Cannes'da program belli oldu!

Bu yıl 72.si düzenlenecek olan Cannes Film Festivali'nin programı açıklandı.



Alejandro Gonzalez Innaritu'nun jüri başkanlığını üstlendiği ve 14-25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan 72. Cannes Film Festivali'nin programı belli oldu.

Festival yönetiminin açıklamasında; Quentin Tarantino'nun festival için yetiştirmeye çalıştığı filmi Once Upon A Time In Hollywood'un kurgusunun tamamlanamadığı için seçkide bulunmadığı; ayrıca Netflix'in politik bir sinema modeli olduğu ve kurallara uymadığı için Netflix filmlerinin Cannes Film Festivali'ne alınmayacağı da ifade edildi.

Cannes Film Festivali'nin olmazsa olmazı 'kırmızı halı'da bu yıl; Pedro Almodóvar , Dardenne Kardeşler, Bong Joon-ho, Elia Suleiman , Terrence Malick , Jim Jarmusch , Ken Loach gibi isimler boy gösterecek.

Jim Jarmusch'un The Dead Don't Die filmiyle açılışını yapacak olan Cannes Film Festivali'nin yarışma adayları ve diğer bölümlerdeki filmleri şöyle sıralandı:

Açılış Filmi

The Dead Don't Die - Jim Jarmusch

Yarışma Filmleri

A Hidden Life - Terrence Malick
Atlantique - Mati Diop
Bacurau - Kieber Mendonça
Dolor Y Gloria - Pedro Almodovar
Frankie - Ira Sachs
Gisaengchung - Bong Joon Ho
Il Traditore - Marco Bellocchio
It Must Be Heaven - Elia Suleiman
La Gomera - Corneliu Porumboiu
Le Jeune Ahmed - Jean Pierre Dardenne & Luc Dardenne
Les Miserables - Ladj Ly
Little Joe - Jessica Hausner
Matthias Et Maxime - Xavier Dolan
Nan Fang Che Zhan De Ju Hui - Diao Yinan
Portrait De La Jeune Fille En Feu - Céline Sciamma
Roubaix Une Lumiere - Arnaud Desplechin
Sibyl - Justine Triet
Sorry We Missed - Ken Loach

Belirli Bir Bakış Kategorisi

Adam - Maryam Touzani
Bull - Annie Silverstein
Chambre 212 - Christophe Honoré
Dylda - Kantemir Balagov
Evge - Nariman Aliev
Jeanne - Bruno Dumont
Le Femme De Mon Frere - Monia Chokri
Les Hirondelles De Kaboul - Zabou Breitman & Eléa Gobé Mévellec
Liberte - Albert Serra
Liu Yu Tian - Zu Feng
O Que Arde - Olivier Laxe
Papicha - Mounia Meddour
Port Authority - Danielle Lessovitz
The Climb - Michael Covino
Vida Invisivel - Karim Aïnouz
Zhuo Ren Mi Mi - Midi Z

Yarışma Dışı

Diego Maradona - Asif Kapadia
La Belle Epoque - Nicolas Bedos
Les Plus Belle Annees D'Une Vie - Claude Lelouch
Rocketman - Dexter Fletcher
Two Old To Die Young - Nicolas Winding Refn

Gece Yarısı Seçkisi

The Gangster, The Cop, The Devil - Lee Won-Tae

Galalar

Family Romance - Werner Herzog
For Sama - Waad Al Kateab & Edward Watts
Que Sea Ley - Juan Solanas
Share - Pippa Bianco
Tommaso - Abel Ferrara