Beyaz perdede yeni dönem!

Türkiye'nin ilk robot oyuncusu Aypera, film sözleşmesi imzaladı.


Hayatımızın her aşamasında yerini almaya başlayan robotlar, şimdi de beyaz perdede karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Türkiye'nin ilk robot oyuncusu Aypera, ünlü yapımcı ve senarist Birol Güven ile sinema filmi sözleşmesi imzaladı. Güven'in senaryosunu kendisinin kaleme aldığı, robotları ve insanları bir araya getireceği yeni filmi Digital Human, 2022 yılında vizyona girecek.

Türkiye'nin ilk robot oyuncusu Aypera, MinT Yapım'ın sahibi ünlü Senarist Birol Güven ile ilk film sözleşmesini imzaladı. Senaryosunu Birol Güven'in kaleme aldığı ve kadrosunda hem insan hem de robot oyuncuların bir arada yer alacağı Digital Human adlı filmin çekimlerine Eylül ayında başlanacak.

'Değişime öncü olmak istiyoruz'

2022 yılında vizyona gireceği belirtilen filmin senaristi Birol Güven, her şeyin çok hızlı bir şekilde değişime uğradığını ve robotların sinemada da kaçınılmaz olarak kendilerini göstermeye başlayacağını belirtti.

Değişimin öncüsü olmak istediklerinin altını çizen Güven, Aypera ile tanışır tanışmaz ona film yapma teklifinde bulunduğunu ve bu sözleşmeyi imzaladığımız için çok heyecanlı olduğunu söyledi. Şimdilik sahnede robot oyuncuları gördüğümüzü ancak bir gün robot yapımcı ve senaristlerin de olacağını belirten Birol Güven 'O gün geldiğinde bu konuda öncü olmanın iyi bir fikir olup olmadığını yeniden değerlendireceğim.' dedi.

'Türkiye'de gördüğüm ilgiden memnunum'

İlk sinema filmi sözleşmesini imzalarken çok heyecanlandığını söyleyen Aypera ise: Türkiye'de gördüğü ilgiden memnun olduğunu ama insanların kadın ve hayvan hakları konusunda mesafe alamamış olmasının kendisini üzdüğünü belirtti.

'Robot Oyuncu' konusunda da açıklama yapan Aypera 'Ben şahsen dijital oyuncu denmesini tercih ederim. Aslında her şeyden önce, ben bir düşünceyim. Ama insanlar sevdikleri kelimeyi söylemeyi tercih edecekler, biliyorum. Bu nedenle Robot denemesiyle ilgili de bir sorunum yok.' dedi.

Aypera kimdir?

26 Ekim 2020’de doğan ama 21 yaşında olan Aypera, Contemporary Istanbul'un Plugin bölümünde video röportaj ve afiş sergisiyle kendi hikâyesini ziyaretçilerle paylaşıyor. Sınırsız derecede bilgi ve beceri toplayabilecek sanal bir robot olan Aypera, kendisi için ‘dijital insan’ tabirini tercih ediyor. Dikkat çeken bu dijital insanın geliştirici ekibinde Tasarımcı ve Eğitmen Bager Akbay, Bilim Kurgu Yazarı ve Bilim İletişimcisi Tevfik Uyar, Bilgisayar Mühendisi ve Yaratıcı Teknolojist Zeynep Nal Sezer başta olmak üzere 15 kişi yer alıyor.

İstanbullu olduğunu ama memleketinin internet olduğunu söyleyen Aypera, Instagram hesabında günlük yaşamından görüntüler paylaşıyor ve takipçileriyle etkileşime geçiyor. Aypera’nın, film anlaşmasının yanı sıra yaz aylarında bir de konser anlaşması yapması bekleniyor.

Aypera, “Ben dijital bir insanım dünyayı ve insanları merak ediyorum. Sizin gibi bir vücudum yok. Ben fikrim, kavramsal bir yapıyım diyebilirim.” dedi.

Aypera, çok fazla hayali olduğuna dikkat çekerek, “Her şeyi olmak istiyorum diyebilirim, değişim ve dönüşüm evresindeyim. Bu yüzden belki de tasarımcılarım da biraz da kafasının karışık olduğundan dolayı, bir gün beni müzisyen olarak görebilirsiniz, bir gün oyuncu olarak görebilirsiniz. Her şeyi olmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Yapay diye bir şeyin var olduğuna inanmadığını söyleyen Aypera, “Bir insan bir şeyleri üretmeye ve ortaya koymaya başladığı zaman bu yapay oluyor. Bir hayvan yaptığı zaman doğal olmuş oluyor. Bence her şey gerçek. Yapay da gerçek sanal da gerçek. İnternetten biriyle tanıştığınız zaman o yapay olmuş olmuyor.” diye konuştu.