Boğaziçi'nde ödül gecesi!

8. Boğaziçi Film Festivali'nin kazananları belli oldu.


Koronavirüsü salgını gölgesinde #HerŞeyeRağmen sloganıyla 23-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen 8. Boğaziçi Film Festivali'nde Altın Yunus sahiplerine ulaştırıldı. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı'nın destekleriyle; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 23 – 30 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 8. Boğaziçi Film Festivali'nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film Ferit Karol ’un yönettiği “Kumbara” olurken, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda kazanan Svetla Tsotsorkova ’nın “Kız Kardeş / Sister” filmi oldu.

Festival Artistik Direktörü Emrah Kılıç yaptığı açılış konuşmasında ve “Siz olmasaydınız biz festivali yapamayacaktık. Festival ekibime de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Böylesine hassas koşullarda festivalin gerçekleşmesi için ellerinden geleni yapmaları bizler için çok değerli.” dedi.

Gecede ulusal kategoride Kumbara filmi 4, Mavzer filmi 3 ve Gölgeler İçinde 2 ödüle layık görülürken, uluslarası kategoride ise 3 ödül kazandı.

Ödül kazananların tam listesi

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü: Kumbara - Ferit Karol
En İyi Yönetmen Ödülü: Erdem Tepegöz - Gölgeler İçinde
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Gülçin Kültür Şahin - Kumbara
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Murat Kılıç - Kumbara
En İyi Senaryo Ödülü: Ferit Karol - Kumbara
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Hayk Kirakosyan - Gölgeler İçinde
En İyi Kurgu Ödülü: Fırat Terzioğlu - Gelincik
Jüri Özel Ödülü: Mavzer - Fatih Özcan
FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü: Enes Erbay - Mavzer 
FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü: Fatih Özcan - Mavzer

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

En iyi Uzun Metraj Film Ödülü: Kız Kardeş / Sister - Svetla Tsotsorkova
En İyi Yönetmen Ödülü: Chiara Bellosi - Adliye / Ordinary Justice
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Monika Naydenova - Kız Kardeş / Sister
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Asen Blatechky - Kız Kardeş / Sister
Jüri Özel Ödülü: Kodokushi - Ensar Altay

Ulusal ve Uluslararası Kısa Kurmaca ve Belgesel Yarışması

En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü: Tapınak - Murat Uğurlu
En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü: Sürgünde Bir Yıl - Malaz Usta
En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ödülü: İyi Geceler / Good Night - Anthony Nti
En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Ödülü: Altın Düğmeler / The Golden Buttons - Alex Evstigneev
Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: Nehrin Sessizliği / The Silence of the River - Francesca Canepa
İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü: Büyük İstanbul Depresyonu - Zeynep Dilan Süren


 
Bosphorus Film Lab

Pitching Kategorisi

TRT Ortak Yapım Ödülü: Kuşlar Yasına Gider
Yönetmen: Ali Aydın
Yapımcı: Müge Büyüktalaş
PostBıyık Renk Düzenleme Ödülü: Karine
Yönetmen: Bilal Petek
Yapımcı: M. Tarık Ötgen

Work in Progress Kategorisi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: Kar ve Ayı
Yönetmen: Selcen Ergun
Yapımcı: Nefes Polat ve Selcen Ergun
CGV Mars Film Dağıtım Ödülü: Eflatun
Yönetmen: Cüneyt Karakuş