Beyaz perdede bu hafta!

Bu hafta ikisi yerli olmak üzere toplam yedi yeni film vizyon alıyor.


Bu hafta sekiz yeni film sinemaseverlerin huzuruna çıkıyor. Bu yapımların iki tanesini yerli filmler oluştururken üç film dram, üç film komedi ve iki film de korku temalı yapımlar olarak karşımıza çıkıyor.

Haftanın öne çıkması beklenen yapımları olarak ise ilginç bir hikayeye sahip olan Ansel Elgort ve Oakes Fegley 'li Saka Kuşu; Alper Kul başrollü Fırıncının Karısı ve Natalie Portman 'lı müzikal dram filmi Vox Lux'ü sayabiliriz. 

Bonus: Animasyon filmi Yeti Efsanesi minik izleyicilerimizin ilgisini çekebilir.

İyi seyirler...

1- Fırıncının Karısı

Murat Onbul 'un yönettiği ve Murat Taşkent 'in senaryosunu kaleme aldığı komedi temalı Fırıncının Karısı filminin başrollerinde Alper Kul, Büşra Pekin , Korhan Herduran , Seda Türkmen ve Ferdi Sancar yer açlıyorlar.

Naif bir kadın olan Ferdane (Büşra Pekin) ve kocası fırıncı Mustafa (Alper Kul) ile sıradan bir yaşamı vardır. Genelde kıskanç bir adam olan Mustafa’nın davranışlarındaki sıra dışı değişiklikler Ferdane'nin gözünden kaçmaz. Bunun geçici bir şey olduğunu düşünse de kısa zamanda yanıldığını anlar. Olduğunun tam aksi davranışlar sergileyen Mustafa’nın bu hali Ferdane’yi büyük bir meraka sürükler. Kocasındaki değişimin nedenini öğrenmek isteyen Ferdane, Mustafa’yı takip etmeye karar verir. Kendisine yardım etmesi için kardeşi Ramazan’ı da yanına alan Ferdane, kocasını peşine düşer. Bu sırada, İsmail’in kötürüm ablası, kızı Hacer ve büyücü “Vahdi Dede”nin de olaya karışması işlerin daha da karışık bir hal almasına neden olur. Tüm bu kargaşaya neden olan olayın açığa çıkmasıyla Mustafa, Ferdane ve Ramazan, kendilerini büyük bir maceranın içinde bulur.

 

2- Oyunbozan / Systemsprenger - System Crasher

Yönetmenliğini ve senaristliğini Nora Fingscheidt 'in üstlendiği dram filminde başrolleri Helena Zengel , Albrecht Schuch , Gabriela Maria Schmeide , Lisa Hagmeister ve Melanie Straub paylaşıyorlar.

Benni, asıl adı Bernadette olan, ancak hiç kimsenin onu böyle çağırmaya cesaret edemediği, dokuz yaşındaki bir kızdır. Tuhaf bir kız olan Benni, sosyal hizmetler kurumunun çatısı altındadır ve çalışanların adeta kabusu olmuştur. Görevliler, Benni için defalarca koruyucu aile bulmalarına, ona huzurla yaşayabileceği yeni bir yuva ayarlamalarına rağmen, o tekrar kaçıp kuruma geri döner. Küçük kız, kendisine yanlarında kalacağı bir koruyucu aile bulunmasını değil, kendisinden korkan annesi Bianca’nın yanına geri dönmeyi istemektedir.

 

3- Saka Kuşu / The Goldfinch

Yönetmen koltuğunda John Crowley 'in oturduğu filmin senaryosu Donna Tartt - Peter Straughan ikilisinin imzasını taşıyor. Filmin başrollerini ise Ansel Elgort, Oakes Fegley, Aneurin Barnard , Finn Wolfhard ve Sarah Paulson paylaşıyorlar.

13 yaşındaki Theodore Decker'ın hayatı, annesinin Metropolitan Müzesi'ne düzenlenen bir terörist saldırısında öldürülmesinin ardından alt üst olur. Theodore, tüm bu karmaşanın ortasında The Goldfinch adı verilen paha biçilemez bir sanat eserini çalar. Theodore'un annesinin bombalanma sonucu öldürüldüğü o günden geriye elinde kalan tek somut şey The Goldfinch’tir. Kafesine zincirlenmiş bir Saka Kuşu portresi olan The Goldfinch, Theodore’un hayatını yeniden inşa etme sürecinde önemli bir yer edinecektir.

 

4- Sir-Ayet 2

Korku filmi Sir-Ayet 2'nin yönetmenliğini Kayhan Başoğlu yaparken, senayosunu ise Koray Yeltekin ve Alper Kıvılcım kaleme alıyorlar. Başrollerinde ise Üzeyir Ulus , Besim Demirkıran , Mehmet Aras , Arzu Suriçi Kireççi ve Betül Akdeniz 'i izleyebilirsiniz.

Bilal Ağa çok zor durumda kalmış bir adamdır. Ancak henüz farkında olmadığı şey, içinde yaşadığı zorlukların onu daha da korkunç bir duruma itecek olduğudur. Maddi zorluklar çekmekte olan ve bunalmış olan Bilal Ağa, çaresizlik içindedir. Yaşadığı bu derin çaresizlik onu çok tehlikeli bir anlaşma yapmaya iter. Sonunda yaptığı bu anlaşma ile lanetli bir servetin sahibi olur. Ancak ekonomik sıkıntılarının bitmesi ruhundaki pişmanlığı azaltamaz. Pişman olan Bilal Ağa bu anlaşmadan vazgeçmek ister ancak her şeyin bir bedeli vardır. Karanlık anlaşmayı ihlal etmeyi canıyla ödemek zorunda kalır. Nitekim anlaşmanın şartları eşitlenmemiştir. Aynı köyde yaşayan iki genç arkadaşın cesedi soyma planları ile lanet tekrar harekete geçer. Ölen Bilal Ağa'nın mezarını gece kazıp altın dişlerini sökerek paraya çeviren iki arkadaş, artık lanetin yeni hedefleri olmuştur. Hayatlarını cehenneme çevirecek olan bu lanet, tıpkı bir virüs gibi hayatlarına ve çevrelerindeki sevdiklerine bir bir bulaşacaktır.

 

5- Vampir İstilası / Red Spring

Aksiyon korku temalı Vampir İstilası'nın yönetmenliğini ve senaristliğini Jeff Sinasac yapıyor. Başrolleri ise Jeff Sinasac, Elysia White , Adam Cronheim , Jonathan Robbins ve Lindsey Middleton paylaşıyorlar.

Dünya vampirlerin istilası altındadır. Dünyayı talan eden vampirler, insanlığın neredeyse yok olmasına neden olur. Yaşanan bu korkunç istiladan kurtulmayı başaran bir grup insan, hayatta kaldıklarını umdukları sevdiklerini bulmak için bir araya gelir. Grup, öncelikle kendileri için güvenli bir yer bulma arayışına girer. Korunaklı olduklarını düşündükleri bir yere sığınan grup, bir süre sonra beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalır.

 

6- Vox Lux

Müzikal drama filmi Vox Lux'ün yönetmen koltuğunda Brady Corbet otururken, senaryo ise yine Corbet'in imzasını taşıyor. Başrollerde ise usta oyuncular Natalie Portman ve Jude Law yer alıyor. İkiliye diğer rollerde ise Stacy Martin , Jennifer Ehle ve Raffey Cassidy eşlik ediyorlar.

Kız kardeşler Celeste ve Eleanor 1999 yılında büyük bir trajediden kurtulmuşlardır. Ailelerinin anma töreni sırasında, başlarına gelen felaketten esinlenerek güzel ve etkileyici bir müziğe imza atarlar. Bu durum özellikle Celeste'nin bir anda şöhrete ulaşmasını sağlar. Genç Celeste şarkı sözü yazarı kız kardeşi ve başarılı mejanerinin de yardımıyla yeni bir pop yıldızı haline gelir. Celeste'nin jet hızıyla şöhret oluşu, beraberinde masumiyetini kaybetmesini de getirir. Celeste'nin şöhretle mücadelesi sırasında Amerika'ya yapılan bir terör saldırısı, Celeste'yi yeni bir statüye taşır; Amerikan simgesi, laik tanrı, küresel süperstar. 2017'ye gelindiğinde ise Celeste artık 31 yaşındadır ve genç bir kızı vardır. Skandallarla dolu olan kariyerini de doğru rotada tutabilmek için mücadele veren genç anne, son skandalının ardından kariyerini toparlamaya çalışmakta ve bilim kurgu temalı 6. albümünü tanıtmak için tura hazırlanmaktadır. Bu süreçte küfürbaz pop yıldızının kişisel ve ailesinin sorunlarının üstesinden gelmesi gerekecektir.

 

7- Yeti Efsanesi / Abominable

Haftanı tek animasyon yapımı Yeti Efsanesi'nde yönetmen ve senarist olarak Jill Culton ismini görüyoruz. Filmin orijinal seslendirmelerinde Albert Tsai , Chloe Bennet , Sarah Paulson, Tenzing Norgay Trainor ve Mickey Mouse yer alıyorlar.

Yi, dünyayı gezme hayali ile yaşayan genç bir kızdır. Genç kızın hayatı, Şangay’daki evlerinin çatısında bir Yeti ile karşılaşmasıyla bambaşka bir hal alır. Evin çatısında yaşayan Yeti ile iletişim kurmaya çalışan Yi, onun evine, ailesinin yanına dönmesine yardımcı olmaya çalışır. Sihirli yaratığın Everest’te yaşadığını anlayan Yi, yakın arkadaşları Jin ve Peng ile birlikte ona ‘Everest’ adını verirler. Yi ve arkadaşları, Everest'i, dünyanın en yüksek noktasında ailesi ile yeniden bir araya getirebilmek için zorlu bir yolculuğa çıkmak için tüm hazırlıklarını yapar. Bu sırada ekip, zengin biri olan Burnish ile zoolog Dr. Zara’nın, Yeti’nin peşinde olduklarını, her yerde onu aradıklarını öğrenir. Yi ve arkadaşları, peşlerine düşen Burnish ve Dr. Zara’dan kurtulup, sevimli dostları Everest’in evine dönmesini sağlayabilecekler midir?