Bir Kurosawa klasiği!

Efsane yönetmen Kurosawa'nın kült filmi Ran 29 yıl sonra tekrar vizyonda.


Japon ve dünya sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Akira Kurosawa 'nın yönetmenliğini üstlendiği ve senaryosunu kaleme aldığu kült filmi tekrar vizyon alıyor. 1985 yılı yapımı Ran, ülkemizde ilk olarak 7 Ocak 1991 tarihinde vizyona girmişti.

1986 Akademi Ödülleri'nde En İyi Kostüm Tasarımı; 1987 BAFTA Ödülleri'nde ise Yabancı Dilde En İyi Film ve En İyi Makyaj ödüllerini kazanan filmin başrollerini Tatsuya Nakadai , Akira Terao , Jinpachi Nezu , Daisuke Ryu ve Mieko Harada  paylaşıyor.

Açgözlülük, güç hırsı ve intikam üzerine kurulu bir hikayenin ele alındığı Ran'da, toprak ağası Yüce Lord Hidetora Ichimonji, kenara çekilmeye ve hükümdarlığını üç oğlu Taro, Jiro ve Saburo arasında paylaştırmaya karar verir. Tek istediği kalan senelerini, oğullarının şatolarında saygın bir misafir olarak geçirmektir. İki oğlu babalarını övgüye boğarken üçüncü oğul babasını uyarmaya çalışmaktadır; üç kardeş asla bir arada hareket edemeyecektir ve iktidar hırsı onları bölecektir. Lord Hidetora en genç oğlunun uyarısıyla kızgınlıktan deliye döner ve babası tarafından sürülür. Ancak tıpkı oğlunun uyardığı gibi, kısa süre içerisinde diğer iki oğlu, babalarının elinden, unvanı da dahil her şeyi almak üzere planlar yapmaya başlayacaktır.

Sinema tarihinin en önemli ve etkileyici isimlerinden biri olarak kabul edilen Kurosawa, 57 yıllık sinema kariyerinde 79 filmde senarist, 11 filmde yapımcı ve 33 filmde yönetmen olarak görev yaptı. Ran haricinde Yedi Samuray-Kanlı Pirinç (1954) , Yojimbo (1961) , Ağustos'ta Rapsodi (1991) , Bir Avuç Dolar (1964) ve Yedi Silahşörler (1960) gibi kült yapımlarla imza atmıştır.

Ran, 15 Ocak Çarşamba günü sinemalardaki yerini alacak.