kahire'deki evinde 83 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü oyuncu Ömer Şerif 'in eski eşi olan Hamame, Şerif tarafından 'Hayatımın tek aşkı' sözleriyle tanımlanmıştı.

Film Çekiminde Tanışmışlardı

Bir film çekimi sırasında tanışan Şerif ve Hamame, 1955'te evlenmişler, yaklaşık 20 yıllık bir evliliğin ardından 1974'te boşanmaya karar vermişlerdi. Boşanmanın ardından, Ömer Şerif Sinema kariyerine Hollywood'da devam etmişti.

Ömer Şerif'i Müslüman Yaptı

1931'de Mısır'ın Mansura kentinde orta sınıf bir Müslüman ailede dünyaya gelen Faten Hamame, oyunculuk kariyerine 10 yaşında başladı. Yeteneği ve fiziğiyle kısa sürede şöhretin basamaklarını tırmanan Hamame, 1954'te kariyerinin ilk büyük filmi 'Vadideki Mücadele'de rol aldı. Filmin çekimlerinden önce, kendisine eşlik edecek başrol oyuncusunu beğenmeyen Hamame, Michel Dimitri Şalhub adlı Hıristiyan asıllı aktörü bizzat seçti.

Öpüşmeme Kuralını Bozdu

Filmde, 'öpüşmeme' kuralını ilk kez Şalhub için bozan Hamame, kendisiyle evlenebilmek için İslam'ı seçmeye karar veren aktörün aşkını karşılıksız bırakmadı. Eşi İzzeddin Zülfikar'dan boşanan Hamame ve 'Ömer Şerif' adını alan Şalhub, 1955'te evlendi. Çiftin tek çocuğu Tarık, 1957'de dünyaya geldi.

Unutulmaz Filmlerin Başrol Oyuncusu

2000'e kadar süren uzun Sinema kariyeri boyunca 'Vadideki Mücadele'den başka 'Baykuşun Duası' (1959) , 'Aşk Nehri' (1961) , 'M İmparatorluğu' (1972) , 'Bir Çözüm İstiyorum' (1974) ve 'Fatıma'nın Tutuklandığı Gece' (1985) gibi unutulmaz filmlerde başrol oynayan Faten Hamame, 'Arap ekranının hanımefendisi' lakabıyla anılıyordu. Yusuf Şahin başta olmak üzere, Mısırlı yönetmenlerin en çok tercih ettiği aktrislerin başında gelen Hamame'nin oynadığı film ve dizi sayısı 100'ü geçiyordu.

Evinde Düştü, İyileşemedi

Ünlü yıldızın ani ölümüyle ilgili basına açıklamada bulunan Tarık Şerif, annesinin küçük bir rahatsızlık nedeniyle geçtiğimiz haftalarda hastaneye kaldırılmasının ardından taburcu edilerek evine döndüğünü belirtti. Mısır basınında yer alan haberlere göre;hastalığının Nekahet devresindeyken evinde düşen Faten Hamame, beklenmedik bir biçimde yaşamını yitirdi. Faten Hamame'nin, oğlu Tarık Şerif'ten başka, ilk eşi İzzeddin Zülfikar'la evliliğinden dünyaya gelen Nadia adında bir kız evladı da bulunuyordu. Hamame, Ömer Şerif'ten boşandıktan sonra yaşamını Doktor Muhammed Abdulvehhab Mahmud'la birleştirmiş, ölünceye kadar da onunla yaşamıştı.