Ayvalık Film Festivali'ne doğru!

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali'nde geri sayım başladı.


Kariyo & Ababay Vakfı (KAV) ana sponsorluğunda 4-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festivalin ikincisi, Ayvalık ve çevresinin yanı sıra büyük kentlerden gelecek izleyicileri de ağırlayacak. Festivalde film gösterimleriyle beraber yönetmenlerin ve film ekiplerinin katılımıyla söyleşiler, paneller, atölyeler, konserler, çocuklara ve üniversite öğrencilerine yönelik etkinlikler de yer alıyor.

Dünyanın önde gelen festivallerinde ödüller almış, izleyicilerin beğenisini kazanmış uluslararası ve yerli 50’nin üzerinde film sinemaseverlerle buluşuyor. Bu yıl “Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler” başlıklı bölüm değişen teknolojilerin film izlemeye ve film yapmaya etkisini özel bir seçki eşliğinde farklı disiplerden sinefillerle tartışacak. Programda “Ortak Gelecek” başlığı altında Yunanistan sinemasından bir seçki de yer alıyor. Festival biletleri programın açıklanmasının ardından geçtiğimiz hafta Biletix üzerinden satışa sunuldu. Ayvalık Sanat Fabrikası gişesi ise 28 Eylül’de (yarın) açılıyor. Festival biletleri ön satışta 12 TL, festival süresince 15 TL’den satılacak. Hafta içi gündüz seansları öğrenciler ve 65 yaş üstü izleyiciler için 6 TL.

Açılış Töreninde Yılın Yönetmeni Ödülü Verilecek!

Festivalin açılış töreni 4 Ekim akşamı Ayvalık Amfitiyatro’da gerçekleşecek. Açılış töreninde festivalin ana sponsoru Kariyo & Ababay Vakfı’nın; sinema alanında yaratıcılığı, öncü ve örnek olmayı, ilham vericiliği, üretkenliği, ulusal ve uluslararası sanatsal başarıyı teşvik amacıyla vereceği Yılın Yönetmeni Ödülü sahibine takdim edilecek. Mehmet Açar, Gaye Boralıoğlu , Mahmut Fazıl Coşkun , Gürcan Keltek ve Damla Sönmez ’den oluşan danışma kurulunun son bir yılda çekilen filmler arasından önerdiği üç aday arasından KAV tarafından seçilecek yılın yönetmenine vakıf tarafından 100.000 TL para ödülü verilecek.

Bu yıl festivali usta yönetmen Pedro Almodóvar ’ın son filmi Acı ve Zafer açıyor. Dünya sinema tarihinde kendine has bir yer edinen Almodóvar Acı ve Zafer’de geçmişin üzerine çöktüğü, bir yandan da sağlık sorunlarıyla boğuşan ünlü bir yönetmenin hayatını anlatıyor. Antonio Banderas ’ın canlandırdığı bu ünlü yönetmen Almodóvar’ın hayatından izler taşıyor. Banderas bu filmdeki rolüyle Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü.