Bir Türk Masalı dinlemeye var mısınız?

Türk sineması 50 yılın ardından yeni bir masal filmine kavuşuyor.


Sinemalarımızda en son 1971 yılında ele alınan masallara yeni bir soluk geliyor... Toprak Sergen 'in yönettiği ve Başak Duru ile birlikte senaryosunu kaleme aldığı 'Bir Türk Masalı' filmi 23 Nisan'da vizyona girmeye hazırlanıyor.

Filmin duyurusunu “Dünyanın hayran olduğu masallarımız var bizim...' başlığıyla duyuran Toprak Sergen şunları söyledi:

Son masalını 50 yıl önce çeken Yeşilçam, sinemamıza saygı duruşunda bulunmak ve 8’den 88’e oyuncu kadromuzla her yaşın izleyebileceği -Anadolu’dan Bir Türk Masalı- çekmek istedik.

Çekim ve post prodüksiyonu tamamlanan filmimiz, sıfır cinsellik, şiddet ve küfürsüz yapısıyla sinemamıza tertemiz bir nefes katmayı amaçlıyor.

Üstelik sinemanın yıllardır beslendiği coğrafyamızdan, dünyaya İngilizce dublaj seçeneğiyle sunacağımız uluslararası klasik bir “epik saga” versiyonu oluşturduk.
Rüştü Asyalı ’nın sesinden, “Evvel zaman içinde” geçen, olağanüstü güzel ve rengârenk bir doğada yaşayan Mutluluk ülkesinin karakterlerinin, Karanlık ve Aydınlık tarafından kaderinin değiştirildiği, içinde aşkın komedinin ve gerçeküstü ögelerin harmanlandığı bir masal bu.

Devlet Balesi dansçılarının dans ettiği, Türkiye’nin en kalabalık çocuk korosunun seslendirdiği, milli savunma sanatları sporcularımızın dövüştüğü, Erkin Koray ve Barış Manço gibi ustalarımızın eserlerinin yorumlandığı, Türkiye’nin pek çok coğrafyasında çekilip animatik unsurlarla bezeli çok yönlü bir masal üstelik.”

Toprak Sergen, abisi Burak Sergen ve Cemal Hünal , Amine Gülşe , İclal Aydın , Doruk Sarıduman, Orçun İynemli, Ege  Aydan, Caner Kadayıfçı , Aslı İnandık gibi çok geniş bir kadroya sahipliği olan filmde ayrıca Ahmet Mekin , İzzet Günay , Suna Selen , Kayhan Yıldızoğlu ve Füsun Erbulak birbirinden değerli isimler de konuk oyuncu olarak yer alıyor.

Filmde yer alan karakterlerin posterlerinin paylaşıldığı Bir Türk Masalı, TME’nin dağıtımıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Türkiye ve K.K.T.C. ve yurt dışında aynı anda pek çok salonda seyircisiyle buluşacak.