Bu dünyadan bir Bertolucci geçti!

İtalya'nın gururu yönetmenlerden Bernardo Bertolucci hayatını kaybetti.


Bir süredir kanser tedavisi gören ünlü İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci bu sabah saat 7'de son nefesini verdi. 51 yıllık kariyeri boyunca Paris’te Son Tango, Son İmparator, Çölde Çay, Çalınmış Güzellik, Düşler, Tutkular & Suçlar gibi unutulmaz klasiklere imza atan İtalyan yönetmen, 77 yaşında hayata gözlerini yumdu. 9 kez Oscar ödülüne layık görülen İtalyan yönetmen çığır açan eserleri ve renkli görsel sunumu ile nesillerce film yapımcılarını etkilemeyi başarmıştı.

Yeni gerçekçilik ve Fransız yeni dalga gibi akımlardan beslenen ünlü yönetmen, filmlerinde cinsellik, siyaset ve felsefe konularına değinmişti. Bertolucci, 2003 yılında geçirdiği bir operasyonun başarısızlıkla sonuçlanması üzerine tekerlekli sandalyeye mahkum olmuştu.

Bernardo Bertolucci, 64'üncü Cannes Film Festivali'nde ‘Altın Palmiye Onur Ödülü’ almıştı. Felçli olduğu için sahneye tekerlekli sandalyeyle çıkan Bertolucci, hastalığıyla dalga geçmekten de duramamıştı. Ünlü yönetmen ‘Konformist’in restore edilmiş kopyasının gösterilmesine gönderme yaparak, 'Keşke filmim yerine beni restore etseydiniz' açıklamasını yapmıştı.

Ünlü yönetmenin medya sözcüsü Flavia Schiavi, acı haberi duyuran kişi oldu. Renkli bir görsel üslup ve politik filmlerle tanınan yönetmen, 1979 yılından beri İngiliz senarist Clare Peploe ile evliydi.

İtalya'da kendi neslinin en büyük auteurü olan Bertolucci'nin stüdyolarla ilişkilerinin iniş ve çıkışları olsa da, hem Avrupa'da hem de Hollywood'da çalışmayı başardı. Çin'in son imparatoru olan Pu Yi'nin otobiyografisinin uyarlanması olan 'Son İmparator' filmi, 1987 Oscar'larını silip süpürmüş, En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere aday gösterdiği her kategoride ödüle uzanmayı başarmıştı.

İtalyan yönetmen, 1972 yapımı 'Paris'te Son Tango' filmindeki tartışılan tecavüz sahnesinin gerçek olduğunu itiraf etmişti.

Bertolucci kimdir?

Aynı zamanda şair ve senarist de olan Bertolucci 16 Mart 1941 tarihinde İtalya'nın Parma kentinde dünyaya geldi. Babası İtalyan, annesi ise İrlanda asıllıdır. Ailesinde sanatla ilgilenenlerin çokluğundan kendisi de sanata merak sardı ve 15 yaşında şiir yazmaya başladı. İlk şiir kitabı Premio Viareggio ile birçok ödül kazanmıştır. İleriki yıllarda şairlik yapmak istediğinden Roma Üniversitesi Modern Edebiyat Fakültesi'ne girdi. Fakat mezun olmadan üniversiteden ayrıldı ve Pier Paolo Pasolini 'nin yardımcısı olarak sinemaya el attı. 1962 yılında henüz 22 yaşındayken Pasolini'nin senaryosunu yazdığı La Commare Secca filminin yönetti.

Ardından birçok filmde daha senarist ve yönetmen olarak çalışan Bertolucci, 1972 yılında çevirdiği Paris'te Son Tango filmiyle gerçek anlamda tanınmıştır. 1987 yılında yönettiği Son İmparator filmiyle büyük patlamayı gerçekleştirdi ve aday gösterildiği tüm alanlarda Oscar kazandı.

Ünlü yönetmen 19 Kasım 2013'te Hollywood Şöhretler Kaldırımı'nda yıldız sahibi olmuştu.