Cannes'a virüs darbesi!

Cannes Film Festivali Koronavirüs nedeniyle ertelendi.


Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs'ün sinema sektörüne vurduğu darbeye bir yenisi daha eklendi. Erteleneceği konusunda sürekli dolaşan fıstılar sonunda gerçeğe dönüştü ve Cannes Film Festivali'nin ertelendiği duyuruldu. Yapılan açıklamada film festivalinin artık 12-23 Mayıs tarihlerinde gerçekleşmeyeceği ve etkinliğin haziran ayının sonu ya da temmuz ayının başına kadar ertelenmesi de dahil olmak üzere çeşitli seçeneklerin dikkate alındığı belirtildi. 

Festivalden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Küresel sağlık krizinin yaşandığı bu dönemde, tüm kalbimizin COVID-19'un kurbanlarıyla olduğunu ve hastalıkla mücadele eden herkesin yanında olduğumuzu ifade ederiz. Bugün, şu kararı aldık: Cannes Film Festivali, 12-23 Mayıs tarihleri ​​arasında, planlandığı zamanda yapılmayacak. Ana seçenek, basit bir erteleme sonunda, festivali Cannes'da, haziran sonu ya da temmuz başı gerçekleştirmek. Fransa ve uluslararası sağlık durumunun gelişimi, gerçek olasılığı değerlendirmemize izin verecektir. Fransız Hükümeti, Cannes Belediyesi, Festival Kurulu, üyeler, film endüstrisi profesyonelleri ve etkinliğin tüm ortakları ile devam eden istişarelerimiz doğrultusunda kararımızı bildireceğiz.'

Sadece bir kez iptal edildi

Festival daha önce, 1968 yılında, François Truffaut ve Jean-Luc Godard gibi Fransız Yeni Dalga'nın simge isimlerinin katıldığı ülke çapındaki öğrenci isyanları sırasında sadece bir kez iptal edildi. Festival, geçtiğimiz yıl Bong Joon-Ho'nun “Parasite” filmine Altın Palmiye vermiş ve film, sonraki yolculuğunda adeta tarih yazmıştı. Erteleme kararı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ülkeyi en az iki hafta boyunca tam kilit moduna geçirmesinden birkaç gün sonra geldi. Öncesinde nisan ayında bir karar verileceği belirtilmişti ama gelinen nokta erteleme kararını kaçınılmaz kıldı.