Beyazperdede bu hafta!

Türkiye sinemalarında bu hafta 9 yeni film vizyona giriyor.


Bu hafta beyazperdede 4'ü yerli, 4'ü yabancı ve 1'i animasyon olmak üzere toplamda 9 film vizyon alıyor.

İşte haftanın filmleri:

Anaokulu Öğretmeni / The Kindergarten Teacher

Yönetmenliğini Sara Colangelo 'nun ve senaristliğini de Sara Colangelo'yla birlikte Nadav Lapid 'in üstlendiği dram filmi Anaokulu Öğretmeni'nde başrollerde Maggie Gyllenhaal , Rosa Salazar , Gael García Bernal , Michael Chernus ve Anna Baryshnikov var.

Lisa Spinelli (Maggie Gyllenhaal) sanat ve entelektüalizm dolu bir hayat yaşamak isteyen bir anaokulu öğretmenidir. Geceleri şiir dersi alan Lisa, elinden gelenin fazlasını yapmasına rağmen vasatı aşamaz. Sınıfındaki beş yaşındaki öğrencilerinden biri olan Jimmy’nin (Parker Sevak) özgün bir şiir okuduğunu duyan öğretmen şoke olur. Çocuğun genç bir Mozart olduğuna kendini ikna eden Lisa, çocuğu takıntı haline getirir ve çocuğun yeteneğini beslemek için tehlikeli bir yola baş koyar. Bu tehlikeli yolda ilerlemeye kararlı olan öğretmen, imkansız bir hayalin peşinde, sahip olduğu her şeyi çarçur etmeye hazırdır.

Anons

Yönetmenliğini Mahmut Fazıl Coşkun 'un ve senaristliğini de Mahmut Fazıl Coşkun'la birlikte Ercan Kesal 'ın paylaştığı komedi-dram filmi Anons'un başrollerini ise Erdem Şenocak , Ali Seçkiner Alıcı , Hayrullah Tarhan Karagöz , Murat Kılıç ve Şencan Güleryüz paylaşıyor.

1963 yılının Mayıs ayında Ankara’da başlayacak olan bir darbenin hazırlık çalışmaları vardır. Teğmen Şinasi, Binbaşı Kemal, Binbaşı Rıfat ve Albay Reha darbenin İstanbul ayağında görevlidirler. Etkili bir bildirinin darbenin başarısında önemli olacağını, halkı bu sayede yanlarına çekeceklerini düşünen dört asker, darbe gecesi Ankara’daki radyolarda okunacak darbe bildirisinin bir benzerini İstanbul’da okumayı planlarlar. Fakat hesap etmedikleri bir şey vardır o da sivil hayatın görünmeyen gücü.

Ay'da İlk İnsan / First Man

Damien Chazelle 'nin yönetmen koltuğunda oturduğu tarihi biyografi filminin başrolünde başarılı oyuncu Ryan Gosling ve Claire Foy var. İkiliye Jason Clarke , Kyle Chandler ve Patrick Fugit eşlik ediyor.

1969 yılında Apollo 11, Ay’ın yüzeyine dokunduğunda otuz sekiz yaşındaki Amerikalı astronot Neil Armstrong bir efsane oldu. Tarihin en tehlikeli görevlerinden birini üstlenen Neil Armstrong, Ay’a ilk ayak basan insan olmayı başardı. NASA’nın aya ayak basma yolculuğunun hikayesinin anlatıldığı filmde, Neil Armstrong’a ve 1961-1969 yılları arasına odaklanılıyor. Armstrong ve ülkenin ödediği bedellere, yapılan fedakarlıklara yer veren film, NASA ve Apollo 11 ekibinin 1960'larda SSCB'ye karşı uzay yarışını kazanmak için karşı karşıya kaldıkları muazzam baskıyı da seyircilerin gözleri önüne seriyor.

Bir Yıldız Doğuyor / A Star is Born

Bradley Cooper 'ın yönettiği ve yine Bradley Cooper'ın Eric Roth 'la birlikte senaryosunu yazdığı müzikal-drama temalı filmin başrollerinde Lady Gaga , Bradley Cooper, Sam Elliot, Dave Chappelle ve Anthony Ramos var.

Jackson Maine, kariyerinde düşüşe geçen bir müzisyendir. Tanıştığı genç yetenek Ally ile tanışır ve ikili arasında tutkulu bir aşk başlar. Ally'nin yeteneğinin farkedilmesi için çalışan Jason onu sahnenin büyülü dünyası ile tanıştırır. Kısa süre sonra ise Ally artık ünlü bir müzisyen olmuştur. Kendi kariyerini Ally'nin gölgesinde bırakan Jason, kaybolan ihtişamını geri kazanmaya çalışır. Ama bu sandığı kadar kolay olmayacaktır.

Cehennem Festivali / Hell Fest

Korku filmi Cehennem Festivali filminin yönetmen koltuğunda Gregory Plotkin oturuyor. Filmin başrollerinde ise Amy Forsyth , Reign Edwards , Bex Taylor-Klaus , Tony Todd ve Courtney Dietz imzası var.

Natalie üniversite öğrencisi olan bir genç kızdır. Çocukluğundan beri en iyi arkadaşı olan Brooke ve onun ev arkadaşı Taylor ile birlikte Hell Fest'e gider. Bu festival Cadılar Bayramı'nda düzenlenen ve labirentleri, eğlenceli oyunları ve dev panayır alanıyla şehri dolaşan bir etkinliktir. Her yıl binlerce genç, kabuslardan çıkıp gelmiş gibi görünen korku karnavalında eğlenmek için Hell Fest'i takip etmektedir. Normal bir akşam olsa hep birlikte eğlenmek için dansa gidecek olan gençler, festivalde bir araya gelirler. Ama bir ziyaretçi için Hell Fest bir cazibe merkezi değil bir avlanma yeridir. Gözler önünde cinayet işleyip dekor ve kurgu kılıfına uydurabilmenin ve eğlenceye kendilerini kaptırmış dikkatsiz kurbanları kolaylıkla avlayabilmenin mümkün olduğu festival, bu yılki katılımcılar için oldukça tehlikeli olacaktır. Festivale gelenlerin sayısı ve damarlarında dolaşan adrenalin arttıkça, maskeli katil yüzünü, Natalie, Brooke, Taylor ve gece hayatta kalmak için onlarla birlikte savaşacak olan erkek arkadaşlarına çevirir. Gençler gözlerinin önünde gerçekleşen korkunç vahşetin bir kurgu olmadığını fark ettiklerinde yaşam savaşları başlayacaktır. 

El Ummar

Korku filmlerinin vazgeçilmez isimleri Tuncer Gürbüz 'ün yönettiği ve astrolog Mustafa Miraç Kaya 'nın senaryosunu yazdığı ve gerçek bir hikayeden uyarlanan filmin başrollerinde Mustafa Miraç Kaya ile birlikte Esra Öztop , Aysun Güven , Emin Gümüşkaya ve Nurdan Paksoy var.

Dini görevlerine düşkün bir adam olan Miraç, çocuk yaşta babasını kaybedince kendisini büyüten ve kötü büyüler yapan bir kadın olan babaannesi Döne ile birlikte yaşamaya devam etmektedir. Döne, büyü yaparken Ummar isimli cinlerden yardım alır. Babaannesinin yaptıklarından rahatsız olan Miraç evden ayrılarak İstanbul’a taşınır. Miraç, yaptığı bakımlarla insanlara yardımcı olmaya çalışır. Arkadaşlarından Miraç’ın adını duyan Esma, Miraç’a bakım yaptırmaya gider ve şok edici şeyler öğrenir. Esma’nın ailesi üzerine büyü yapılmıştır ve bundan en çok etkilenen de ablası Duygu’dur. Miraç’tan öğrendiklerinden oldukça etkilenen Esma, ablası Duygu'yu da bakım için götürmeye karar verir. Duygu’ya bakım yapan Miraç’ın gördükleri onun çevresi ile yakından ilgilidir. Duygu yıllar önce yaşananlar sonucu ailesi üzerine yapılan büyünün etkisi altındadır ve yapılan büyü için Ummar cininden yardım alınmıştır. Miraç, büyüyü etkisiz hale getirmek için Ummar isimli cin ile zorlu bir mücadeleye girişir. 

Karlar Prensi Elliot / Elliot the Littlest Reindeer

Haftanın tek animasyon filmi Karlar Prensi Elliot'un yönetmenliğini Jennifer Westcott yapıyor. Senaryosunu ise Jennifer Westcott ile birlikte Mark Van de Ven kaleme almış.

Minyatür bir at olan Elliot, rutin yaşantısından oldukça sıkılmaktadır. Evcil bir hayvan çiftliğinde yaşayan Elliot, amcası ile birlikte çiftliğin keçilerini gütmektedir. Fakat çiftlik Ren Geyiği Eğitim Kampı’na dönüştürülünce, Elliot yaptığı işten sıkılmaya başlar. Sıkıcı yaşantısından kurtulup maceradan maceraya koşmayı arzulayan Elliot’un en büyük hayali, bir ren geyiği olmak ve Santa için çalışmaktır. Tam da bu işe göre bir at olduğunu düşünen Elliot ve en iyi arkadaşı Hazel, bunu kanıtlamak için büyük bir maceraya atılır. İkili, ren geyiği elemelerine katılabilmek için Kuzey Kutbuna doğru yola koyulur. Her şey yolunda giderken Hazel, Noel’in büyük bir felakete sürüklendiğini öğrenir. Çiftlikte de işler pek yolunda değildir. Kötü kalpli bir kadın çiftlikte Elliot ve Hazel’in arkadaşlarının hayatını adeta cehenneme çevirir. Hayallerine hiç olmadığı kadar yaklaşan Elliot büyük bir seçimle karşı karşıyadır. Elliot, ya hayallerinin peşinden gitmeye devam edecek, ya arkadaşlarını kurtaracak ya da Noel’i yaklaşan felaketten koruyacak...

Keşif

Volkan Kocatürk 'ün yönetmenliğinde çekilen fantastik filmin senaryosunda Irmak Atabek 'in imzası var. Başrollerde ise genç oyuncular Burak CanSude Zülal Güler , İbrahim Yıldız 'ın yanında tecrübeli isimler Yurdaer Okur , Pelin Akil ve Volkan Ünal yer alıyor.

Farklı şehirlerde, sosyal çevrelerde ve aile ortamlarında yaşayan Berk, Esma ve Hasan’ın ortak yanı, farkına varmadan aynı dijital oyunu takıntı haline getirmiş olmalarıdır. Gençler oyunun ilerleyen aşamalarında karşılarına çıkan gizemli sorulara cevap vererek bir zaman tünelinin kapılarını açıyor. Kendilerini Çanakkale Savaşı’nda bulan üç genç, neler olduğunu anlamaya çalışırken bugüne, yani 2018’e geri dönmenin tek yolunun oyunun kendilerine verdiği görevleri yerine getirmekten geçtiğinin farkına varıyor. Gençler savaşın ortasında evlerine dönmeye çalışırken bir yandan da kendilerini keşfediyor. 

Sevgili Komşum

Yönetmen koltuğunda A. Taner Elhan 'ın oturduğu komedi filminin başrollerinde Selin Şekerci , Sezin Akbaşoğulları , Selim Bayraktar , Erkan Can ve Emre Altuğ yer alıyor.

Şale Apartmanı, içerisinde türlü insanların barındığı bir apartmandır. Herkes tarafından sevilen bir kapıcı, mutlu bir evliliğe sahip bir çift, mahallelinin kedilerinin sevgilisi yaşlı teyze ve meraklı komşular… Günlerden bir gün genç bir kadının hastaneye kaldırılması ve ardından bir başka kadının taşınması apartmanın hareketlenmesine neden olur. Yeni komşu sığınma evinden gelen genç bir kadındır. Sıkıntılı bir geçmişe sahip olan kadın, yeni erkek arkadaşı ile birlikte hayatında yeni bir başlangıç yapar. Kurduğu yeni dünyasında kendisini hiç olmadığı kadar güvende hisseder. Peki gerçekten de güvende midir? Şale Apartmanı’na taşınarak hayatına birçok insanı katan kadın gerçekte kime güvenmelidir?