Bu Hafta 7 Film Vizyona Giriyor

'Son Umut' bu hafta vizyona giriyor.Senenin son cumasında 1'i yerli 7 yeni film vizyondaki yerini alıyor. Haftanın öne çıkan yapımları; Yusuf  Yusuf, Ayı Paddington ve Cem Yılmaz , Yılmaz Erdoğan ve Russell Crowe 'un rol aldığı Son Umut...

Yusuf  Yusuf

Son dönemde televizyonda yaptığı programla gündemde olan Ali Sunal , izleyicinin karşısına şimdi de Yusuf Yusuf adlı komedi filmiyle çıkmaya hazırlanıyor. Sağ Salim serisinin yönetmeni Ersoy Güler 'in başında olduğu filmin oyuncu kadrosunda; Burak Satıbol , Oya Başar , Sinem Öztürk, Bülent Seyran , Yakup Yavru , Sezai Alptekin ve Tülin Oral gibi isimler yer alıyor. Filmde Ankaralı bir dolmuş şoförünü canlandıran Ali Sunal, rolü için üç gün boyunca dolmuş şoförlerinden ders almış. Oyuncu çekimlerden önce üç gün boyunca düzenli olarak dolmuşla yolculuk ettiğini ve şoförlerin davranışlarını gözlemlediğini belirtmiş.

Otomobil tutkusu yüzünden çocukluktan beri araba yarışçısı olmak isteyen Yusuf, gerçek hayatta ancak bir minibüs şöforü olarak hayatına devam etmektedir. Tam bir modifiye tutkunu olan genç adam Ankara'da sevgili karısı ve kayınvalidesi ile yaşar. Baldızının düğün günü, kuaföre yetişmeye çalışırken, dolmuşuna binen papaz kılığındaki bir yolcu bütün planları suya düşürecektir....

Ayı Paddington

Yaklaşık 30 dile çevrilmiş ve dünya çapında yaklaşık 30 milyon kişi tarafından satın alınan Michael Bond kitaplarından esinlenerek beyazperdeye uyarlanan Ayı Paddington filminde, Paddington karakterine orijinal sesiyle hayat veren isim, Skyfall filminde 'Q' karakterini canlandıran İngiliz oyuncu Ben Whishaw . Filmin Türkçe seslendirmesinde ise Eser Yenerler Paddington'a hayat veriyor. Yönetmen koltuğunda ise, komedi kulvarında oldukça başarılı işler çıkartan Paul King oturuyor. Keyifli bir aile komedisi olan filmin oldukça zengin oyuncu kadrosunda Hugh Bonneville , Sally Hawkins , Nicole Kidman , Julie Walters ve Peter Capaldi gibi isimler yer alıyor. 

Teyzesi Lucy tarafından büyütülen Perulu genç ayı Paddington, teyzesinin emekli ayılar için kurulan bir evde yaşamaya başlaması nedeniyle kendisine yeni bir ev bulmaya karar verir. Tam bir İngiliz aşığı olan genç ayı Paddington, kendisine bir yuva bulmak için bir geminin cankurtaran botuna binip soluğu Londra’da alır. İstasyonda kaybolan Paddington, şehir hayatının karmaşası karşısında şaşırır. İstasyonda Brown ailesi ile karşılaşan ayı, onların kendisine evini açmasıyla bir süre rahat eder. Sevimli ayıcık tam şansının yaver gittiğini düşünürken kendisinin nadir bulunan bir ayı türü olduğunu düşünen bir hayvan doldurma sanatçısıyla karşılaşınca işler karışır...

İki Gün ve Bir Gece

Cannes Film Festivali'nde dünya prömiyerini gerçekleştiren, ayrıca Altın Palmiye için yarışan İki Gün ve Bir Gece, bu hafta vizyondaki yerini alan önemli filmlerden biri. Gösterildiği her festivalde dikkatleri üzerine çekmeyi başaran yapım, ülkemizde ilk olarak Adana Altın Koza Film Festivali'nde izleyiciyle buluştu ve ardından 2014 Filmekimi programında yer aldı. Jean-Pierre Dardenne ile Luc Dardenne kardeşlerin yönetmen koltuğunda oturduğu film, Belçika'nın Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar aday adayıydı, ancak seçilen son 9 filme kalamadı. İki Gün ve Bir Gece, başrol oyuncusu Marion Cotillard 'a Boston Film Eleştirmenleri Ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen yıldız ayrıca pek çok yarışmada da aday olarak gösterildi.

Yaşadığı birtakım psikolojik sorunlar nedeniyle uzun süre iş yerinden uzak kalan Sandra, geri dönmenin arifesinde işinden kovulmak üzere olduğunu öğrenir. Kocasının da desteği ile birlikte, elindeki tek haftasonunda beraber çalıştığı mesai arkadaşlarının evlerini tek tek ziyaret eder. Amacı ise onları ekstra maaş bonuslarının iptal olmasına ikna etmektir; Sandra, ancak bu şartla işine devam edebilecektir...

Son Umut

Gladyatör, Akıl Oyunları, Amerikan Gangsteri, Robin Hood ve Nuh: Büyük Tufan gibi yüksek bütçeli filmlerin başrol oyuncusu Russell Crowe'un merakla beklenen ilk yönetmenlik denemesi Son Umut, bu hafta vizyondaki yerini alıyor. Türkiye'de çekimleri gerçekleştirilen film, aynı zamanda rol alan ünlü oyuncularıyla hep gündemde oldu. İstanbul'da da görkemli bir gala gecesi gerçekleşen filmde Türkiye'den, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Mert Fırat ve Deniz Akdeniz gibi isimler rol alıyor. 

Üç oğlu olan Avusturalyalı çiftçi Connor, üç evladını da Çanakkale Savaşı'na göndermiştir. Çocuklarından haber alamayan adam, savaş döneminde onları aramaya Türkiye'ye gelmiştir. Connor'ın İstanbul'da başlayıp Çanakkale'ye ve oradan da ülkenin çeşitli yerlerine uzanan bu arayış yolculuğunda en büyük destekçileri Türk subayları Hasan ve Cemal olacaktır... 

İnsanları Seyreden Güvercin

Bu yıl Venedik Film Festivali'nden büyük ödül olan Altın Aslan'ı kucaklayarak büyük bir çıkış yakalayan İnsanları Seyreden Güvercin, deneyimli yönetmen Roy Andersson 'un 'Yaşayanlar Üçlemesi'nin son halkası. Pieter Bruegel'in 1565 tarihli tablosu The Hunters in the Snow'dan esinlenerek bu adı alan film, ülkemizde ilk olarak Adana Altın Koza Film Festivali'nde izleyiciyle buluştu ve ardından 2014 Filmekimi programında yer aldı. Başrollerini Holger Andersson , Nils Westblom ve Charlotta Larsson 'un üstlendiği filmde onlara; Lotti Törnros , Viktor Gyllenberg , Jonas Gerholm , Ola Stensson ve Oscar Salomonsson gibi isimler eşlik ediyor.

Sam ve Jonathan isimli gezgin sanatçılar, vampir dişleri ya da canavar maskeleri gibi klişe ürünler satmaktadırlar. Gezgin sanatçılar aslında çok mutsuzdur ve işleri de iyi gitmemektedir. Satış konusunda oldukça başarısız olan bu ikili, biraz daha süslü laflar bulup kapı kapı dolaşarak ürünleri satmayı deneyeceklerdir, bu esnada da çevrelerinde tuhaf şeyler yaşanmaya başlar.

Nikahta Keramet Var

Bandar Albuliwi ile Ghazi Albuliwi 'nin yönetmenliğini paylaştığı Nikahta Keramet Var mı? adlı film, savaş halinde olan iki ülkenin insanı arasında olan garip ve bir o kadar komik aşk hikayesine odaklanıyor. Montpellier Mediterranean Film Festivali'nden ve Tribeca Film Festival'inden ödülle dönen yapımın başrollerini Hiam Abbass , Ghazi Albuliwi ve Omer Barnea paylaşırken onlara; Thom Bishops , Assaf Cohen , Sam Kalidi , Hany Kamal ve Nathaniel Heyward gibi isimler eşlik ediyor.

Ailesiyle birlikte, Amerika'da yaşayan Filistin'li Arafat, aktör olmaya çalışan 30 yaşındaki bir adamdır. Arafat'ın porno bağımlılığı, ailesinin ona sürekli evlenmesi yönündeki baskıları için sorun oluşturmaktadır. Yaşadığı bağımlılığın üzerinden gelebilmek için bir grup terapisine katılan genç adam, orada Kerry ile tanışır. Kenny ona yeşil karta ihtiyacı olan biriyle evlenmesi, bu sayede para da kazanacağı fikrini verir. Genç adam teklifi kabul eder, ailesine meydan okuyarak İsrailli bir kadınla evlenmeye karar verir.

Rec 4: Kıyamet Gecesi

Korku filmlerinin yönetmeni Jaume Balagueró , Rec: Ölüm Çığlığı ve Rec 2'den sonra yeniden ipleri eline aldı. Serinin dördüncü ve son filmi olma özelliği taşıyan Rec 4: Kıyamet Gecesi, ilk gösterimini 2014 Toronto Film Festivali'nde yapmıştı. Serinin ikinci filmden sonrasını anlatan yapımın başrollerini Manuela Velasco , Paco Manzanedo ve Héctor Colomé paylaşırken onlara; María Alfonsa Rosso , Ismael Fritschi , Emilio Buale , Crispulo Cabezas ve Mariano Venancio gibi isimler eşlik ediyor.

Muhabir Angela Vidal, özel tim ile birlikte bir binadan kaçtıktan sonra kendini bir gemide bulur. Zombi virüsünün yayıldığı ve esaslı bir dehşet evine dönüşen bu yerden kurtulan tek insan olan Angela, okyanusun ortasındaki karatina altındaki tankerin içinde artık kendini güvende hissetmektedir. Tanker bir nevi, insanları mutasyona uğratıp şeytansı ölüm makinelerine çeviren bu zombi virüsünden kurtulabilen insanların buluşma noktası olmuştur. Ancak felaket burada da peşlerine bırakacak gibi değildir. Angela burada da, öfkeli zombilere karşı savaşmak zorunda kalır.