Bir İzmir filmi 'Körfez' 1 Aralık'ta sinemalarda

Emre Yeksan’ın ilk uzun metraj filmi 'Körfez'in fragman ve afişi yayınlandı.


Geleceğe dair planlarını askıya almış olan Selim’in hayatı, aniden şehri kaplayan bir kokuyla beklenmedik bir yön alır. 

Emre Yeksan ’ın dünya prömiyerini 74. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası’nda yapan ilk uzun metrajlı filmi 'Körfez' 1 Aralık’ta vizyona giriyor. Ulaş Tuna Astepe ’nin başrolünde yer aldığı filmin fragmanı ve vizyon afişi yayınlandı.

Bir İzmir filmi olan Körfez Alsancak’tan Karşıyaka’ya, Göztepe’den Çiğli’ye, Bayraklı’dan Kadifekale’ye kadar İzmir’i sokak sokak arşınlıyor.

Körfez, 30’lu yaşlarında, yeni boşanmış Selim’in, ailesinin yanına İzmir’e döndükten sonra geçirdiği dönüşümü ele alıyor. Selim, eski hayatının izleriyle karşılaşırken, Körfezde gerçekleşen bir kaza şehri felç ediyor ve Selim’in hayatına beklenmedik bir yön veriyor. Selim, daha önce hiç karşılaşmadığı insanların hayatına müdahil olmaya ve İzmir’de yeni bir dünyayı keşfetmeye başlıyor. 

Cam Yapraklar ve Bayrak oyunlarındaki performansıyla dikkat çeken, Rüya dizisinde Alaz ve Karadayı dizisinde Orhan rolüyle tanınan Ulaş Tuna Astepe başroldeki Selim karakterini canlandırıyor. Körfez’in oyuncu kadrosunda ayrıca, Abluka filmindeki rolüyle dikkat çeken Ahmet Melih Yılmaz , Sadri Alışık Ödülü sahibi Serpil Gül , Albüm ve Abluka gibi filmlerde rol alan Müfit Kayacan , Masum dizisinde Tunç rolüyle bilinen Cem Zeynel Kılıç , başarılı genç tiyatro oyuncusu Damla Ardal ve Yutmak adlı oyunla Afife Jale Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü kazanan Merve Dizdar yer alıyor.

Yönetmen Emre Yeksan’ın kendi kuşağının en önemli yazarlarından Ahmet Büke ile birlikte kaleme aldığı Körfez dünya prömiyerini 74. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası’nda yaptı. 54. Ulusal Yarışma’dan En İyi Senaryo Ödülü ve 24. Uluslararası Adana Film Festivali'nden Jüri Özel Ödülü kazandı. Filmin Venedik’ten sonra uluslararası festival yolculuğu sırasıyla 25. Hamburg Film Festivali, 41. São Paulo Uluslararası Film Festivali ve 14. Sevilla Film Festivali ile devam etti. Körfez 17 Kasım’da ise açılış filmi olarak Wiesbaden’de 30. Exground Film Festivali’nde gösterilecek.

Mimar Sinan ve Sorbonne üniversitelerinde sinema eğitimi alan Emre Yeksan daha önce uluslararası festivallerde gösterilen Unutma Beni İstanbul ve Sesime Gel gibi filmlerde yapımcılık yaptı. Yeksan'ın, istos film yapımcılığında, geliştirme aşamasındaki yeni projesi YUVA ise Biennale College - Cinema 2017/18 programına seçilen 12 projeden biri oldu. YUVA bu programa Türkiye’den katılan ilk proje.

Körfez’in yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu’nun önceki projesi Ziya Demirel’in kısa filmi Salı (2015) , Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı. EAVE 2016 yapımcılarından Aslanoğlu, İstos film bünyesinde Körfez’le birlikte üç uzun metraj filmin daha yapımcılığını yürütüyor. (Cem Öztüfekçi’nin Boş Zamanlar; Nazlı E. Durlu’nun Zuhal ve Ziya Demirel’in Ela ve Hilmi ismindeki uzun metrajları proje geliştirme aşamasındalar.) EAVE yapımcılarından C. Aslı Filiz (Bir Film) , Almanya’dan Dirk Engelhardt (Kundschafter Films) ve Yunanistan’dan Maria Drandaki (Homemade Films) ortak yapımcılar olarak projede yer alıyorlar.

Körfez, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Berlin Film Festivali’nin World Cinema Fund, İsviçre’den Visions Sud Est ve Yunanistan Film Merkezi’nin yapım destekleri ve BluTV'nin katkılarıyla gerçekleşti. 

Körfez 1 Aralık’ta Başka Sinema dağıtımıyla sinemalarda.