Ayşen Gruda'yı kaybettik!

Türk sinemasının duayen ismi usta oyuncu Ayşen Gruda hayata veda etti.


Türk sinemasının usta ismi Ayşen Gruda , bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

74 yaşında hayatını kaybeden Ayşen Gruda'nın doktoru, yaptığı açıklamada 'İki gündür durumu ağırdı. Tüm müdahalelere rağmen cevap alamadık. Ayşen Gruda 13.45'te hayatını kaybetti.' ifadesini kullandı.

Bir süredir yoğun bakımda tedavisi devam eden Türk tiyatro ve sinema oyuncusu 74 yaşındaki Ayşen Gruda, bugün saat 13.45'te hayatını kaybetti. Usta sanatçının ölümü üzerine açıklama yapan doktoru, 'Kendisini 1 aydır yoğun bakımda takip ettik. 2 gündür tansiyonu çok düşük seyretti. Kendisi 13.45'te kaybetti. Pankreas Kanseri ve kanamadan dolayı kendisini kaybettik. En ileri derecede tedavi etmeye çalıştık, vicdanımız rahat.' ifadesini kullandı.

Cenazesi cuma günü defnedilecek

Ayşen Gruda'nın cenazesi 25 Ocak Cuma günü öğle namazına mütekip olarak Zincirlikuyu Camii'nden uğurlanacak. Usta sanatçı Gruda, 'Türk halkı beni nasıl gömeceğini bilir.' demişti.

Ayşen Gruda kimdir?

30 Kasım 1945 tarihinde Erman Ailesi’nin ortanca kızı olarak İstanbul, Yeşilköy’de Osmanlı zamanında karargâh olarak kullanılan bir köşkte doğdu. Ayben Erman ve Ayten Erman 'ın kardeşidir. Babası kara tren makinistiydi. Komedi yeteneği, çocuk yaşta Yeşilköy’deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Lise ikiye giderken babası vefat etti. Geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı. Televizyon için yaptığı skeçlerden birinde canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterinden sonra lakabı “Domates Güzeli” olarak kaldı.

'Domates Güzeli Nahide Şerbet'

Ayşen Gruda, Tevfik Bilge'nin turne tiyatrosunda profesyonel oyunculuğa başladı. İlk rolü 1962 yılında 'Kongre Eğleniyor' adlı vodvilde küçük bir hizmetçi rolü idi. 1977 yılında 16 senelik tiyatro hayatından sonra televizyonda bir eğlence programı içinde yayınlanan skeçte canlandırdığı 'Domates Güzeli Nahide Şerbet' karakterinden sonra herkes tarafından tanındı.

Ayşen Erman, Ankara Meydan Sahnesi’nde tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile tanışıp evlendi. Kızları Elvan doğunca Ayşen Gruda bir süre tiyatroya ara verdi. 11 yıl süren evliliğinin sonrasında da aynı soyadını kullanmayı sürdürdü.

Rol aldığı bazı filmler

Yeşilçam'ın birçok komedi filminde Şener Şen , Kemal Sunal , Adile Naşit , Tarın Akan, Halit Akçatepe , Münir Özkul  ve İlyas Salman gibi önemli isimlerle rol aldı.

Ayşen Gruda, Mum Söndü, Deve Kuşu Kabare, Hababam Sınıfı Müzikali, Yedi Kocalı Hürmüz gibi müzikallerde yer aldı. Tiyatronun yanı sıra da birçok televizyon programında, skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı.

İlk kez rol aldığı 1962 yılından ölümüne kadar 101 sinema ve 61 TV yapımında ve sayısız tiyatro oyununda yer aldı. Tosun Paşa, Gülen Gözler, Bizim Aile, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Hababam Sınıfı, Neşeli Günler, Çöpçüler Kralı gibi birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde ve Ana, Kaygısızlar, Cennet Mahallesi ve Mert ile Gert dizilerinde oynadı.

Gruda son olarak Sevgili Komşum, Babamın Ceketi  filmlerinde ve Bizim Hikaye dizisinde yer almıştı.