Berlin'de ödül gecesi!

69. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu.


Berlinale olarak da bilinen ve bu sene 69’uncusu düzenlenen Uluslararası Berlin Film Festivali Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Berlinale Palast Sineması'nda düzenlenen ödül töreninin ardından sona erdi.

Emin Alper ’in yeni filmi Kız Kardeşler’in de Ana Yarışma bölümünde yarıştığı festivalde ‘Altın Ayı’ ödülünü İsrailli yönetmen Nadav Lapid 'in Synonyms filmi kazandı. 'En İyi İlk Film' ödülü ise Almanya adına yarışan Oray filmiyle genç yönetmen Mehmet Akif Büyükatalay 'a verildi.

Bu yıl Ana Yarışma bölümünde Altın Ayı için yarışan filmleri Juliette Binoche’un başkanlık ettiği jüri değerlendirdi. Jüride Binoche’a Toni Erdmann filmindeki performansıyla dikkat çeken Alman aktris Sandra Hüller , Oscar ödüllü A Fantastic Woman’ın Şilili yönetmeni Sebastián Lelio , İngiliz oyuncu ve yönetmen Trudie Styler , Los Angeles Times yazarı Justin Chang ve New York Modern Sanatlar Müzesi’nin film küratörü Rajendra Roy eşlik etti.

Emin Alper imzalı Kız Kardeşler ve Fatih Akın’ın yeni filmi The Golden Glove’un da Ana Yarışma bölümünde yer aldığı festivalde Altın Ayı ödülünü Synonymes kazandı. İsrail-Fransa-Almanya ortak yapımı olan Nadav Lapid imzalı film, FIPRESCİ jürisi tarafından da En İyi Film seçilmişti.

En İyi Yönetmen ödülünü I Was at Home, But filmiyle Alman yönetmen Angela Schanelec kazanırken, Jüri Büyük Ödülü, François Ozon imzalı By the Grace of God'a gitti.

Oyunculuk kategorilerinde ödüllerin So Long, My Son filminde başrolleri üstlenen Yong Mei in ve Wang Jingchun’a verilmesi dikkat çekti.

Öte yandan Türkiye kökenli Alman yönetmen Mehmet Akif Büyükatalay, Müslüman bir gencin kimlik arayışını konu alan ilk uzun metraj çalışması Oray ile En İyi İlk Film ödülünü kazandı.

Festivalin kazananları

Altın Ayı: Synonymes – Nadav Lapid
Jüri Büyük Ödülü: Grâce à Dieu (By the Grace of God) – François Ozon
Alfred Bauer Ödülü: Systemsprenger (System Crasher) – Nora Fingscheidt
En İyi Yönetmen: Angela Schanelec – Ich war zuhause, aber (I Was at Home, But)

En İyi Kadın Oyuncu: Yong Mei in – Di jiu tian chang (So Long, My Son)
En İyi Erkek Oyuncu: Wang Jingchun – Di jiu tian chang (So Long, My Son)
En İyi Senaryo: Maurizio Braucci , Claudio Giovannesi , Roberto Saviano – La paranza dei bambini (Piranhas)
En İyi Orijinal Belgesel: Talking About Trees – Suhaib Gasmelbari
En İyi İlk Film: Oray – Mehmet Akif Büyükatalay

Üstün Sanatsal Katkı Ödülü: Rasmus Videbæk – Out Stealing Horses (Görüntü Yönetimi)
Altın Ayı (Kısa Film) : The Men Behind The Wall – Florian Fischer & Johannes Krell
Gümüş Ayı Jüri Ödülü (Kısa Film) : Blue Boy – Manuel Abramovich
Audi Kısa Film Ödülü: Rise – Bárbara Wagner & Benjamin de Burca