Ayla filminin galasında gözyaşları sel oldu

Filmin gerçek kahramanlarının da buluştuğu galada duygulu anlar yaşandı.


Türkiye’nin Oscar adayı ‘Ayla’ filminin galası önceki akşam yapıldı.

Filmde, 1950-53 arasındaki Kore Savaşı’nda, Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin, anne-babası ölen Kim Eunja’yı (Ayla) kurtarıp sahiplenmesi konu ediliyor. 

Süleyman Astsubay ile Koreli yetim Kim Eunja’nın (Ayla) yaşadıklarından esinlenilerek beyazperdeye aktarılan ve Türkiye’nin Oscar adayı olan ‘Ayla’nın galası önceki akşam Maslak Uniq Hall’da yapıldı.

Galaya film ekibinin yanı sıra Süleyman Dilbirliği, Kim Eunja, küçük ‘Ayla’yı canlandıran Kim Seol ve ağabeyi Kyeom de katıldı. Süleyman Dilbirliği ile “Öz kızım” dediği Kim Eunja’nın kurtarıcısının dizlerine kapanması herkesi ağlattı.

'Türkiye ikinci vatanım'

71 yaşındaki Kim Eunja, “Süleyman Babamı görecek olmanın heyecanıyla günlerdir uyumuyorum. Benim için yaptıklarından dolayı ona minnettarım. Türkiye benim ikinci vatanım. Televizyonda Türk dizileri ya da yarışması olursa mutlaka seyrederim” diye konuştu.

Mustafa Uslu ’nun yapımcısı olduğu ‘Ayla’nın kadrosunda Büşra Develi , Ali Atay, Damla Sönmez , Duygu Yetiş , Burç Kümbetlioğlu , Sinem Uslu , Esra Dermancıoğlu da var. Süleyman Astsubay’ı İsmail Hacıoğlu oynuyor. Film 27 Ekim’de vizyonda.

'Kızım için hep dua ediyorum'

1950’deki Kore Savaşı’nda Astsubay Süleyman Dilbirliği savaş meydanında anne-babası ölmüş, donmak üzere olan bir kız çocuğu bulur: Kim Eunja. Ayla adını verdiği 5 yaşındaki çocuğa 15 ay boyunca bakar. Babalık yapar. Birliği ile Türkiye’ye dönmek zorunda kalınca, Ayla’yı da yanına almak ister. Ama Kore kanunlarını aşamaz. Bunun üzerine sandığa koyup kaçırmayı düşünür. Ancak Ayla yetimhaneye gider. 60 yıl görüşemezler. 2010’da Ankara’da buluşup hasret giderirler. Bugün 93 yaşında olan Süleyman Dilbirliği, “Ayla’ya her gün dua ediyorum, rüyalarımda görüyorum. Onun için yine savaşırım.” diyor.