Biletsiz ve Ücretsiz Film Festivali

'Her Yer Festival Her Yer Direniş'


Dokuzuncu Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 'Her Yer Festival Her Yer Direniş' temasıyla,  toplam 54 film ve 107 gösterimle biletsiz ve ücretsiz olarak 14- 18 Kasım tarihleri arasında  Antalya'da düzenlenecek. Altın Portakal'da sansüre uğrayan  Reyan Tuvi'nin 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek' adlı Gezi olaylarını anlatan belgesel de festivalin  açılış filmi olacak.

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali,  Antalya'da 14 Kasım Cuma günü başlıyor. 18 Kasım'a kadar sürecek festivale ilişkin festivalin düzenleme komitesi DİSK  Antalya  Bölge Temsilciliği'nde programa ilişkin bilgi verdi. Muratpaşa Belediyesi Meclis üyesi Cem Kotan, DİSK Bölge Temsilcisi Cemal Aybar,  TTB  Yönetim Kurulu üyesi  Niyazi Kara  veKESK  Dönem Sözcüsü  Mustafa Ayar'ın katıldığı toplantıda,  Antalya  Halkevi Temsilcisi Kutay  Meriç  festivalin içeriğini anlattı.

Gezi Direnişine Adandı

Meriç, 'Bu yıl festival haksızlıklara, baskıya ve zulme karşı ülkemiz tarihinde eşi benzeri olmayan Gezi direnişine adandı. 'Her Yer Festival, Her Yer Direniş' temasıyla,  AKPiktidarının tahammülsüz tutumunun bir sonucu olarak yitirilen Berkin, Ali İsmail, Ethem, Abdocan, Ayvalıtaş, Hasan Ferit ve Medeni'yi saygıyla anıyoruz' dedi.

Portakal'da  Sansüre  Uğrayan Belgesel de Olacak

Antalya  Altın Portakal Film Festivali kapsamında yaşanan sansür tartışmalarının, sanata ve düşünce özgürlüğüne sahip çıkmak, karanlığa karşı mücadelenin olmazsa olmazı olduğunu gösterdiğini belirten  Meriç, sansüre uğratılan, baskıya uğrayan sanatın ve sanatçıların sığınaklarından birinin de İşçi Filmleri Festivali olduğunu kaydetti.  Meriç, 'Altın Portakal'da sansüre uğrayan  Reyan Tuvi'nin 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek' adlı Gezi olaylarının işlendiği belgeseli, festivalin açılış filmi olacak. Tuvi'nin belgeselinin 4 gün boyunca 9 ayrı gösterimi yapılacak' dedi.

Biletsiz ve Ücretsiz

Festivalin sponsoru olmadığını ve seyirciden para istemediklerini kaydeden KutayMeriç, 'Gişelerde bilet satmıyoruz. Festivalimiz sponsorsuz, biletsiz ve ücretsizdir. Tamamen dayanışma yoluyla üretilen festivalimiz, sanatın ancak sermayenin egemenliğinden, zorbaların baskısından kurtulduğunda halktan yana olabileceğini ve bunun mümkün olduğunu gösteren bir umut ışığıdır.  Antalya  halkını festivaline sahip çıkmaya, Haziran günlerinde Çallı'da Cumhuriyet Meydanı'nda özgürlük için mücadele eden gençlerinin hikayelerini izlemeye çağırıyoruz' diye konuştu.

Yönetmenlerle Söyleşi

Festivale yönetmenler  Reyan Tuvi, Güliz Sağlam , Yasin Semiz ve Suat Eroğlu da katılacak. Film gösterimleri sonunda yönetmenlerin söyleşileri olacak. 15 Kasım Cumartesi günü Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu'nda saat 14.00'de film gösterimlerinin ardından Güliz Sağlam, Yasin Semiz ve Suat Eroğlu ile söyleşiler yapılacak.  Reyan Tuvi  ise 16 Kasım Pazar günü  KESK  Antalya  Eğitim Sen terasında saat 18.00'de sinemaseverle buluşacak.