Bir ustayı daha kaybettik!

Usta oyuncu Erdoğan Sıcak, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.


Sinema ve televizyon dünyasının usta ismi Erdoğan Sıcak hayatını kaybetti.

Felaket tellalı lakaplı ses sanatçısı Onur Akay, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla 79 yaşındaki Sıcak'ın vefat haberini tüm sevenlerine duyurdu.

Onur Akay sosyal medya üzerinden şu sözlerle acı haberi paylaştı: Bir süredir KOAH hastalığıyla mücadele eden Erdoğan Sıcak'ı kaybettik. 79 yaşındaki değerli sanatçımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Cenazesi son yolculuğuna perşembe günü uğurlanacak.' 

Profesyonel tiyatro oyuncusu ve yönetmeni kimliğiyle tanınan usta isim Erdoğan Sıcak, aralarında Muhsin Bey, Milyarder, Yeniden Doğuş Zamanı, Böcek, Kaynanalar, Kuruntu Ailesi, Bizim Mahalle, Ruhsar, Ayrılsak da Beraberiz, Hatırla Sevgili, Adanalı, Akasya Durağı, İstanbullu Gelin, Şahsiyet, Kırgın Çiçekler gibi yapımların yer aldığı yetmişten fazla projede yer almıştı.

Değerli sanatçı Erdoğan Sıcak'ın tiyatro, sinema ve televizyon oyunculuğunun yanı sıra yazdığı senaryolarının, mizah hikayelerinin, şiirlerinin ve bestelenmiş şarkılarının olduğu bilinenler arasında yer alıyor.

Erdoğan Sıcak kimdir?

18 Ağustos 1940'ta Bakırköy'de dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Bakırköy'de bitirdi. İstanbul Erkek Lisesi'ne gittiği yıllarda, iddialı oyunlarla sahneye adım attı. Gazetecilik eğitimi sırasında tiyatro faaliyetleri göstermeye başladı. 1959 yılında usta yönetmen Haldun Dormen 'in tiyatro okulunda eğitim aldı. 1962-63 tiyatro sezonunda, Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve yönetmeni Saim Alpago 'nun İstanbul'da kurduğu topluluğa sınavla alınarak profesyonel tiyatro yaşamını başlatmış oldu.

Yıllarca özel tiyatrolarda oyuncu ve yönetmen olarak görev alan Erdoğan Sıcak, televizyon yayınlarının başlamasıyla önce TRT, daha sonra özel kanallardaki dizilerde önemli roller üstlendi. Bu arada, birçok reklam filminde ve birkaç uzun metrajlı filmde oynadı. İngiliz, Alman, Fransız, Japon ortak yapımı filmlerde farklı karakterler çizdi. 1959 yılından bu güne kadar, muhtelif tiyatro topluluklarında oyuncu, yönetmen ve eğitmen olarak çalıştı. Birçok televizyon dizisinin senaryolarını yazdı ve kendi kaleminden çıkan birçok tiyatro eserini sahneledi. Sanatçının ödül almış mizah hikayeleri, şiirleri ve bestelenmiş şarkı sözleri de bulunmaktaydı.