Berlin'de ödül gecesi!

Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı Ödülü İranlı yönetmen Rasoulof'un!


70. Uluslararası Berlin Film Festivali dün gece düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Festivalde en iyi film dalında verilen ‘Altın Ayı’ ödülünü İranlı yönetmen Muhammed Rasoulof’un ‘Sheytan Vojud Nadarad’ filmi kazandı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 70. Uluslararası Berlin Film Festivali’nin ödülleri, Berlinale Palast Sineması’ndaki törenle sahiplerini buldu. İngiliz aktör Jeremy Irons ’ın jüri başkanlığını yaptığı festivalde en iyi film kategorisinde ‘Altın Ayı’ ödülü İranlı yönetmen Muhammed Rasoulof’un ‘Sheytan Vojud Nadarad’ adlı filme verildi. Ülkesinden çıkması yasak olduğu için törene katılamayan Rasoulof’un ödülünü kızı Baran Rasoulof aldı.

Berlinale’de Jüri Büyük Ödülü’nü ABD’li Eliza Hittman n’ın yönettiği ‘Never Rarely Sometimes Always’ alırken, en iyi yönetmen dalında ‘Gümüş Ayı’ ödülü ‘Domangchin Yeoja’ filmiyle Güney Koreli Hong Sangsoo’ya verildi.

En iyi kadın oyuncu dalında ‘Undine’ filmindeki rolüyle Alman oyuncu Paula Beer , en iyi erkek oyuncu dalında ise ‘Hidden Away’ filminde oynayan İtalyan aktör Elio Germano ödüle layık görüldü.

En iyi senaryo dalında ise ‘Gümüş Ayı’ ödülünü ‘Favolacce’ filmiyle Damiano ve Fabio D’innocenzo kardeşler aldı. 20 Şubat’ta başlayan 70. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde 71 ülkeden 340 film gösterildi. Festivalin yarışma bölümünde 18 film ‘Altın Ayı’ ödülü için yarıştı.

Türkiye'den film yoktu

Berlinale'de bu yıl festivalin hiçbir programına Türkiye'den film davet edilmedi. Festivalde Türkiye'den tek isim en iyi kısa filmi belirleyecek uluslararası jüride yer alan sinema küratörü Fatma Çolakoğlu oldu.

İşte tüm kazananlar

En İyi Film (Altın Ayı) : Muhammed Rasoulof / Sheytan Vojud Nadarad

Jüri Büyük Ödülü: Eliza Hittman / Never Rarely Sometimes Always

En İyi Yönetmen: Hong Sangsoo / Domangchin Yeoja

En İyi Kadın Oyuncu: Paula Beer / Undine

En İyi Erkek Oyuncu: Elio Germano / Hidden Away

En İyi Senaryo: Damiano D’innocenzo, Fabio D’innocenzo / Favolacce

En İyi Sanatsal Performans (Kamara) : Jürgen Jürges / DAU. Natasha

70. Berlinale Özel Ödülü: Benoit Delepine / Gustave Kervern Effacer L’historique

En İyi Belgesel Film: Rithy Panh / Irradiated

En İyi İlk Film: Camilo Restrepo / Los Conduktos

En İyi Kısa Film (Altın Ayı) : Keisha Rae Witherspoon / T