Bu tada bayılacaksınız!

Ayla ve Müslüm'ün yapımcısından yeni bir tat: 'Turkish’i Dondurma'


Ayla, Müslüm ve Çiçero'nun yapımcısı Dijital Sanatlar Yapımevi bu kez 1. Dünya Savaşı sırasında Avustralya’da yaşayan iki Türk’ün hayatını sinemaya uyarlıyor. Turkish’i Dondurma'nın çekimleri film için İstanbul'da özel kurulan platoda devam ediyor.

Senaryosunu Gürkan Tanyaş’ın yazdığı filmin başrollerini Erkan Kolçak Köstendil , Ali Atay, Şebnem Bozoklu ve Will Thorpe paylaşıyor. Ulusal ve uluslararası oyuncularıyla ön plana çıkan filmde Caner Kurtaran , Marleen Mathews , Tristan Alexander , James Farley , Alma Terziç, Carl Warthon gibi isimler de yer alıyor.

Filmin başrol oyuncularından Erkan Kolçak Köstendil, önümüzdeki yıl mart ayında vizyona girecek film için 'Çanakkale Savaşı var ama Avustralya’da geçiyor. Savaş zamanı ama bir barış filmi… Film çok güzel, kadro çok güzel, öyle olunca bizim yaz tatili de gitti.' dedi.

Hem komedi hem dram ögelerine sahip film, 1.Dünya Savaşı sırasında Avustralya’da yaşayan biri dondurmacı (Ali Atay) , diğeri deveci (Erkan Kolçak Köstendil) iki arkadaşın yaşam mücadelesini anlatıyor. İngilizlerin çağrısıyla Anzak askerlerinin ülkemiz topraklarına geleceğini haber alan iki kafadarın, kendi vatanlarına dönmelerine izin verilmeyince, Avustralya’da cansiperane şekilde verdikleri mücadeleden esinlenerek çekilen “Turkish’i Dondurma” için Kemerburgaz eteklerine 7 bin metrekarelik araziye plato kuruldu. 1900’lü yılları yansıtan kasaba aslına uygun olarak birebir inşa edildi, döneme uygun kostümler hazırlandı.

Filmin kasabasının tarihsel uygunluklara dikkat ederek kurulduğu setinde oyuncular, figüranlar ve basın bir araya geldi. Senaryosunu Gürkan Tanyaş’ın yazdığı, Can Ulkay’ın yönetmenliğini, Mustafa Uslu 'nun yapımcılığını üstlendiği filmin yerli ve yabancı oyuncuları, basın mensuplarının karşısına geçerek hem filmi tanıttı hem de basının sorularını yanıtladı.

Filmin yapımcısı Mustafa Uslu; 'Filmimizin çekimleri devam ediyor, son iki haftaya girdik. Çoğumuzun bildiği bir hikaye ve bugüne kadar film olmaması enteresan. Yurtdışında olsaydı 150 tane film yapılmıştı.' dedi ve 'Turkish’i Dondurma’da, savaşın bir kazanım olmadığını, insanlar dost ve arkadaşken, binlerce kilometre uzaklıktaki iki millet birbirini tanımazken, paylaşacak hiçbir şeyleri yokken neden savaştıklarını, bunun ne kadar anlamsız olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.' diye belirtti.

CGV Mars’ın dağıtımını üstleneceği “Turkish’i Dondurma” önümüzdeki yıl mart ayında vizyona girecek.