Bohemian Rhapsody yıla damgasını vurdu!

Freddie Mercury’nin hayatını ve Queen grubunu konu alan “Bohemian Rhapsody” 2018'e damga vurdu.


İlk yazımı benim için önemli bir vesileye bağlamak istiyordum. Kısmet bu işte, müziği ölesiye sevmeme sebep olan Freddie Mercury’nin hayatını ve Queen grubunu konu alan “Bohemian Rhapsody” buna vesile oldu.

Filme gelince, Freddie Mercury kadar efsane olmuş birinin hayatını film yapmak ve onun rolünü oynamak çok büyük bir sorumluluk. Rami Malek başrolün hakkını veriyor, bu sorumluluğu çok güzel taşıyor, hatta benim kanımca bu senenin en iyi erkek oyuncu Oscar’ının en iddialı adaylarından!

Film, genel olarak abartısız ve belgesel niteliğinde.

Queen grubu ile ilgili bilgilendirmeler yetersiz olmasına rağmen, filmdeki Freddie Mercury hayatı ile ilgili detaylar, hayranlarını sevindirecek nitelikte. Buna örnek olarak, Freddie’nin kedileri ne kadar sevdiğinin film boyunca seyirciye aktarılması diyebiliriz.

Bryan Singer’ın şahane yönetmenliği ve Rami Malek’in efsanevi oyunculuğuyla, “Bohemian Rhapsody”, 2018’in bitmesine çok az kala, seneye damgasını vuruyor.

Kült müzik gruplarını konu alan filmlerden bazılarını da hatırlayalım...

1991,The Doors, Val Kilmer bu filmde oynadığı Jim Morrison rolü sonrası terapiye gitmek zorunda kalmıştı. Film istenilen etkiyi bırakmayıp, negatif eleştirilere maruz kaldı.

1986, Sid ve Nancy, Alex Cox yönetmenliğinde, Sex Pistols grubunun çok erken yaşta ölen basçısı, Sid Vicious ve kız arkadaşı Nancy Spungen’ı konu alan film…

2007, I’m not There, film Bob Dylan ’ın hayatını konu alıyor ve filmde Bob Dylan altı farklı oyuncu tarafından canlandırıldı. Christian Bale ve Cate Blanchett’in performansı filmde öne çıkıyor.

Beyza Bürüngüz