Berlinale'de reform!

Berlin Film Festivali'nin ödül listesinde önemli değişikliğe gidildi.


2021 yılında düzenlenecek 71. Berlin Film Festivali için iki önemli açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamaya göre festival önümüzdeki yıl online yerine eskisi gibi fiziksel olacak. Ayrıca ödül kapsamında değişikliğe gidilerek 'Cinsiyetsiz Ödül' kavramı getirildi.

 

71. Berlin Film Festivali'nin film seçkisi ve festivalde kaç filmin gösterileceği gibi detaylar festival yönetimi tarafından önümüzdeki haftalarda açıklanacak. Bu konuda bazı kurallarda şimdiden bir düzenlemeye gidildi. İlk olarak kısa film gösterimlerine yer verilmeyecek. Uzun metraj filmlerden ise süresi en az 60 dakika uzunluğunda olan filmler seçkiye alınacak. Festivale başvurular ise 1 Eylül tarihinde başlayacak.

Berlin Film Festivali'nin ikinci önemli kararı ise verilecek olan ödüllerle ilgili. Her yıl geleneksel olarak jüri üyeleri Yarışma kategorisindeki filmleri değerlendiriyor ve sonucunda ödüller sahiplerine teslim ediliyordu. Bu yıl, cinsiyetsiz olarak performans ödülleri açıklanacak. Yani artık 'Gümüş Ayı En İyi Kadın - Erkek Oyuncu' yerine 'Gümüş Ayı En İyi Oyuncu' ve 'Gümüş Ayı En İyi Yardımcı Kadın - Erkek Oyuncu' yerine 'Gümüş Ayı En İyi Yardımcı Oyuncu' gibi ödüller sahibine verilecek.

Berlin Film Festivali'nin güncellenmiş ödülleri şu şekilde listelendi:

Altın Ayı Ödülü
Gümüş Ayı Büyük Jüri Ödülü
Gümüş Ayı En İyi Yönetmen Ödülü
Gümüş Ayı Jüri Ödülü
Gümüş Ayı En İyi Oyuncu Ödülü
Gümüş Ayı En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü
Gümüş Ayı En İyi Senaryo Ödülü
Gümüş Ayı Sanatsal Katkı Ödülü

71. Berlin Film Festivali'nin önümüzdeki yıl 11 Şubat ile 21 Şubat 2021 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanıyor.