Ayla'dan Oscar'lık gişe!

Oscar adayı 'Ayla', ilk üç günde 312 bin kişi tarafından izlendi.


Türkiye'nin Oscar adayı 'Ayla', ilk üç günde 312 bin 135 seyirci tarafından izlenerek sezon başından bu yana gösterime giren 24 film arasında en iyi açılışa sahip yapım oldu.

Hasılat 4 milyon 91 bin lira

Ocak ayında Akademi Ödülleri'nde ön elemeden geçecek olan film, ilk 3 günde 312 bin 135 kişi tarafından izlendi. 512 salonda gösterilen 'Ayla', sezon başından bu yana en yüksek açılış gişesini elde ederken 3 günlük hasılatı ise 4 milyon 91 bin TL olarak gerçekleşti.

Türkiye'nin 90. Oscar Ödülleri için 'yabancı dilde en iyi film' adayı, Can Ulkay 'ın yönettiği 'Ayla' filmi oldu. İşte, Oscar Akademisi'nin 2018 Oscar'ında 'yabancı dilde en iyi film' adayları arasına alıp almayacağı merak konusu olan 'Ayla' filminin konusu, oyuncuları ve filme dair bilinmesi gerekenler...

Film, 1950'lerde Kore Savaşı'na katılan Türk askerlerinden biri olan Astsubay Süleyman Dilbirliği ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük kızın sevgi ve umutla beslenen gerçek hikayesinden beyazperdeye taşındı.

Kahramanlarının hala hayatta olduğu 'Ayla' filmi zamansız, mekansız, dil-din ve ırk tanımadan vicdanın nasıl da gerçek bir sevgiyle insanları buluşturabileceğini ve savaşa rağmen gerçek insanlığın nasıl da birleştirici olabileceğini Türkiye insanının güçlü gönlü ve ruhunu yansıtan bir gözle anlatıyor.

Kore Savaşı sırasında, dünyanın öbür ucunda, anne ve babası ölmüş minik bir çocuğun hem Türkleri hem Güney Korelileri hem de Amerikalıları aynı duygularda, nasıl büyük bir içtenlikle buluşturduğunun hikayesini perdeye taşıyan Ayla, savaşın acı koşullarında, ismi gibi ay yüzlü Ayla ile ay yıldızlı bir askerin tarihe mal olmuş 65 yıllık hikayesini anlatıyor.

Yönetmenliğini Can Ulkay’ın yaptığı, yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği, müziklerine Fahir Atakoğlu’nun imza attığı, danışmanlığını Elif Dağdeviren 'in yaptığı Ayla, başta İsmail Hacıoğlu ve Eric Roberts gibi isimlerin olduğu zengin oyuncu kadrosuyla Oscar yolunda daha da ışıldayacak.

Kahramanlarının hala hayatta olduğu, geçmişi gururla bugüne taşıyan film; İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor , Lee Kyong-Jin, Ali Atay, Murat Yıldırım , Taner Birsel , Altan Erkekli , Meral Çetinkaya , Damla Sönmez , Büşra Develi , Erkan Petekkaya , Sinem Uslu , Eric Roberts, Cade Carredine, Kim Byoungsoon, Johnny Young , Mehmet Esen , Caner Kurtaran , Burç Kümbetlioğlu , Duygu Yetiş , Ali Barkın , Nilgün Kasapbaşoğlu , Mine Teber , Esra Dermancıoğlu , Toygan Avanoğlu , İlber Gürtunca gibi birbirinden değerli 32 ulusal ve uluslararası yıldızla Oscarlar'da tüm dünyaya görsel bir şölen sunmaya hazırlanıyor.

Oscar'da 'yabancı dilde en iyi film' aday adayı olan 'Ayla'nın, Akademi tarafından ödül için yarışmaya layık bulunup bulunmadığını öğrenmek için ocak ayını beklemek gerekiyor. Oscar adayları 23 Ocak 2018 tarihinde açıklanacak.