Cannes'da büyük sürpriz!

73. Cannes Film Festivali'nin jüri başkanı, usta sinemacı Spike Lee olacak.


Geçtiğimiz yıl Karanlıkla Karşı Karşıya filmiyle En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar ödülü kazanan Spike Lee , bu yıl 73.'sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali'nin jüri başkanlığını üstlenecek.

Daha önce Do the Right Thing isimli filmiyle 1989 yılında ve She's Gotta Have It isimli Netflix dizisiyle 2018 yılında Cannes'da yarışan Spike Lee 'Sinema kariyerimin üzerindeki etkisi çok büyük' diye nitelendirdiği Cannes Film Festivali'nin Afrika kökenli ilk jüri başkanı oldu. Hatırlanacağı üzere Spike Lee, son filmi BlackKklansman ile ABD Başkanı Donald Trump 'ın ırksal gerginliğe neden olduğu gerekçesiyle politik göndermeler yapmıştı.

Lee, jüri başkanı olarak seçilmesiyle alakalı olarak 'Şok geçirdim, mutlu oldum, şaşırdım ve aynı anda gurur duydum. Yaşadığım bu hayatta bana verilen en büyük nimetler beklenmedik zamanlarda olanlardır.' şeklinde açıklamada bulundu.

Geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali'nin jüri başkanlığı görevini Birdman, Biutiful, Babel, The Revenant gibi filmlerin ödüllü yönetmeni Alejandro Gonzalez Innaritu üstlenirken Altın Palmiye kazanan Parazit ise bu yılki Oscar'da 6 dalda aday gösterildi.

73. Cannes Film Festivali, 12-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek.