Bir zamanlar 'Süpermen'di!

Yeşilçam'ın 'Çirkin Ziya'sı Beyoğlu sokaklarında yaşam savaşı veriyor.Kemal Sunal , İlyas Salman , Fikret Hakan , Cüneyt Arkın gibi birçok sanatçıyla aynı sahneyi paylaşan Yeşilçam'ın 38 yıllık figuranı Ziya Çirkin, Beyoğlu sokaklarında yaşam mücadelesi veriyor.

Yeşilçam'ın önemli filmleri arasında gösterilen 100'ü aşkın filmde rol alan ve 38 yıldır figüranlık yapan 62 yaşındaki Ziya Çirkin namıdiğer 'Çirkin Ziya', yaşamını kimseye muhtaç olmamak için sokaklarda org çalarak sürdürüyor. Sokaklarda yaşam mücadelesi veren Çirkin, eski filmlerinden konuştukça hüzünleniyor.

Birçok yıldız ile aynı sahneyi paylaştı

Yeşilçam'ın duayen sanatçıları Kemal Sunal, İlyas Salman, Fikret Hakan, Cüneyt Arkın gibi birçok sanatçıyla aynı sahneyi paylaşan ve bazen kamera arkasında, bazen de dizilerde görev alan Ziya Çirkin, şimdilerde o eski parıltılı günlerinden uzak bir şekilde sokaklarda org çalarak yaşama tutunmaya çalışıyor. 10 yaşında Kayseri'deki babaevinden çıkıp İstanbul'a gelerek tam 38 yıl boyunca beyaz perdeye emek veren Ziya Çirkin, anne ve babasını kaybettikten sonra maddi zorluklar yaşamaya başladı.

Geçirdiği kaza sonucu yürüme zorluğu da çeken 'Çirkin Ziya', kendisine bağlanan engelli maaşını da ablalarıyla arasında çıkan dava meselesi yüzünden alamıyor. Bir dönem sokaklarda da kalan emektar figüran Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde beraberinde getirdiği org'unu çalarak geçimini sağlamaya çalışırken oynadığı filmlerin afişlerini ve fotoğrafları da kendisini dinlemeye gelenlere sunuyor.

'Yeşilçam artık bitti'

Beyaz perdenin yok olmaya başladığını belirten Yeşilçam'ın emektar figüranı Ziya Çirkin, 'Birkaç başrol oynadığım filmim var onun dışında sadece figüran olarak oynadım, jön olamadım. Adıyaman'da 'Sarı Güller' filmini çektik. Bir de 'Mutlu Olmak' diye bir kısa bir dizi vardı oralarda başrol oynadım. Bunların dışında figüran olarak; Korkusuzlar, Üvey Baba, Ver Elini Kayınço ve birçok dizide rol aldım. Büyük oyuncularla da Kemal Sunal, İlyas Salman, Fikret Hakan gibi sanatçılarla çalıştım. Bazen kamera arkası bazen de beyaz perdede tam 38 yılımı geçirdim. Şu anda eskiye göre rağbet kalmadı, ajanslar bitti, beyaz perde yok olmaya başladı. Yeşilçam bitti artık, Yeşilçam diye bir şey kalmadı.' dedi.

'Annem ve babam vefat etti'

Yaşam mücadelesini sürdürmek için org çaldığını belirten Çirkin, 'Benim herhangi bir sosyal güvencem yok. Çok küçük yaşlarda ben İstanbul'a gelip çalışmaya başladım ve 38 senemi verdim figüranlığa. Şu anda Beyoğlu'nda org çalıyorum. Annem ve babam vefat etti. O ara sağlık sıkıntılarım da oldu o zaman sinemaya ve müziğe tövbe ettim ama kimseye boyun eğmemek için sokaklarda org çalarak geçinmeye çalışıyorum. Bazen vefalı insanlar çıkıyor yardımcı olmak için bazense kimse olmuyor. Bir dönem sokaklarda kaldım arayıp soran olmadı. Bir iş adamı bana bir göz oda tuttu, şimdi orada yaşıyorum.' şeklinde konuştu.

Ziya Çirkin geçmiş döneme ilişkin hatıralarını da sergiliyor: