Beyaz perdede bu hafta!

Bu hafta 5'i yerli, 1'i animasyon olmak üzere toplam 12 film vizyona giriyor.


Sinema salonlarında bu hafta 4'ü yerli, 1'i animasyon olmak üzere toplam 12 film vizyona giriyor. Ünlü Rus yönetmen Andrey Tarkovskiy 'in 70'li yıllarda çektiği Ayna, İz Sürücü ve Solaris isimli filmleri çekildiği yıllarda vizyona girmesinin ardından bu hafta tekrar vizyona giriyor. Haftanın öne çıkması beklenen yapımları olarak yabancı menşeli Siyah Giyen Adamlar: Global Tehdit ve Rocketman ve yerli film Bekçi'yi sayabiliriz. 

İşte haftanın filmleri:

1- Ayna / Zerkalo

Ünlü Rus senarist ve yönetmen Andrey Tarkovskiy'in çektiği 1975 yılı yapımı Ayna filminin başrollerinde Anatoliy Solonitsyn , Margarita Terekhova , Alla Demidova , Nikolay Grinko ve Larisa Tarkovskaya 'yı izleyebiliriz.

Birçoklarına göre Tarkovsky’nin en derinlikli eseri olan Ayna, yönetmenin kendi yaşamından yola çıkarak aşk, anılar, bağlılık ve belki de hayatın kendisi üzerine şiirsel bir film. Tarkovsky’nin olup olmadığı belirsiz, orman içinde bir kulübede, II. Dünya Savaşı’nın öncesinde, yönetmenin eski karısı, annesi, babası, kendisi ve ebeveynlerinin kuşakları arasında gidip gelerek anlatılan bir rüyadan yola çıkıyor. 

Efsanevi yönetmenin anne ve babasının gerçekten iştirak ettiği film, ailenin evlerinin eskiden bulunduğu aynı yere hakikaten inşa edilen bir kulübede çekildi. Baba Tarkovsky şiirlerini kendi sesiyle okudu. Anne ise kameranın karşısına geçti. Eleştirmenler Tarkovsky’nin aslında bu filmi Solaris’ten önce çekmek istediğini ancak Sovyet sansürcülerden ürktüğü için politik olarak daha az riskli olan filmi öne aldığını söylerler.

 

2- Bayrak-1

Bayrak-1, 1930 yılında Mustafa Kemal tarafından kurulan ve varlığını günümüze kadar devam ettiren vatansever birim ile dünya yönetiminde söz sahibi olan ailelerin mücadelesini konu edinen filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Serkan Tuğcu 'nun üstleniyor. Başrollerde ise Serkan Tuğcu, Tufan Gören , Ferdi Gülcü , Mustafa Gültekin ve Latif Akgün yer alıyor.

 

3- Bekçi

Durmuş Akbulut 'un yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı filmin başrollerinde geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz usta oyuncu Turan Özdemir 'le birlikte Serhan Süsler , Koray Ergun , Uğur Karabulut ve Pelin Ermiş yer alıyor. 

Kasabanın mezarlığında bekçilik yapan Salih, ilerlemiş yaşına rağmen her gün işten eve iki kilometrelik yol gider. Kendi halinde bir yaşantısı olan Salih, yaptığı işten dolayı bir süre sonra gerçek dünyadan kopar. Zamanla paranoya görmeye başlayan Salih, artık gerçekle hayali birbirine karıştıracak hale gelir. 


4- Cinnet

Başrollerini Yeliz Akkaya , Emre Başer , Ufuk Kaplan , Nicholas Facey 'nin paylaştığı filmin yönetmenliğini Aytekin Birkon üstlenirken senaryoyu ise yönetmen Birkon'la birlikte Özgür Selvi kaleme almış.

Nida, eşi ve kızı ile mutlu bir hayatı olan genç bir kadındır. Ancak onun huzurlu hayatı, bir gece cinnet geçirmesiyle kabusa dönüşür. Nida, geçirdiği cinnet sonucu çok sevdiği kocasını vahşi bir şekilde öldürür. Ancak o, yaşanan hiçbir şeyi hatırlamamaktadır. Sabah uyandığında kocasının cesedi ile karşı karşıya kalan Nida, yaşananları hatırlamaya çalışsa da bir sonuca varamaz. Bu sırada cinayetin videosu internette yayılmaya başlayınca işler iyice karışık bir hal alır. Kendisini temize çıkarmak isteyen Nida, problemi çözene kadar kaçmaya karar verir. Nida, sorunun zihninin derinliklerinde olduğunu düşününse de gerçekler hiç de öyle değildir. Tüm işaretler, ona musallat olan korkunç bir cini göstermektedir.


5- Ferhat ile Şirin: Ölümsüz Aşk

Amasya'da yaşayan iki gencin aşkları modernize edilmiş haliyle hikâye edildiği filmin yönetmen koltuğunda Murat Kuşçu otururken senaryoda ise Kuşçu ile birlikte Fidan Boduroğlu 'nun imzaları bulunuyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Tolga Yüce , Çağla Şimşek , Tevfik İnceoğlu , Murat Kuşçu, Gönül Acar , Muharrem Erdemir , Belkıs Akçil gibi isimler yer alıyor.

 

6- Hayalimdeki Köy

Yıllar önce ayrıldığı köyüne geri dönen bir adamın hikayesini konu edinen filmin yönetmenliğini ve senaristliği Cüneyt Faruk Arkın üstleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise geçtiğimiz ay hayatını kaybeden Eşref Kolçak 'la birlikte Nuri Alço , Hacı Ali Konuk , Levent Taşçı gibi isimler yer alıyor.

 

7- İz Sürücü / Stalker

Ünlü Rus yönetmen Andrey Tarkovskiy'in yönettiği ve aynı zamanda senaristliğini yaptığı filmin başrollerinde Nikolay Grinko, Anatoliy Solonitsyn, Aleksandr Kajdanovsky , Alisa Frejndlikh ve Natasha Abramova gibi isimler yer alıyor.

Bir nevi kıyamet sonrası gelecekte, isimsiz bir ülkedeyiz. Düşen dev bir meteor açıklanması güç olaylara sebep olmuştur. Yarattığı etki Zone adı verilen bir alanda etkili olmaktadır. Bu alanın ortasında yer alan bir odada insanlığın en derin tutkularını gerçek yapacağı söylenen bir güç vardır. Dikenli teller ve askerlerle korunan Zone'a sadece zihinsel güçleri ve yeterli cesaretleri olan Stalker'lar girebilmekte ve eşlik ettikleri insanları odadaki güçle yüzleşmeye götürmektedirler. Kahramanımız da böyle bir Stalker'dır. Karısının itirazlarına rağmen bir bilim adamı bir de yazarı yanına alarak hayatının yolculuğuna çıkar.


8- Kahraman Tavuk Uzayda / Condorito - La Película

Haftanın tek animasyon yapımı Peru menşeli Kahraman Tavuk Uzayda filminin yönetmenliğini Eduardo Schuldt ve Alex Orrelle ikilisi yapıyor. Filmin senaristliğini ise Martín Piroyansky üstleniyor.

Kahraman Tavuk Uzayda, gezegeni ve sevdiklerini uzaylılardan kurtarmak için zorlu bir maceraya atılan Condorito’nun hikayesini konu ediyor.


9- Kuyu / The Hole in the Ground

Lee Cronin 'in yönettiği ve senaryosunu Stephen Shields 'la birlikte kaleme aldığı korku-gerilim temalı filmin başrollerini Seána Kerslake , James Quinn Markey , Kati Outinen , James Cosmo ve Simone Kirby gibi isimler paylaşıyor.

Sarah O’Neill genç ve bekar bir annedir. Oğlu Chris ile birlikte kırsal bir kesimde bulunan bir eve taşınan Sarah, sıkıntılı geçmişlerini ardında bırakarak yeni bir başlangıç yapmayı umut eder. Ancak işler pek de onun düşlediği gibi gitmez. Evlerinin arkasında bulunan ormana yürüyüşe çıktıkları bir gün Chris aniden ortadan kaybolur. Çaresizce ormanın içinde oğlunu arayan Sarah bu sırada devasa bir çukur keşfeder. Sonunda oğlunu bulan Sarah her şeyin yoluna girdiğini düşünür. Ancak bir süre sonra küçük çocuk kimsenin anlam veremediği tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Yaşananlardan sonra oğlu için endişelenmeye başlayan Sarah, oğlunu göz hapsinde tutmaya başlar. Bu sırada ortaya çıkan gizemli bir komşu Sarah’ın iyice tedirgin olmasına neden olur. Çok geçmeden genç kadın korkunç bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalacaktır.


10- Rocketman

Ünlü İngiliz şarkıcı Elton John 'un hayatının kaleme alındığı Rocketman belgesel filmini Dexter Fletcher yönetirken Lee Hall ise senaryosunu kaleme almış. Filmde Elton John'a Taron Egerton hayat verirken Elton John'un sevgilisi ve aynı zamanda menajeri olan John Reid 'i ise Richard Madden canlandırıyor. İkiliye diğer rollerde ise Jamie Bell , Bryce Dallas Howard ve Steven Mackintosh eşlik ediyorlar.

Rocketman, müzik sektörünün en önemli isimlerinden olan ve ölümsüz parçalara imza atan Elton John'un Royal Müzik Akademisi'nden bir dahi olarak çıkıp süperstarlık basamaklarını tırmanması ve söz yazarı Bernie Taupin ile olan işbirliği sürecini konu alıyor.


11- Siyah Giyen Adamlar: Global Tehdit / Men in Black: International

Siyah Giyen Adamlar film serisinin dördüncüsü olma özelliğini taşıyan filmin başrollerini Chris Hemsworth , Rebecca Ferguson , Tessa Thompson , Liam Neeson ve Emma Thompson paylaşıyorlar. Filmin yönetmen koltuğunda F. Gary Gray otururken senaryoda ise Matt Holloway ve Art Marcum 'un imzaları var.

Siyah Giyen Adamlar: Global Tehdit, dünyayı kötülüklerden arındırmaya çalışan ekibin, bu güne kadar karşılarına çıkan en büyük tehdit olan köstebeği ortaya çıkarmak için kurdukları takımla birlikte verdikleri mücadeleyi konu ediyor.


12- Solaris

Yeniden gösterime giren üçüncü Andrey Tarkovskiy filmi olan Solaris'in senaryosu Tarkovskiy ile birlikte Fridrikh Gorenshteyn 'in kaleminden çıkmış. Filmin başrollerinde ise Jüri Järvet , Donatas Banionis , Anatoliy Solonitsyn, Nikolay Grinko ve Tamara Ogorodnikova 'yı izleyeceğiz.

Belirgin bir bilince sahip bir gezegendir Solaris. Oraya gelen dünya insanlarının zihinleri ile oynamak ise en büyük gücü ve yeteneğidir. İnsanların bilinçaltına süzülüp oraya müdahale ederek, hafızalarındaki şeyleri maddeleştirir. Burada olanları araştırmakla görevli olarak ilgili üsse gönderilen kişi de gezegenin gücünden payını alacaktır şüphesiz. Böylesi bir gizemle büyülenirken kendi geçmişi ile burun buruna gelecektir. Tarkovski’nin üzerinde çok durulan bu çalışması, bazı yerlerde Kubrick’in 2001’ine Rusya’nın verdiği yanıtı olarak değerlendirilmektedir. Ancak genel olarak bağımsız bir çalışmadır. Hatta bir roman uyarlaması olduğu halde özgünlüğünü koruduğu söylenebilir.