Bosna dramı Oscar'da!

Türk-Boşnak ortak yapımı Nereye Gidiyorsun, Aida? Oscar'a aday gösterildi.


Bosnalı yönetmen Jasmila Zbanic 'in 'Nereye Gidiyorsun, Aida? ' filmi, Oscar ödüllerinde En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışacak 5 adaydan biri oldu. 1995'te yaşanan Srebrenitsa katliamına mercek tutan film, kendi kategorisinde birinciliği hedefliyor.

Koronavirüs nedeniyle ertelenen ve her yıl şubat ayında gerçekleştirilen 93'üncü Akademi Ödülleri'nin adayları belli oldu. 25 Nisan'da gerçekleştirilecek Oscar'da, Bosna Hersek, Türkiye, Avusturya, Romanya, Hollanda, Almanya, Polonya, Fransa ve Norveç ortak yapımı olan Bosnalı yönetmen Jasmila Zbanic'in 'Nereye Gidiyorsun, Aida? ' filmi aday olarak gösterildi.

Filmin konusu

Aida, Bosna Hersek'in Srebrenitsa kentinde yaşayan genç bir kadındır. BM için çevirmenlik yapan Aida, Sırp ordusu iktidara geldiğinde siyasi müzakerelerin bir parçası olur. Aida, gittikçe daha korkutucu olan bilgileri tercüme etmek zorunda kalır.

Jasmila Zbanic'in yazıp yönettiği filmin başrollerinde Jasna Djuricic , Izudin Bajrovic , Boris Ler , Dino Bajrovic ve Johan Heldenbergh yer alıyor.

Srebrenitsa katliamına mercek tutuyor

1995'te yaşanan Srebrenitsa katliamına mercek tutan film, Sırp askerleri tarafından kadınlar ve çocuklar dahil on binlerce Bosnalının öldürüldüğü soykırım günlerinde Birleşmiş Milletler (BM) üssünde geçiyor. Öte yandan adaylar arasında Danimarka'dan 'Another Round', Hong Kong'dan 'Better Days', Romanya'dan 'Collective' ve Tunus'tan 'The Man Who Sold His Skin' filmleri yer alıyor.

Oscar adayı olarak listeye giren yapım, Nuri Bilge Ceylan 'ın 'Üç Maymun' filminin ardından, uzun bir süre sonra ilk kez kısa listeye giren Türk ortak yapımı oldu.