'Aşkın En Deli Hali' Belgesel Oldu

'Deli Ayten'in hikayesi tiyatrodan sonra sinemaya taşındı.Bursa'nın simgelerinden biri haline gelen ve öldükten sonra heykeli dikilen 'Deli Ayten' olarak anınan Ayten Şenaşık'ın yaşam hikayesi, tiyatro oyunun ardından 'Aşkın En Deli Hali-Deli Ayten' adıyla belgesel oldu. Belgeselinin galası Tayyare Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Cümbüş Hasan'a Aşkı Tiyatroda Sahnelenmişti

Osmangazi İlçe Belediyesi'ne bağlı Roman Mahallesi Kamberler'de 1953 yılında fakir bir Roman ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen, birden fazla çanta taşıyıp, cümbüş ve davul çalarak gezen 'Deli Ayten' adıyla anılan, Ayten Şenaşık'ın heykeli ölümünden sonra dikildi. Ayten Şenaşışık için Cümbüş Hasan'a olan aşkının ve yaşamının anlatıldığı 'Bir Deli Aşk Hikayesi' adlı tiyatro oyunu hazırlandı. Oyun, Tayyare Kültür Merkezi'nde sahnelendi. Ayten Şenaşık'ın hayatının tiyatroya uyarlanması ve oyun müziklerinin de bir CD'de toplanması ardından şimdi de bu aşk hikayesi belgesele konu oldu.

Galası Tayyare Kültür Merkezi'nde Yapıldı

Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle Karagöz Sinema Atölyesi ve Bursa Kültür Sanat Derneği işbirliğinde hazırlanan belgeselin galası Tayyare Kültür Merkezi'nde yapıldı. Galaya Bursa Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç'ün yanı sıra sanatseverler de yoğun ilgi gösterdi.

Bir Döneme İz Bırakmıştı

Belgesel gösterimi öncesi salonu dolduran sanatseverlere seslenen Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç, 'Deli Ayten' olarak anılan Ayten Şenaşık'ın Bursa'nın bir döneme iz bırakan önemli isimlerinden biri olduğunu belirterek, bu çalışma ile onun hayatının gelecek kuşaklara da atılmasının sağlandığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü kültürel ve sanatsal etkinliklere destek verdiklerini dile getiren Ödünç, belgeselin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Daha sonra Atilla Ödünç ve Vali Yardımcısı Ergun Güngör, belgeselin yazarı, yönetmeni ve oyunculara çiçek verdi. Açılış törenin ardından Ayten Şenaşık'ın hayatının anlatıldığı belgesel film izlenime sunuldu.