Birds Of Prey'e özel pazarlama taktiği!

İlk hafta gişe hasılatı memnun etmeyen filme pazarlamacı dokunuşu!


Aylardır reklamları yapılan, özellikle ABD geneli için büyük beklenti içerisine sokulan ve bu beklenti altında geçtiğimiz hafta vizyona giren Birds of Prey / Yırtıcı Kuşlar filmi ilk gelen gişe rakamlarıyla büyük hayal kırıklığı yaşatıyor.

87 milyon dolar bütçeyle yola çıkan ve buna karşılık sadece 33 milyon dolar hasılat elde eden filmin yapımcıları kurtarıcı bir formül arayışına girdi. Yapımcıların bulduğu formül ise pazarlamacılardan geldi ve filmin adının değiştirilmesine karar verildi.

Bir pazarlama tekniği olarak Amerika'nın belirli sinemalarında filmin adının Birds of Prey olan ismi daha fazla dikkat çekici olması için 'Harley Quinn: Birds of Prey' olarak değiştirildi. Söz konusu bu değişiklik Harley Quinn karakterinin Birds of Prey'den sonra The Suicide Squad ve Gotham City Sirens filmlerinde de karşımıza çıkacağından oldukça isabetli karar gibi görünüyor.

Yırtıcı Kuşlar, zalim suç lordu tarafından kaçırılan genç bir kızın kurtarılması için verilen mücadeleyi konu ediyor. Gotham'ın kötü adamı Roman Sionis ve yardımcısı Zsasz, genç bir kızı hedef gösterir. Şehirde Cass adındaki genç kızı arayalardan yüzünden büyük bir kaos meydana gelir. Bu durum Harley, Huntress, Black Canary ve Renee Montoya'nın yolunun kesişmesine neden olur. Ekip, genç kızı kurtarmak ve Roman’ı etkisiz hale getirmek için birlikte çalışmak zorunda kalır.

Yırtıcı Kuşlar'ın yönetmenliğini Cathy Yan yaparken, senaryosunu Christina Hodson kaleme alıyor. Başrollerde ise Margot Robbie , Mary Elizabeth Winstead , Jurnee Smollett-Bell , Rosie Perez ve Ewan McGregor paylaşıyor.