Bul Buluştur İzle: Uzay Yolcuları (Passengers)

Jennifer Lawrence'lı Passengers'ı nasıl bilirsiniz?


Bazı filmler vardır, adını pek her yerde duymamışsınızdır. Çıkmasını aylarca beklememişsinizdir. Bunlar vizyona girdiği gün size haldır haldır bilet aratan filmlerden değillerdir. Hatta IMDb puanları çok da harika sayılmayabilir. Ancak izlediğinizde bir içim su olduklarını görür ve filme aşık olursunuz. Kalbiniz çarpar, avuçlarınız terler. Passengers da böyle bir film. Bilim-kurgu dendiğinde akla ilk gelenlerden olmayabilir. IMDb'si şu anda 7,1… Ama muazzam bir iş olmuş.

Olmuş Bir Film Nasıl Olur?

 

“Eğer bir filmi üç cümlede özetleyebiliyorsan o film olmuştur. Bir filmi üç cümleyle özetlediğinde merak uyandırıyorsa da o film çok iyi olmuştur” derler. Klişedir ama altın kuraldır. Bu kural Passengers'da çok iyi işliyor.

Gelecekteki bir tarihte, insanlık uzayda yolculuk konusunda gelişmeye başlamıştır. Bir başka gezegene koloni kurma amacıyla 120 yıl boyunca yolculuk yapacak bir gemide, 258 mürettebat ve 5000 yolcu varış noktasına ulaşıncaya kadar derin uykudadır. Fakat bir hata sonucu yolculardan biri planlanandan 90 yıl önce uyanır.

Filmin ilk 10 dakikası, sessiz bir uzay gemisinin boşlukta süzülürken karşısına çıkan göktaşlarına karşı otomatik pilotta nasıl karşı koyduğunu;geminin kalkanları ile göktaşlarının satrancını;uzayın boşluğu ve karanlığının yıldız huzmeleri arasından sızan ışıklarla nasıl aydınlandığını izleyerek geçer. Sabırlı bir izleyici olup derin anlatımları sevmek bir yana, bu kadar hızlı bir şekilde meraklandıran bir filmin devamı da insanı sabırsızlandırmaktadır. Ancak filmi asıl güzel yapan ve izlettiren şey, insanı anlatışıdır.

 

Yolculardan biri olan Jim Preston (Chris Pratt ) , muhtemelen gemiye bir göktaşının çarpmasıyla oluşan bir arıza nedeniyle yanlışlıkla 90 yıl erken uyanır. Bir süre gemideki bütün imkânların tadını çıkarır. Her lüksü tadar, her eğlenceyi yaşar. Bir süre boyunca kendisini kral gibi hisseder. Bu birdenbire dünyadaki herkesin ortadan kaybolması ve her şeyin size kalmasından farklı bir şey değil. Ancak Jim, bir dramatik açmazın ortasında olduğunu fark eder. Arıza nedeniyle sadece o uyanmıştır ama gemi sanki diğerleri de uyanmış gibi çalışmasına rağmen diğer herkes derin uykudadır. Bu durum büyük ve ani bir yalnızlığı beraberinde getirir. Beklenmedik, yoğun ve korkunç bir yalnızlık, depresyon habercisidir ve anbean koymaya başlar. Bu sekansta en vurucu sahne Jim'in içinde bulduğu uzay kıyafetine bir insana sarılma özlemiyle sarılmasıdır.

Bu yalnızlık nedeniyle ve gemide artık onu cezbedecek bir şey kalmamasından olsa gerek, Jim derin uykuda olan bütün yolcuların hayatlarını gözden geçirir. İşte tam bu noktada film, izleyen herkese de vicdani bir soru sordurtur. Siz olsanız ne yapardınız?

Diğer Herkesi Uyandırır mıydınız?

Aurora Lane (Jennifer Lawrence ) çok güzel bir genç kadın. Jim ise bir teknisyen. Genç adam günlerce kendini telkin ediyor. Aurora'yı kapsülünden çıkarabilir ve uyandırabilir. Bu bir düğmeye basmaya bakar. Bir düğme ve yalnızlık sona erecek. İşte insan bu sahneler boyunca, kendisini zavallı yalnız adamın yerine koyuyor. Bu açıdan film çok başarılı. Ama neticede Jim de bir insan ve dayanamayıp Aurora'yı uyandırıyor. O an o da tıpkı bizim gibi iyi mi yaptı kötü mü bilemiyor. Zamanla iyi genç anlaşıp yakınlaşıyorlar da elbette. Aurora gerçeği öğrendiğinde kıyamet kopuyor. Jim'i -yani 90 yıllık yolculuktaki tek yol arkadaşını- kaybetme korkusunu yaşayana kadar onunla konuşmuyor. Bu genç ve yakışıklı ikili zamanla kaçınılmaz bir şekilde yakınlaşıyorlar, aşık oluyorlar ve yaşadıkları bu zoraki hayatı bir güzelliğe çeviriyorlar.

Bugün Hangi Filmi İzlesek

Bu soruyu kendi kendimize sorduğumuz günlerde keşke adını kenara yazmış olduğumuz bir film olsaydı da şimdi vaktimizin yarısını ne izleyeceğimizi aramakla geçirmeseydik deriz. İşte şimdi bu filmi bir kenara not edin. Çıkarın bir kağıt kalem ve yazın;Passengers. Pek çok eleştirmene göre seyretmeden ölünmemesi gereken 100 film listesine girebilecek kalitede bir film. IMDb 7,1 verdiğine göre her 100 kişiden 71’inin beğendiği bir eser. Oskar adayı olmuş ama direkten dönmüş bir yapım.

Morten Tyldum tarafından yönetilen ve senaryosu Jon Spaihts tarafından yazılan ABD yapımı film, Aralık 2016 tarihini taşıyor. 300 milyon dolar gişe hasılatı yapan filmde başrolleri Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen , Laurence Fishburne ve Andy Garcia paylaşmış. Orijinal ismiyle “Passengers”, Türkçe çevirisiyle “Uzay Yolcuları”, insani duyguları ve refleksleri küçük detaylarla ince ince işleyerek, nerede olursa olsun hemcinslerimizin dürtülerinin hep aynı kalacağını anlatan harika bir bilim kurgu eseri. Hatta bilim kurgu temalı bir dram demek daha doğru olur. Vaktiniz olursa mutlaka izleyin.

Püf noktası: Şu an www.passengersmovie.com adresinden girerek filmin ilk 10 dakikasını ücretsiz izleyebilir;daha sonra eğer hoşunuza giderse www.dr.com.tr üzerinden filmin tamamını satın alabilir ve eğer şanslıysanız www.indirimkodu.com vasıtasıyla bulacağınız bir indirim kodu ile seyir zevkini daha da keyiflendirebilirsiniz. İyi seyirler.