Bu Hafta 10 Film Vizyona Giriyor

Türkiye sinemalarında bu hafta 5'i yerli, 10 film vizyona girecek.


'Unutma Beni  İstanbul'

Türkiye  sinemalarında bu hafta 5'i  yerli, 10  film vizyona girecek.

Uluslararası platformda başarılar kazanmış altı yönetmenin  bir araya gelip yaptığı altı kısa filmden oluşan  'Unutma Beni  İstanbul', izleyici ile buluşacak.

Artistik Direktörlüğünü Hüseyin Karabey 'in üstlendiği 'Unutma Beniİstanbul',  uluslararası platformda başarılar kazanmış altı yönetmenin,  İstanbul'un geçmişinde yalnızca mevcut  Türkiye  halklarının bulunmadığını ifade etmek  amacıyla bir araya gelip yaptığı altı kısa filmden oluşuyor. Her biri 15'er dakika uzunluğundaki kısa filmlerden oluşan yapım, yönetmenlerin kendi hayatlarından ya da tanık oldukları birinin hayatından hikayeleri konu alıyor.

Filmde;   İstanbul'da olma sebepleri birbirinden farklı olan  Boşnak oyuncu Alma,  Vangelis, Martha,  Armenak ve  orta yaşlı çift Dragan ile  Ana'yı  kentin kozmopolit tarihi bir araya getiriyor.

'Deniz Seviyesi'

Damla SönmezAhmet Rıfat Şungar, Jacob Fishel ile  Sanem Öge'nin oynadığı 'Deniz Seviyesi'nin yönetmenliğini, Esra Saydam ile Nisan Dağ birlikte yaptı.

Aradaki okyanuslara rağmen geride bırakılamamış bir aşkın öyküsünün anlatıldığı filmin konusu özetle şöyle: 'Damla,  New York'ta yaşayan başarılı bir iş kadınıdır. Onu seven Amerikalı kocası ve karnındaki 6 aylık bebeğine rağmen Damla'nın aklı hala  geçmiştedir. Çocukluğunu geçirdiği yazlık evi kuzeninin satacağını öğrenince, Damla kocasıyla beraber  Ayvalık'a gider. Aklındaki tek şey, 8 sene önce açıklama yapmadan terk ettiği eski dostu ve sevgilisi Burak'la yüzleşmektir, ancak Burak ona kapılarını kapamıştır. Damla'nın kendisi ve geçmişi ile barışabilmesi için, senelerce sakladığı sırrını Burak'a anlatması gerekir.'

Geçmiş ve şimdiki zaman arasında sıkışıp kalmış bir kadının iyileşme  ve büyüme hikayesinin konu edinildiği film,  En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu'nun da aralarında bulunduğu 6 dalda Altın Koza ödülüne layık görülmüştü.

'On Yılda Bir: İnşaat 2'

Ömer Vargı'nın yönettiği ve  Şevket ÇoruhEmre KınayYeşim Büber, Bülent Kayabaş , Itri Koşar , Tuncay Beyazıt , Şehsuvar Aktaş ile  Günay Karacaoğlu'nun oynadığı 'On Yılda Bir: İnşaat 2', iki arkadaşın  On yıl hapis yatıp çıktıktan sonra giriştikleri yeni macerayı anlatıyor.

Filmin konusu özetle şöyle: 'Ali ve Sudi on yıl hapis yatıp çıktıktan sonra özgürlüğün tadını çıkarırken kıyıya iki ceset vurur.  İki arkadaş başlarına bela  almamak için cesetleri hemen gömerler ama karmaşık bir cenderenin içine de düşmekten kaçamazlar. Aşık oldukları kadınlarla başka bir ülkeye gitme planı yaparlarken cesetlerin arkası yine  çorap söküğü gibi gelir.'

'Olur Olur! '

Kerem Çakıroğlu'nun yönettiği filmin oyuncu kadrosunda  Ayten UncuoğluAlper KulMehmet ÖzgürAylin KontenteAyça Varlıer , Şinasi YurtseverOnur Buldu  ile Selin Yeninci yer alıyor.

Komedi türündeki filmde, kendi hayatları çok da yolunda olmayan yaşam koçu Zihni ve asistanının, tek müşterileri Ali'nin hayatını son derece farklı ve yaratıcı teknikler kullanarak  yoluna sokma çabaları izlenebilecek.

'Evliya Çelebi  ve Ölümsüzlük Suyu'

Serkan Zelzele'nin yönettiği  'Evliya Çelebi  ve Ölümsüzlük Suyu', haftanın yerli  animasyon filmi.

Seslendirmelerini  Haluk BilginerAhmet Kural  ve  Murat Cemcir 'in yaptığı filmde; 'Ölümsüzlük Suyu'nun peşinde olan  Evliya Çelebi  17. yüzyılda  Nil Nehri  kıyısında aradığını bulur, ancak kötü kraliçe, onun bu mutluluğu uzun uzadıya yaşamasına izin vermez ve  Evliya Çelebi  kendini uzun bir uykuda bulur. Uyandığında ise kendisini iki kıtanın kesiştiği  İstanbul'da bulur. Günümüz  İstanbul'unda uyanan  Evliya Çelebi'ye hikayede akıllı ve zeki olan on yaşındaki Can arkadaşlık eder.'

'Serena'

'Düzenbaz'  ve 'Umut Işığım'  filmlerinde kimyaları fazlasıyla tutan  Jennifer Lawrence  veBradley Cooper  ikilisi, bu hafta yeni filmleri 'Serena' ile  izleyicinin karşısına çıkıyor.

Amerikalı yazar Ran Rash'ın aynı adlı romanından uyarlanan yapımın  yönetmenliğini Susanne Bier   üstlendi.

Jennifer Lawrence  ile  Bradley Cooper'ın başrollerini üstlendiği dram türündeki filmde;   1929 yılında Kuzey  Carolina'ya yerleşmek için yaşadıkları  Boston  kentinden ayrılan genç bir çiftin hikayesi anlatılıyor. 

'Kirli Para'

'Bullhead' filmiyle Oscar'a  aday olan Yönetmen  Michael R. Roskam, yeni polisiye dramı  'Kirli Para' ile sinema severlerin karşısına çıkacak. 

Dennis Lehane 'ın kısa hikayesinden beyaz perdeye uyarlanan  filmin başrol oyuncusu  Tom Hardy ,  'Bob Saginowski' karakteri ile  yer altı dünyasında gangsterlerin kirli para transferini yaptıkları bir barmeni  canlandırıyor.

Tom Hardy'a;   Noomi Rapace , geçen yıl hayatını kaybeden  James GandolfiniMatthias Schoenaerts, John OrtizAnn Dowd, Michael Aronov , James FrechevilleElizabeth Rodriguez, Tobias Segal ve Michael Esper   eşlik ediyor.

'Yıldızlararası'

Christopher Nolan'ın yönettiği filmin oyuncu kadrosunda  Matthew McConaugheyAnne HathawayJessica ChastainBill IrwinEllen BurstynMichael CaineWes BentleyCasey AffleckDavid GyasiMackenzie Foy  ile Topher Grace var.

Macera ve bilim-kurgu türündeki filmde; dünya üzerindeki yaşam  sona ererken;   bir grup araştırmacının bulunduğumuz galaksinin ötesine yolculuk edererek, insanların  yıldızların ötesinde yaşamını sürdürmesinin mümkün olup olmayacağını keşfe çıkması  konu ediniyor.

'Alexander ve Felaket, Korkunç, Berbat, Çok Kötü Bir Gün'

Miguel  Arteta'nın yönettiği; Steve CarellJennifer GarnerEd OxenbouldBurn Gorman ve  Jennifer Coolidge 'nin oynadığı 'Alexander ve Felaket, Korkunç, Berbat, Çok Kötü Bir Gün' haftanın yabancı komedi filmi.

Filmde,  başına talihsiz olaylar gelen  12 yaşındaki Alexander'ın (Ed Oxenbould) , doğum gününün gecesinde  ailesinin kötü bir gün geçirmesi için  dilek tutması sonucu bu dileğin kabul olmasının doğurduğu pişmanlık anlatılıyor.

'Tarzan'

Beğeniyle izlenen 'Tarzan' filmi bu kez yeniden  kurgulanarak izleyicinin karşısına  üç boyutlu bir animasyon filmi olarak çıkıyor. 

Yönetmenliğini Reinhard Klooss 'ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda  Kellan Lutz , Spencer LockeRobert Capron  ve Jaime Ray Newman yer alıyor.