'Bağlılık Aslı' Oscar yolunda!

Semih Kaplanoğlu'nun yeni filmi 'Bağlılık Aslı' 2020 Oscar adayımız oldu.


Yönetmenliğini ve senaryosunu Semih Kaplanoğlu’nun yaptığı Bağlılık Üçlemesi'nin ilk filmi 'Aslı' Türkiye’nin 2020 Oscar Adayı seçildi.

T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 13 kişilik seçici kurul, 92. Akademi Ödülleri (Oscar) Yabancı Dilde Uluslararası Uzun Metraj Film dalında Türkiye’nin adayını 24 Ağustos Cumartesi günü yapılan değerlendirme toplantısında belirledi.

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’na başvuran 11 filmin değerlendirildiği kurulda, yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu’nun yaptığı 'Bağlılık Aslı' filmi, Türkiye’nin Yabancı Dilde Oscar adayı olarak belirlendi.

Kaplan Film ve Sinehane ortak yapımı olarak hayata geçirilen 'Aslı', Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bağlılık Üçlemesi’nin ilk filmi... Başrollerinde Kübra Kip ve Ece Yüksel’in yeraldığı filmin senaryosu yine Semih Kağlanoğlu'nun imzasını taşıyor.

Senaryo aşamasında MPA APSA Film Fonunun da desteklediği filmin konusu kısaca şöyle: Doğumdan sonra işe başlamak için bebek bakıcısı arayan Aslı, uzun uğraşlardan sonra genç bir bakıcı bulur; Gülnihal... Onun da bir bebeği vardır. Gülnihal’in gelişi ile Aslı kendinden bile gizlediği sırlarıyla yüzleşmeye başlar...

Anne ve kadın olmanın zorluğu

Bağlılık Aslı, dünyanın dört bir yanında, tüm modern kentlerde yaşanan evrensel bir konuya değiniyor. Modern dünyada kadın ve anne olmanın yarattığı açmazları ve bu durumun kadınların yakın çevreleriyle olan ilişkilerine yansımalarını yargılamadan, yalnızca şahit olarak izleyiciye sunan film bu konuyu daha önce görülmemiş bir bakış açısıyla perdeye yansıtıyor.

Oscar adayları, Akademi üyelerinin oylarıyla 13 Ocak 2020 tarihinde açıklanacak. Ödüller 9 Şubat 2020’de Hollywood’da bulunan Dolby Theatre’da gerçekleştirilecek törenle sahiplerini bulacak.

Bugüne dek sinema dünyasında birçok başarı elde eden Semih Kaplanoğlu’nun 2010 yılında 60. Berlin Film Festivali'nden Altın Ayı ödülüyle dönen 'Bal' filmi, Türkiye'nin 'Yabancı Dilde Film Oscar Ödülü' adayı seçilmişti.

Bağlılık Aslı filmi 20 Eylül'de vizyonda olacak.