Beyaz perdede yerli rüzgarı!

Sinemalarımızda bu hafta 5'i yerli olmak üzere toplam 7 yeni film vizyonda.


Bu hafta sinema salonlarımızda yerli rüzgarı esiyor. Vizyona giren yapımların 5 tanesini yerli filmlerin oluşturduğu haftada sinemaseverler iki komedi, iki drama, bir polisiye ve bir de animasyon filmle tanışıyor olacaklar.

Haftanın öne çıkması beklenen yapımları arasında dünya prömiyerini yaptığı 76. Venedik Fİlm Festivali'nden Altın Aslan ödülüyle dönen Joker ve yerli komedi filmi Hareket Sekiz'i sayabiliriz.

Ayrıca Kral Şakir 'Korsanlar Diyarı' animasyon filmini de özellikle küçük izleyicilerimizin seveceği bir yapım olarak sayabiliriz.

İyi seyirler...


1- Dert Bende

Berat Özdoğan 'ın yönettiği ve Muammer Tali 'nin senaryosunu kaleme aldığı komedi filmi Dert Bende'nin başrollerinde Ümit Kantarcılar , Jessica May , Ahu Sungur , Onur Dilber ve Sermet Yeşil yer alıyorlar.

Kenan, Cem ve Mert iyi günde, kötü günde birbirlerinin yanında olan üç yakın arkadaştır. Kenan ve Cem, Mert'in evleneceğini öğrendiklerine duruma el atmaya karar verir. Arkadaşlarının mutsuz bir evlilik yapmasını engellemek isteyen Kenan ve Cem, kirli işlerle uğraşan Ejder'in de yardımı ile Mert'i kaçırır. Ancak Ejder'in yardımı işlerin karışmasına neden olur. Ekrem adında bir adamın karısı kaçırılmıştır ve Ekrem'in fidyecilere vereceği para Ejder'in eline geçer. Bunun üzerine Ekrem, Mert'i rehin alır ve genç adamın serbest bırakılması için Kenan ve Cem'den parayı bulup karısını kurtarmalarını ister. Arkadaşlarını kurtarmak için harekete geçen Kenan ve Mert bu sırada tesadüfen peşindeki silahlı adamlardan kaçan Pelin ile tanışır. Güçlerini birleştirmeye karar veren Kenan, Cem ve Pelin, kendilerini zorlu bir maceranın içinde bulur.


2- Hareket Sekiz

Birbirinden sakar üç polisin maceralarına odaklanılan yerli komedi filmi Hareket Sekiz'in yönetmen koltuğunda Ali Yorgancıoğlu otururken senaryosunu ise Ayberk Çınar kaleme almış. Filmin başrollerinde ise Ali Sunal , Onur Atilla , Devrim Yakut , Gürgen Öz ve Sarp Bozkurt yer alıyorlar.

Memur hayatları boyunca tesadüfi başarılar elde eden polis memurları Bünyamin, Reşat ve Kazım’ın zorlu bir görevi vardır. Rus mafya lideri Zolka, büyük bir kaçakçılık peşindedir. Zolka, bor madenini, özel bir silahta kullanılması için Türkiye’den yurt dışına kaçırmayı planlamaktadır. Rus mafyasının alt etmekle görevlendirilen Bünyamin, Reşat ve Kazım, kendilerini zorlu bir maceranın içinde bulurlar. Başlarına geleceklerden habersiz büyük bir kargaşanın içine düşün üç polis, Rus mafyasını alt etmeyi başarabilecek midir?


3- Joker

76. Venedik Film Festivali'nden Altın Aslan ödülünü kazanan Joker'in yönetmenliğini Todd Phillips yaparken senaryosunda ise Todd Phillips ve Scott Silver 'ın imzalarını görüyoruz. Filmin başrollerinde ise Joaquin Phoenix , Robert De Niro , Zazie Beetz , Brett Cullen ve Bill Camp yer alıyorlar.

Arthur Fleck toplum tarafından dışlanan başarısız bir komedyendir ve hayatta yapayalnızdır. Sürekli bir bağ kurma arayışında olan Arthur, yaşamını taktığı iki maske ile geçirir. Gündüzleri, geçimini sağlamak için palyaço maskesini yüzüne takan Arthur, geceleri ise asla üzerinden silip atamayacağı bir maske takar. Babasız büyüyen Arthur’u en yakın arkadaşı olan annesi Happy adıyla çağırır. Bu lakap, Arthur’un içindeki acıyı gizlemesine yardımcı olur. Ancak maruz kaldığı zorbalıklar, onun gitgide topluma aykırı bir adam haline gelmesine neden olur. Yavaş yavaş psikolojik olarak tekinsiz sulara yelken açılan Arthur, bir süre sonra kendisini Gotham Şehri’nde suç ve kaosun içinde bulur. Arthur, zamanla kendi kimliğinden uzaklaşıp Joker karakterine bürünür.


4- Kral Şakir 'Korsanlar Diyarı'

H. Can Dizdaroğlu ve Berk Tokay 'ın yönettiği ve H. Can Dizdaroğlu'nun senaristliğini üstlendiği animasyon macera filminin orijinal seslendirmelerinde Atilla Şendil , Levent Ünsal , Mustafa Oral , Didem Atlıhan ve Sema Kahriman yer alıyorlar.

Şakir ve ailesinin yaşadığı şehir, okyanusun en derin yerinden çıkan, tarih öncesine ait dev bir yaratık yüzünden büyük bir tehlike altındadır. Yaratığı durdurabilecek tek şey ise, altın bir savaş topudur. Yaratık şehre ulaşmadan önce onu etkisiz hale getirmek isteyen Şakir ve ailesi, savaş topunu bulmak için yola koyulur. Ancak yolda işler pek de planlandığı gibi gitmeyince, Şakir ve ailesi kendilerini Bermuda Şeytan Üçgeni’ndeki gizemli bir kürenin içinde bulur. Bu gizemli bölge, daha önce onların görmediği bir evrene aittir. Korsanların kol gezdiği, canavarların yaşadığı fantastik bir evrene adım atan Şakir ve ailesi, karşılarına çıkan engelleri aşıp, tarih öncesine ait dev yaratığı durdurabilmek için altın savaş topunu bulmayı başarabilecek midir?


5- Keşfedilmemiş Çocuklar

Yönetmenliğini Bülent Terzioğlu ve Korkmaz Yalınkılıç ikilisinin yaptığı ve senaryosunu ise Murat Önalan 'ın kaleme aldığı dram filminde Esin Civangil , Bilal Savdert , Ümit Acar , Selim Gülgören ve Fulden Akyürek görev alıyorlar.

Aileleri tarafından terk edilen ve yaşamlarına yuvada devam eden çocukların hepsinin ayrı bir yeteneği vardır. Hayatta tutunmak için mücadele eden çocuklar, sokaktaki kirli dünyanın içine çekilmeye çalışılır. Ancak hem yetenekleri hem de kendileri ile ilgilenen öğretmenleri sayesinde karşılaştıkları tehlikelerin üstesinden gelmeyi başaracaklardır.


6- Kuşatma 7 Uyuyanlar

Utku Uçar 'ın yönettiği ve Ahmet Şafak 'ın senaristliğini yaptığı filmin başrollerinde Ahmet Şafak, Fulden Akyürek, Özcan Varaylı , Sefa Zengin ve Çağatay Akman yer alıyorlar.

'Kuşatma Yedi Uyuyanlar', vatanı için her şeyi yapmaya hazır olan eski bir askerin, vatanı üzerinde oynanan oyunları bozmak için girdiği mücadeleyi konu ediyor. Turan, Türk İrtibat Timi subayıdır. Kendisine verilen zorlu görevlerin başarıyula üstesinden gelen Turan, bu sefer ölüm kalım savaşıyla karşı karşıyadır. Vatanı uğruna her şeyi yapmayı göze alan Turan, kaos baronlarının kurdukları büyük komploya karşı zorlu bir mücadeleye girişir. Bu sırada yıllar sonra yeniden ortaya çıkan Nemesis adlı terör örgütünün karşısına derin milletin evlatları 'Yedi Uyuyanlar' çıkar.


7- Piranalar / La paranza dei bambini - Piranhas

Yönetmenliğini Claudio Giovannesi ve Roberto Saviano 'nun üstlendiği ve senaryosunu Claudio Giovannesi'nin kaleme aldığı suç - drama temalı filmin başrollerini Francesco Di Napoli , Ar Tem, Viviana Aprea , Mattia Piano Del Balzo ve Aniello Arena paylaşıyorlar.

Nicola, Tyson, Biscottino, Lollipop, O'Russ ve Briatò’dan oluşan grup, para kazanıp kendilerine yeni kıyafetler ve scooter almak istemektedir. Yaşadıkları bölgeyi hakimiyetleri altına almak için silahlarla oynayan gençler, bölgeye adalet getirme adı altında, kötülük yoluyla iyilik yapmaya çalışırlar. Artık birbirlerinin kardeşi gibi olan gençleri, ne hapis ne de ölüm korkutmaktadır. Savaş ve suçlarlar dolu bir dünyada yaşayan gençler, zorlu bir seçimle karşı karşıya kalırlar. Bu seçim onları sevgi, arkadaşlık gibi birçok şey için fedakarlık yapmak zorunda bırakacaktır.