Boğaziçi'nde festival heyecanı başlıyor!

8. Boğaziçi Film Festivali uluslararası kategoride yarışacak filmler açıklandı.


23 - 30 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan 8. Boğaziçi Film Festivali'nin uluslararası kategoride yarışacak filmler açıklandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı'nın destekleriyle; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında bu yıl 10 film yarışacak.

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında en iyi filme 50.000 TL ödül takdim edilecek. En İyi Yönetmen 15.000 TL, En İyi Kadın Oyuncu 10.000 TL, En İyi Erkek Oyuncu 10.000 TL ve Jüri Özel Ödülü sahibi ise 10.000 TL takdim edilecek.

Yarışma filmleri

Bandar Band – Manijeh Hekmat, İran

Focus, Grandma – Pjer Zalica, Bosna-Hersek

Kodokushi – Ensar Altay, Türkiye

Ordinary Justice – Chiara Bellosi, İtalya

Sadece Farklı – Ahmet Sönmez , Türkiye

Sister – Svetla Tsotsorkova , Bulgaristan

The Best is Yet to Come – Jing Wang, Çin

The Island Within – Ru Hasanov, Azerbaycan

Wildland – Jeanette Nordahl , Danimarka

Zana - Antoneta Kastrati, Kosova

Polonyalı yönetmen Joanna Kos-Krauze'un jüri başkanı olacağı kategorideki jüri üyeleri arasında “Cold November”  filmi ile 6. Boğaziçi Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olan yönetmen Ismet Sijarina; Cannes Film Festivali'nin Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yapan “Homeward” ile 7. Boğaziçi Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan Ukraynalı yönetmen Nariman Aliyev; Locarno Film Festivali, Toronto Uluslararası Film Festivali ve Busan Uluslararası Film Festivali gibi prestijli film festivallerinde gösterilen “Mariam” filminin yapımcısı, Kazakistan Sinema Merkezi Uluslararası İlişkiler Başdanışmanı Anna Katchko ve Hırvat Film Eleştirmenleri Derneği Başkanı, FIPRESCI Üyesi ve Pula Film Festivali Artistik Direktörü Zlatko Vidackovic bulunuyor.