Bab’Aziz...

Uçsuz bucaksız, nereye ne zaman ulaşılacağı bilinmeyen mistik bir yol...


Yol filmleri her zaman ilgimi çekmiştir. Hele bir de, bu yol sizin hayat yolcuğunuz ise...

Bab’Aziz, Tunuslu Nacer Khemir’in penceresinden bakılarak işlenilmiş bir yolculuk.  Tasavvuf ve ruh tekâmül konularını merak edenler için harika bir film. Kısa bir zaman öncesinde babasını kaybetmiş biri olarak bu filmi izlediğimde, ruhun ve bedenin anlam yolculuğunu ve ölümün aslında ruh için adeta bir düğün olduğu gerçeğini daha iyi anladım.

Derviş olan Bab’Aziz ve torunu Ishtar’ın yol arkadaşlığının hikayesi ve başlarına gelen her şeyin aslında bir sebebinin olduğu çok güzel işleniyor. Filmi izleyenler kendi içinde doğal olarak bir hesaplaşmaya giriyor, hatta içinizde uyanışa sebebiyet veriyor. İşte böyle derin bir film olan Bab'Aziz’i doğru zamanda doğru yerde izlemek gerekir.

2005’te yapılmış bu eser, halen bazı festivallerde gösterime alınıyor. Film, dünya çapında gerekli popülerliği sağlayamadı, lakin amacına ulaştığını düşünüyorum.

Nacer Khemir, filmlerinde hep aynı konuya vurgulama yapar: Gerçek aşk nedir? Gerçek aşkı aradığı filmlerden bir diğerinin adı, Muhyiddin’i Aramak. Muhyiddin İbn-i Arabi’nin hayatına odaklanan bir film ve ilahi aşkı konu alıyor.

Unutmadan, filmin müziklerinin hepsi bu mistik yolculuğa uyumlu, şiir gibi...

Armand Amar ’ın güzel müziklerini dikkatle dinlemenizi tavsiye ederim. Armand Amar, yönetmenin son filmi “Whispering sands” filminin de müziklerini yaptığını ayrıca belirtmek isterim.

Beyza Bürüngüz Schmidt